- Wynajem mieszkania studentom: Na co zwrócić uwagę?
- Sposoby na optymalizację kosztów przy produkcji opakowań
- Rewolucja w Światku Internetu: Przełomowa Oferta Bez Umowy na Kartę w Lesznie
- Jak przygotować dokumentację dla działalności transportowej?
- Jak skutecznie odzyskać długi? Rola adwokata w procesie windykacji należności
Kim jest rentier? Sprawdź kiedy zostaniesz nim Ty!
W większości przypadków, termin “rentier” jest używany do opisania kogoś, kto ma wystarczająco dużo pieniędzy, że nie musi pracować na życie. Zamiast tego, rentier żyje z zysków z inwestycji.
Istnieje wiele rodzajów inwestycji, które mogą być opłacalne dla rentiera. Na przykład, rentier może być właścicielem nieruchomości, który wynajmuje ją lokatorom. Pieniądze z czynszu działają jako odsetki od inwestycji rentiera w nieruchomość.
Niektórzy ludzie uważają, że posiadanie akcji jest kolejną formą inwestycji, która jest odpowiednia dla dożywotnika. Jest to jednak powszechne błędne przekonanie. Posiadacz akcji nie jest rentierem, ponieważ nie otrzymuje on odsetek od swoich udziałów. Zamiast tego, otrzymują dywidendy, które są wypłacane kwartalnie i podlegają zmianom w zależności od podaży i popytu na rynku.
Jak zostaje się rentierem?
Jeśli chcesz zostać rentierem, musisz najpierw dysponować dużą ilością gotówki, która nie jest Ci chwilowo potrzebna do wiązania końca z końcem i zapewnienia sobie stabilności finansowej. Jeśli masz na koncie kilka “niepotrzebnych” milionów, możesz je zainwestować, tak aby odsetki z tej inwestycji gwarantowały Ci stałe i wystarczające źródło dochodu.
Sposobów na inwestowanie pieniędzy jest wiele. Możemy np. zainwestować pieniądze leżące na naszym koncie bankowym w zakup kilku mieszkań i do końca życia żyć z wynajmu nieruchomości. Jeśli takie rozwiązanie nam nie odpowiada, możemy np. inwestować w start-upy, przejmując pałeczkę Anioła Biznesu i liczyć na to, że wspierany projekt osiągnie sukces i zapewni nam stały dochód do końca życia.
Inwestycje zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem. W czasie recesji na rynku nieruchomości możemy mieć problemy ze znalezieniem najemców do naszych mieszkań. Start-upy mogą upaść lub wyczerpać finansowanie zbyt wcześnie, aby dać nam jakikolwiek zysk z naszej inwestycji. Innymi słowy, nie ma uniwersalnej recepty na to, jak zostać rentierem – wszystko zależy od własnych preferencji i zasobów.
Sposobów na inwestowanie pieniędzy jest wiele. Możemy np. zainwestować pieniądze leżące na naszym koncie bankowym w zakup kilku mieszkań i do końca życia żyć z wynajmu nieruchomości. Jeśli takie rozwiązanie nam nie odpowiada, możemy np. inwestować w start-upy, przejmując pałeczkę Anioła Biznesu i liczyć na to, że wspierany projekt osiągnie sukces i zapewni nam stały dochód do końca życia. Dla większej części społeczeństwa najlepszym sposobem do pozostania rentierem jest połączenie systematycznego oszczędzania z aktywnym inwestowaniem w dochody pasywne.
Dlaczego wszyscy powinni chcieć zostać rentierami?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, ale jednocześnie bardzo złożona. Najprostsza odpowiedź jest taka, że warto zostać rentierem, ponieważ daje nam to wolność. Pojęcie to należy rozumieć w najszerszym znaczeniu, a mianowicie: wolność od pracodawcy, od sztywnych godzin pracy i od urlopowego pośpiechu. Rencista nie jest zobowiązany do pracy, ponieważ utrzymuje się z inwestycji.
Dzięki wolności finansowej i statusowi rentiera każdy z nas może stać się panem swojego czasu. Warto jednak dodać, że stwierdzenie to jest oczywiście umowne, gdyż pełnej niezależności i kontroli nad czasem nie da się osiągnąć. Nawet w tej indywidualnej koncepcji czasu wiele zależy od czynników zewnętrznych – wypadków losowych, zobowiązań rodzinnych, a nawet – odgórnych potrzeb i pragnień.
Każdy z nas może jednak wyposażyć się finansowo (np. w pasywny dochód z inwestycji), dzięki czemu nie będzie zależny od niczyjej woli czy indywidualnych decyzji (stosunku do niego jako osoby czy pracownika). Nie będzie miało znaczenia, czy jesteśmy zdrowi, czy chorzy (możemy przeznaczyć nasz kapitał na leki i wizyty lekarskie). I co najważniejsze – nie będzie miało znaczenia, ile mamy lat!