- Wynajem mieszkania studentom: Na co zwrócić uwagę?
- Sposoby na optymalizację kosztów przy produkcji opakowań
- Rewolucja w Światku Internetu: Przełomowa Oferta Bez Umowy na Kartę w Lesznie
- Jak przygotować dokumentację dla działalności transportowej?
- Jak skutecznie odzyskać długi? Rola adwokata w procesie windykacji należności
Emerytalna katastrofa i jak się chronić przed jej skutkami
Nie ma osoby starszej w Polsce, która nie otrzymywałaby emerytury od państwa po przekroczeniu wieku emerytalnego. Obecnie wynosi on dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Jak wiadomo emerytura jest bardzo ważna. W końcu tyle lat pracujemy, aby już na stare lata dostać jakieś pieniądze czy to z Zus czy Krus. Jednak dużo osób niestety uważa, że za pieniądze z emerytury nie da się przeżyć. Czy to prawda? Kto jest temu winien? Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić zagadnienie typu Emerytalna katastrofa i jak się chronić przed jej skutkami. Jeśli kogoś ciekawi ten temat to warto, aby zapoznał się z treścią. Ubezpieczenia społeczne.
Emerytalna katastrofa i jak się chronić przed jej skutkami
To jaką emeryturę wypracujemy sobie przez te wszystkie lata pracy zależy tylko od nas. Jednak też nie zawsze. Również zarobki mają na to wpływ. Przecież od każdej wypłaty odciągane są kwoty na składki emerytalne. A to od nich zależy późniejsza wielkość emerytury. Na to wpływa ma także kapitał początkowy i końcowy. Bardzo dużo osób uważa, że system emerytalny padnie i nikt nie dostanie wypracowanej emerytury. Czy jest na to sposób? Oczywiście, że tak. Jeśli mamy takie obawy to wystarczy oszczędzać i to niezależnie od naszego Państwa. Bardzo dużo osób boi się także tego, iż przy zmianie rządu zmieni się także wiek emerytalny. A przecież nikt nie chce pracować do 70 lub wyższego wieku. Niektóre partie rządzące chcą zrównania wieku dla kobiet i mężczyzn. Jednak to nie jest dobrym rozwiązaniem. Wszystko chcą robić, aby nie dopuścić do bankructwa. Ale czy da się tego uniknąć?
Coraz więcej osób uważa także, że w Polsce występuje nierówność świadczeń emerytalnych. Oczywiście, że tak. Jedni dostają mniej a drudzy więcej za ten sam staż pracy. Nie powinno tak być przecież. Państwo, aby nie zbankrutować wprowadzają różnego rodzaju instytucje finansowe, gdzie będą gromadzone pieniądze na ich emerytury. Popularną instytucją było OFE. Ludzie wpłacali tam masowo pieniądze. Jednak wiadomo, że już w tym momencie należały do państwa. Gdy likwidowano OFE namawiano obywateli do wpłacenia tych pieniędzy do kolejnych instytucji. Obecnie sytuacja wygląda tak, iż średnia długość życia się wydłużyła. Niestety ludzie nie chcą pracować. Za to chcą żyć długo i żądają od rządzących, aby zapewniali im opiekę zdrowotną. To jest wydatek dla Państwa. Wiadomo, że im człowiek dłużej żyje, tym dłużej pobiera świadczenia. Aby mieć pieniądze na emerytury często jest tak, że Państwo się zadłuża, przez co rośnie dług publiczny. Młodsze osoby pracują na emerytury dla swoich dziadków. Warto dodać, iż w ZUS nie ma żadnych pieniędzy, gdyż są one na bieżąco wypłacane na świadczenia emerytalne. OFE tych pieniędzy także nie ma. Niestety przyjdzie czas, kiedy nasze emerytury będą zależały od czynników takich jak: wielkość dochodu narodowego, proporcje między pokoleniem czynnym zawodowo i emerytami.
Czy można sobie z tym jakoś poradzić i nie martwić się o pieniądze na emeryturze? Oczywiście, że tak. Wiadomo, że ważne, iż to wszystko zależy od nas, nie od rządu. Dlatego trzeba robić wszystko, aby poprawić swoją sytuację. Po pierwsze na pewno warto inwestować w siebie. Im większe kwalifikacje tym większa wypłata. A wiadomo, że część z tych pieniędzy idzie na składki emerytalne. Jeśli możemy to warto odkładać część tych pieniędzy do banku na swoje konto lub na jakąś lokatę. Kolejnym pomysłem jest założenie Firmy. Wiadomo, że w ten sposób jesteśmy w stanie zarobić znacznie więcej pieniędzy niż na zwykłym etacie. Warto też oczywiście się ubezpieczyć. Wpłacanie swoich oszczędności na lokaty to też dobry pomysł. Także można w ten sposób zaoszczędzić. Warto także korzystać z czegoś takiego jak towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Można także inwestować w różne akcje i poczekać na lepszy moment, aby je sprzedać. Jeśli ktoś ma dom, który odziedziczył w spadku to może go zarówno sprzedać jak i wynająć. To także pieniądze, które można przyoszczędzić i to odkładając co miesiąc. Jednak nie tylko w nieruchomości można inwestować. Popularne są także różne surowce, biżuteria, alkohole czy nawet obrazy.