Po co Ci inteligencja finansowa? – 8 profitów

Każdy na pewno zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo ważne są pieniądze i ogólnie finanse w dzisiejszych czasach. Bez nich człowiek nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Jednak powiedzmy sobie szczerze, nie każdy potrafi w sposób prawidłowy zarządzać swoimi pieniędzmi. Można spotkać osoby, które są bardzo rozrzutne. A to nie dobrze. Dlatego istnieje coś takiego jak inteligencja finansowa. Jeśli są osoby, które nie wiedzą czym ona jest to zdecydowanie warto, aby zapoznały się one z treścią niniejszego artykułu. To właśnie w nim zostanie omówione zagadnienie Po co Ci inteligencja finansowa? – 8 profitów. Jeśli zatem kogoś interesuje ten temat to warto, aby zapoznał się z tekstem. Będzie mógł dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.

Po co Ci inteligencja finansowa? – 8 profitów

Zanim jednak przejdziemy do konkretów, warto na samym początku w ogóle zastanowić się czym jest ta inteligencja finansowa, gdyż nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Otóż jest to nic innego jak nabyta umiejętność podejmowania dobrych decyzji finansowych. Chodzi tutaj także o to, iż uczy jak w sposób planowy i bardzo przemyślany można dysponować dostępnymi środkami. To ważne w dzisiejszych czasach. Dużo osób uważa, że pieniądze jednak szczęścia nie dają. Można o tym dyskutować, gdyż każdy ma swoje zdanie na ten temat. Jednak wiadomo, że bez pieniędzy nie da się przeżyć. Obecnie bardzo dużo osób posiada różnego rodzaju obciążenia finansowe typu kredyt na mieszkanie czy dom lub inne pożyczki, które niestety, ale pochłaniają większość naszej wypłaty. Czy nie lepszym rozwiązaniem jest doprowadzenie swojej sytuacji finansowej do takiego stanu, by cieszyć się spokojem? Dodatkowo warto zaznaczyć, iż jest to orientacja w świecie finansów, ale nie tylko. To właśnie dzięki niej mamy wiedzę, w jaki sposób możemy chronić swoje pieniądze oraz jak zabezpieczać się przed konsekwencjami wydarzeń losowych. Można także nauczyć się walczyć z przyzwyczajeniami jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy. Zwłaszcza, że finanse zawsze będą czynnie uczestniczyć w życiu każdego człowieka. Nie ma innych możliwości. Czy ktoś wie po co jest inteligencja finansowa i co człowiek będzie z niej miał? Oto kilka przykładów:

 1. Nauka oszczędzania pieniędzy, – Wiadomo, że nie wszystko trzeba sobie od razu odmawiać. Jednak warto kupować tylko najpotrzebniejsze i przemyślane produkty czy artykuły.
 2. Zrozumienie obecnego poziomu zrozumienia otaczającej Cię rzeczywistości finansowej,
 3. Możliwość zostania przedsiębiorcą i zarabiania dużych sum pieniędzy,
 4. Uświadamianie sobie swoich potrzeb i celów,
 5. Zwiększona motywacja do zarabiania pieniędzy,
 6. Stosowanie dźwigni finansowej,
 7. Budowa własnej niezależności finansowej,
 8. Zabezpieczenie swoich funduszy.

Zadajmy sobie pytanie, w jaki sposób można rozwijać taką inteligencję finansową? Otóż jest wiele możliwości, między innymi:

 • Powtórka z matematyki – Chodzi tutaj o przeanalizowanie swojej wiedzy czy, aby na pewno jest ona wystarczająca. Czy potrafimy wykonywać działania w pamięci, obsługiwać się kontem bankowym i wiele innych.
 • Samodzielna praca w domu i analizowanie różnych przykładów – Tutaj nie chodzi tylko o czytanie branżowych, związanych z finansami książek. Warto przejrzeć umowy, które do tej pory podpisywaliśmy i przeanalizować je.
 • Planowanie własnych działań finansowych – Tutaj nie wystarczy tylko siedzieć i nic nie robić. Trzeba zacząć działać. Warto spisać na kartkę wszystkie swoje pragnienia.
 • Dostrzeganie różnych możliwości – Warto nauczyć się zauważać szanse, które są niewidoczne dla innych.

Jak widać inteligencja finansowa jest potrzebna. Warto też, aby każdy człowiek, który ma problemy ze swoimi finansami nauczył się tego, jak można poprawić swoją sytuację materialną. To bardzo ważne, gdyż pieniądze w życu codziennym są naprawdę bardzo potrzebne i niezbędne.