Zaliczka czy zadatek w umowie przedwstępnej?

zaliczka_zadatek
nieruchomości
3

No właśnie – zaliczka czy zadatek?

Podpisując umowę przedwstępną na zakup nieruchomości zwykle określamy kwotę, jaką wpłacamy sprzedającemu, na poczet zawarcia umowy przyrzeczonej (końcowej). W zależności od tego, jak kwotę tą nazwiemy – zaliczka czy zadatek – możemy oczekiwać różnych skutków prawnych.

Zadatek w kodeksie cywilnym

W artykule 394 kodeksu cywilnego, ustawodawca bardzo jasno określił znaczenie zadatku.

§1. W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

§2. W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.

§3. W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.

Reasumując zadatek stanowi dodatkowe zastrzeżenie umowne. Można go potraktować jako zabezpieczenie interesów jednej i drugiej strony umowy (w naszym przypadku sprzedającego i kupującego). W zależności od tego, która strona umowy nie wykona swojego zobowiązania, może się zdarzyć jeden ze scenariuszy:

 Wycofanie się kupującego: strata wpłaconego zadatku.

Wycofanie się sprzedającego: zwrot zadatku w dwukrotnej wysokości na rzecz kupującego.

 Co jeszcze? Strona dotknięta niewykonaniem umowy ma prawo żądać wykonania umowy i dochodzić odszkodowania, zamiast po prostu odstąpić od umowy. Warto pamiętać także o tym, że zadatek staje się zadatkiem, gdy jasno określimy to w umowie. Gdy nie jest to sprecyzowane, przyjmuje się domyślnie, że mowa jest o zaliczce.

Zaliczka i zadatek

Mamy już świadomość konsekwencji podpisania umowy z zadatkiem. Jeśli przy umowie przedwstępnej wpłacamy zaliczkę, to w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, zaliczka jest zwracana w takiej wysokości, w jakiej została uiszczona – nie zabezpiecza wykonania umowy tak jak zadatek.

W przypadku prawidłowego wykonania zobowiązania zarówno zaliczka jak i zadatek stanowią świadczenie pieniężne na poczet ceny, którą mamy zapłacić za nieruchomość.

Przydatna wiedza?

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nieruchomości
Poradnik inwestowania w mieszkanie na wynajem we Wrocławiu

O zaletach inwestowania w nieruchomości nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Rynek nieruchomości pozwala na stosunkowo bezpieczne, a przy tym efektywne pomnażanie kapitału – tak własnego jak i obcego. Gdzie zatem tkwi problem? Przede wszystkim w wyborze optymalnej nieruchomości i rynku, na którym inwestycja będzie realizowana. Od lat dużym zainteresowaniem inwestorów i dynamicznym ich przyrostem pochwalić się może chociażby Wrocław. Dlaczego inwestycja w stolicy Dolnego Śląska jest warta rozważenia?

przychody-z-najmu
nieruchomości
Kupujesz mieszkanie? To MUSISZ wiedzieć…

Kupno mieszkania to nadal jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego Polaka. Zazwyczaj oznacza to, że musimy liczyć się z pozostaniem w danym mieście przez kilkadziesiąt lat, do tego będziemy spłacać wieloletni kredyt. A jeszcze trzeba uporać się z formalnościami, dopilnować dewelopera, urządzić swoje lokum. Wiele decyzji do podjęcia i mała ilość czasu rodzą presję. Jak zminimalizować uniknięcie błędów przy kupnie mieszkania?

wynajem
nieruchomości
Nieruchomości do inwestycji w wynajem – na co zwrócić uwagę?

O komfortowym i beztroskim życiu rentiera marzy każdy, jednak niestety realizacja takiego scenariusza nie jest łatwa. Zgromadzenie majątku, który generowałby odpowiednio wysokie odsetki, wymaga ciężkiej pracy, czasu lub odrobiny szczęścia. Może warto rozważyć nieruchomości?

  • Polecana książka

    • książka Przebudzenie w drodze (Wersja elektroniczna (PDF))