Co to jest gra Cashflow?

dzieci i finanse
9

Cashflow oraz 7 rzeczy, których dzięki niej się nauczysz, a czego nie dowiesz się w żadnej szkole

Gra CASHFLOW została stworzona przez Kim i Roberta Kiyosaki – amerykańskich inwestorów-rentierów – ludzi wolnych finansowo. Jej głównym celem jest rozwijanie inteligencji finansowej poprzez symulację.

Co to jest gra Cashflow?
Rys. 1. Przychody-koszty, aktywa-pasywa

 

Bardzo często porównywana jest do gry Monopoly, jednak Cashflow jest bardziej rozbudowana i zaawansowana. Zaczynamy od wylosowania karty z zawodem, „naszego życia”, w którym zarabiamy określoną kwotę, płacimy podatki i inne zobowiązania finansowe – ot, taka codzienność.

Co to jest gra Cashflow?
Rys. 2. Gra Cashflow – zestawienie finansowe i bilansowe

Jesteśmy etatowym pracownikiem z kredytami na dom, samochód czy pożyczką na edukację – mamy swoje przychody i koszty, a różnica między nimi to nasz miesięczny przepływ miesięczny: kwota, którą możemy dość swobodnie dysponować. Odzwierciedlenie tych rachunków znajduje się na naszym zestawieniu finansowym (przychodów i kosztów) oraz zestawieniu bilansowym (aktywa i pasywa), na którym tak naprawdę toczy się gra (rys. 1 i rys. 2) [1, 2, 3].

Co to jest gra Cashflow?
Rys. 3. Gra Cashflow – plansza

Jak wydostać się z wyścigu szczurów? Pierwszy etap gry Cashflow

Pierwszy etap gry to tzw. wyścig szczurów (rys. 3-1) – codzienność: dom, praca, dom, praca, wypłata, dom, praca, itd. Celem tej części gry jest wydostanie się z tego zamkniętego koła, poprzez dokonywanie transakcji, które spowodują, że nasz przychód pasywny (pochodzący z inwestycji) przekroczy nasze wydatki. Zrealizowanie tego celu pozwala przejść na tzw. szybki tor (rys. 3-2), gdzie nasze zadanie polega na wykupieniu marzenia, wybranego na początku gry, lub zwiększenie dochodu pasywnego do poziomu 50 tys. dolarów, dzięki umiejętnemu inwestowaniu i pomnażaniu pieniędzy.

Cashflow 101 i 202

Dwie wersje gry Cashflow – 101 i 202 – uczą przede wszystkim umiejętnego zarządzania pieniędzmi. Cashflow 101 to inwestowanie w oparciu o analizę fundamentalną, natomiast Cashflow 202 – przeznaczona dla bardziej doświadczonych graczy – pozwala poznać ideę inwestowania technicznego.

Czego uczy gra Cashflow?

Co to jest gra Cashflow?
Rys. 4. Gra Cashflow – sprzedaż, inwestowanie techniczne i w nieruchomości

Robert T. Kiyosaki, w książce „Niesprawiedliwa przewaga”, pisze o trzech rzeczach niezbędnych do nauczenia się w dzisiejszym świecie (rys. 4) [4]:

1. Sprzedaż, która umożliwi kontrolowanie przychodu.
2. Inwestowanie w nieruchomości, potrzebne do kontroli zadłużenia.
3. Inwestowanie techniczne, niezbędne aby kontrolować rynek.

Grając w Cashflow można zdobyć te umiejętności, które prawdziwym inwestorom pozwalają osiągać zyski bez względu na tendencje panujące na rynkach. Dyplom z ekonomii czy zarządzania nie jest potrzebny, aby przejąć kontrolę nad własnymi finansami i wyjść z tzw. wyścigu szczurów.

Rzeczy, których szybko się nauczysz grając w Cashflow 101 i 202:

1. Aktywa i pasywa.

Aktywa wkładają pieniądze do twojego portfela, a pasywa je z niego wyjmują – tak definiuje je autor gry Robert T. Kiyosaki. Jeśli chcesz być bogaty – inwestuj w aktywa. Samochód do użytku domowników generuje koszty (paliwo, naprawy, ubezpieczenia), więc jest pasywem – wyciąga pieniądze z naszej kieszeni. Ten sam samochód jako narzędzie pracy generuje dochód – jest aktywem, bo wkłada pieniądze do naszej kieszeni. Tak samo może być z mieszkaniem, komputerem, telefonem… Cashflow pozwala dostrzec tą różnicę i uczy jak inwestować w aktywa.

2. Dwa rodzaje dochodu a wolność finansowa.

Dochód z pracy zarobkowej (na etacie) oraz dochód pasywny i z portfela inwestycyjnego. Dochód z pracy jest ograniczony przez naszego pracodawcę (czas jaki możemy poświęcić na pracę, nasze wykształcenie, itp.), natomiast dochód pasywny to okresowy dochód bez potrzeby ciągłego angażowania się w pracę, np. dochód z wynajmu nieruchomości lub z tytułu dywidend od posiadanych akcji. Dochód pasywny pozwala uzyskać wolność finansową – następuje to wtedy, gdy przychód pasywny przekracza koszty. Wolność finansowa (rentierstwo), to moment w którym nie musimy poświęcać czasu na zarabianie pieniędzy, gdyż nasze wydatki/koszty są pokrywane przez dochód pasywny. Więc w co warto inwestować, by uzyskać wolność finansową? Na to pytanie odpowiedź znajdziesz grając w Cashflow.

3. Zarządzanie budżetem domowym a podstawy rachunkowości.

W grze Cashflow pracuje się z zestawieniem finansowym: arkuszem przychodów i rozchodów (kosztów), a także z zestawieniem aktywów i pasywów. Pozwala to na jasne i proste planowanie swoich finansów, biznesów i inwestycji. Dziecko, dom, podatki, samochód, karty kredytowe – zastanawialiście się nad tym, jak to ogarnąć w życiu? W grze Cashflow karta “Nieprzewidziane wydatki” najlepiej udowadnia, że najtrudniejsze wydatki pojawiają się w życiu właśnie wtedy, gdy jesteśmy na nie najmniej przygotowani. Cashflow uczy zarządzania własnymi finansami.

4. Instrumenty rynku kapitałowego.

Akcje, fundusze, certyfikaty depozytowe, i wiele innych. Czym są, jaką płynnością się charakteryzują, dla kogo są dobre a dla kogo nie? Zagraj w Cashflow i przekonaj się jak to działa.

5. Ocena ryzyka i opłacalności inwestycji.

Niezależnie od tego w co inwestujemy (akcje, nieruchomości, swój biznes, itp.), jest to zawsze związane z ryzykiem. Nie zawsze wiemy, czy nasza inwestycja przyniesie zysk lub kiedy to nastąpi. Nietrafiona inwestycja to strata lub zamrożenie kapitału. W przypadku niektórych inwestycji obliczenie ryzyka jest proste, gdyż znamy jej koszty i zysk, jaki przynosi. W przypadku innych ich rentowność zależy od zdarzeń losowych (np. tego czy i kiedy znajdzie się kupiec na grunty lub surowce, które kupiliśmy). Cashflow uczy by patrzeć nie tylko na potencjalny zysk czy dochód pasywny, jaki daje dana inwestycja, ale analizować co przyniesie podobny zysk przy mniejszym koszcie.

6. Analiza opłacalności pożyczek i kredytów.

Kredyty i pożyczki – czy zawsze są złe? Lepiej kupować za gotówkę czy na kredyt? Jak zarobić na kredycie? Zagraj w Cashflow, a odpowiedzi na te pytania staną się oczywistością.

7. Umiejętność podejmowania decyzji i umiejętności negocjacyjne.

Umiejętność podejmowania decyzji, działania i skalkulowania ryzyka. W grze ciągniemy okazję za okazją, możemy z nich skorzystać lub sprzedać innym graczom i na tym również zarobić. To jest moment, w którym możemy potrenować nasze umiejętności licytacji i negocjacji. Czy na co dzień również dostrzegamy okazje inwestycyjne? Umiemy negocjować?

Cashflow to przepływ pieniędzy, suma która zostaje po zapłaceniu wszystkich kosztów (kosztów utrzymania, podatków, rat kredytów i innych zobowiązań). W grze to nasza „wypłata”, którą przeznaczamy na inwestycje, biznesy… Robert Kiyosaki – twórca gry – opisuje ją w jednym zdaniu: „Im częściej grasz w tę grę, tym stajesz się bogatszy!”. A na co Ty przeznaczasz swój CASHFLOW w życiu codziennym? Zapraszamy do Oficjalnego Klubu Cashflow BiznesTUBE w Krakowie. Aktualne informacje o tym gdzie i kiedy gramy znajdziesz na: www.cashflowkrakow.pl

Źródła:
1. Dane z Internetu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Cashflow_101 (15.11.2012 r.)
2. Dane z Internetu: http://www.biznestube.pl (15.11.2012 r.)
3. Instrukcja do gry CASHFLOW 101 i CASHFLOW 202
4. Robert T. Kiyosaki: „Bogaty ojciec, biedny ojciec” oraz inne książki jego autorstwa i współautorstwa; Instytut Praktycznej Edukacji.

Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Szukałem w sieci info o grze cashflow. Ten artykuł jest dobry. Dzięki za wyjaśnienie, co daje cashflow. Grałem online, teraz czas na żywo sprawdzić, czym to się różni.

Swoją drogę nie rozumiem czemu ludzie fascynują się Monopolem w którym przeważnie wygrywa ten któremu lepiej się żuci kostkami niż sama umiejętność kupowania/sprzedawania.
O wiele lepszą grą była Fortuna gdzie dostawało się 12 kartoników i po każdym ruchu zakrywało a jak się skończyło to odkrywało. Pamiętam jak graliśmy w to całe dnie i ciężko było wygrać bo się kombinowało jak ruszać. W Monopol gra to loteria, w Fortunie to strategia 🙂

Jacc, nie znam gry „Fortuna”, ale zgadzam się co do Twojej opinii o grze „Monopoly”. Obecnie jest wiele różnych odmian tej gry, ale i tak więcej w nich losowości niż strategii jako takiej.
Pozdrawiam!

Wiele słyszałem i czytałem na temat dochodu pasywnego, jego gromadzenia oraz wspaniałych skutków jego posiadania. Ale człowiek ma kilka etapów zrozumienia. I samo słowo – czytane czy słuchane – nie jest w stanie do nas tak dotrzeć, jak ćwiczenia oraz praktyka. Ta gra spełnia dokładnie taka funkcje!

Zgadzam się z Tobą całkowicie – nauka, pojmowanie – to proces, który przechodzimy… Krok po kroku… Każda pojedyncza gra… Przeczytana książka… Rozmowa z kimś nieco bardziej obeznanym w temacie…
Stopniowo…

9 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inteligencja finansowa
Nie płacę składek ZUS – jakie mogą być tego konsekwencje?

Będąc pracodawcą, masz obowiązek opłacania składek do ZUS za zatrudnionych przez siebie pracowników. Jak wskazuje jednak sam urząd, nie wszyscy zatrudniający się z tego wywiązują…

inteligencja finansowa
5 finansowych mitów, w które wierzymy

Istnieje wiele mitów na temat oszczędzania i pomnażania majątku. Część z nich rozbudza wyobraźnię i pozwala z optymizmem spoglądać w przyszłość, jednak nie brak i tych, które zniechęcają do podejmowania właściwych działań.

nieruchomości
Poradnik inwestowania w mieszkanie na wynajem we Wrocławiu

O zaletach inwestowania w nieruchomości nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Rynek nieruchomości pozwala na stosunkowo bezpieczne, a przy tym efektywne pomnażanie kapitału – tak własnego jak i obcego. Gdzie zatem tkwi problem? Przede wszystkim w wyborze optymalnej nieruchomości i rynku, na którym inwestycja będzie realizowana. Od lat dużym zainteresowaniem inwestorów i dynamicznym ich przyrostem pochwalić się może chociażby Wrocław. Dlaczego inwestycja w stolicy Dolnego Śląska jest warta rozważenia?

  • Polecana książka

    • książka Zbuduj swój wizerunek (Wersja drukowana)