Co to jest Data Science?

Postęp cywilizacyjny ma wpływ na szereg zmian zachodzących w społeczeństwie. Doskonałym przykładem takiego stanu rzeczy są zupełnie nowe zawody. W niniejszym tekście pochylimy się bliżej, kim jest i czym zajmuje się specjalista od Data Science. Zatem nie pozostaje już nic innego jak tylko zaprosić do lektury.

Kim są ludzie zajmujący się Data Science?

Zacznijmy może od tego, co to jest Data Science? W ten sposób bowiem znacznie łatwiej będzie nam poznać osoby parające się niniejszą dziedziną. Mamy tu bowiem do czynienia z zupełnie nowym typem analizy danych.

Każdy, kto chce pracować w tej specjalizacji, powinien nie tylko dysponować umiejętnościami pozwalającymi na radzenie sobie z technologią, lecz także i muszą odznaczać się wnikliwością, która ogniskuje się na dążeniu do rozstrzyganiu newralgicznych aspektów biznesowych. Nie powinno zaskakiwać, że wśród specjalistów zajmujących się niniejszym zagadnieniem mamy osoby łączące w sobie cech informatyków, badaczy trendów i matematyków. Z uwagi na unikalne cech tej profesji jest ona szalenie ceniona, a osoby nią parające się są sowicie wynagradzane.

Czym się zajmuje data scientist?

Fundamentalnymi praktykami osób funkcjonujących w tym sektorze stabilizacji i rozbudowa architektury danych. Do tego dochodzą też liczne analizy i raporty. Najczęściej w przypadku małych i średnich podmiotów, które chcą być bardziej konkurencyjne na polu analizy danych, to działania te zlecają one zewnętrznym podmiotom.

Umiejętności, jakimi powinien legitymować się doby fachowiec od Data Scientist to:

  • logiczne myślenie,
  • zdolności analityczne,
  • umiejętności rozwiązywania problemów w kreatywny sposób,
  • stojące na wysokim poziomie umiejętności komunikacyjne (ma to duże znaczenie w kontekście pracy zespołowej i kontakty z klientem),
  • przymioty pozwalające na bezproblemową implementację potrzeb biznesowych na rozwiązania w IT .

W jaki sposób przygotować się do zawodowej kariery w Data Science?

Przeglądając oferty zatrudnienia z tego sektora, nie powinno by zaskoczeni, że od kandydatów oczekuje się ukończenia kierunków powiązanych z informatyką, matematyką, ekonomią, ekonometrią i pochodnymi. Jednak nie zawsze jest to wymagane, gdyż najistotniejsza jest w tym wypadku umiejętność analizy danych. Stosowne umiejętności ukierunkowane na Data Science da się bez trudu zdobyć na szkoleniach związanych z niniejszą tematyką.

Jak widać doskonale, jest to niezwykle ciekawy zawód i warto wiązać z nim swoją przyszłość, jeśli posiadamy ku temu odpowiednie predyspozycje.