Finansowanie nieruchomości

zaliczka_zadatek
nieruchomości
4

O tym, że nieruchomości to ciekawa alternatywa inwestycyjna, o korzyściach i możliwościach inwestycyjnych w ich kontekście pisałam nie raz. Pojawiały się nawet wpisy dotyczące finansowania – ale głównie dotyczyły one kredytów hipotecznych. Dziś chcę pokazać inne możliwości, niektóre bardzo kreatywne – mam nadzieję, że zawarte informacje Ci się przydadzą. To co, zaczynamy?

Czy finansowanie nieruchomości jest ważne?

Cena nieruchomości to jeden z wielu czynników, które decydują o tym, czy transakcja jest udana czy nie. Ale z drugiej strony – czy naprawdę tylko na niej warto skupiać swoją uwagę? Ponoć 99% kupujących właśnie tak robi. A przecież poza ceną jest sposób wykorzystania nieruchomości, czas dostępu do niej, ale także zapisy w umowie i w końcu – wykorzystanie finansowania, czyli odpowiedź na pytanie: w jaki sposób zorganizować finansowanie nieruchomości, w którą chcemy zainwestować?

Finansowanie nieruchomości – przykłady

Dziś pokażę Ci – i krótko omówię – osiem sposobów na finansowanie nieruchomości (patrz rysunek). Niektóre mogą Ci wydawać się bardzo oczywiste, inne nierealne czy niemożliwe do wykorzystania. Chciałam zebrać to w jednym miejscu – a to, co Ty z tym zrobisz – należy do Ciebie 🙂

Finansowanie zakupu nieruchomości
Finansowanie zakupu nieruchomości

 

Środki własne. Czyli pieniądze z własnych zasobów, bez proszenia, błagania i tłumaczenia. Jeśli udało Ci się odłożyć jakieś oszczędności – to właśnie teraz możesz je wykorzystać przy zakupie nieruchomości. Z uwagi na to, że ta klasa aktywów wymaga najczęściej sporej gotówki, warto dużo wcześniej zaplanować swój portfel na tą właśnie okoliczność. Z jednej strony nasze środki są naszym największym ograniczeniem, ale z drugiej – to nad nimi mamy największą kontrolę. Ale co zrobić, gdy ich nie ma? Szukamy dalej…

Rodzina, znajomi, przyjaciele. Może się zdarzyć, że przy finansowaniu wykorzystasz środki pożyczone od osób bliskich. Zaletą takiego rozwiązania jest stosunkowo łatwy dostęp do gotówki, o ile przekonasz Twoich potencjalnych pożyczkodawców, że warto Ci zaufać w tym zakresie. No i odsetki mogą okazać się bardzo korzystne. Zagrożenia? Ciągłe pytania o to jak Ci idzie, czasem wtrącanie, ostatecznie – kłótnie, zerwane więzi… Czy na pewno chcesz tak ryzykować?

Krótkoterminowe kredyty konsumpcyjne/wykorzystanie linii na kartach kredytowych. Oprocentowanie rzeczywiste może być nawet na poziomie 20-30% w skali roku, a mówię o dostępie do nawet do 50.000 zł. Może być to szybkie rozwiązanie w sytuacji, gdy potrzebujesz gotówki szybko, ale warto mieć świadomość, takie rozwiązania są do zaakceptowania, gdy to co możemy zarobić jest większe niż spłata tych zobowiązań.

Kredyt hipoteczny. Są to najtańsze pieniądze do uzyskania na rynku, ale trzeba trochę się namęczyć i udowodnić bankowi, że mamy jak zabezpieczyć to zobowiązanie. Rozwiązanie nie dla wszystkich, dlatego warto robić raz na pół roku analizę swojej bieżącej zdolności kredytowej.

To są raczej znane metody na pozyskiwanie kapitału, a co z innymi? Tymi bardziej kreatywnymi? Popatrzmy…

Finansowanie sprzedającym. Jak to działa? Zgadzamy się zapłacić więcej niż cena, ale płacimy najpierw tylko zadatek (np. 10%) a resztę (np. 90%) za rok, w systemie ratalnym lub w jakiś mieszany sposób. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz mieć spółki, aby skorzystać z takiego finansowania. Jest ono dostępne także dla osób prywatnych – ważna jest dobrze skonstruowana umowa i warto pamiętać, aby tego typu transakcje zamykać w ciągu 2-5 lat. Polecam lekturę artykułu 777 kodeksu postępowania cywilnego.

Finansowanie kupującym. Sposób na pozyskanie środków, ale nie koniecznie na nieruchomość, która będzie przedmiotem transakcji. Chodzi o sprzedaż informacji albo swoich usług: znajdujesz tanią działkę czy mieszkanie o parametrach, jakich ktoś poszukuje, ale to on – kupujący – finansuje wszystko. Taki model oferuje np. firma MZURI Investments.

Bridging. Jest to finansowanie krótkoterminowe, przejściowe i tym zajmują się firmy. Po prostu otrzymujemy szybko gotówkę bez zbytnich zastrzeżeń, do czasu uzyskania finansowania docelowego. Bridging uzyskujemy po to, by już działać, a nie zwlekać.

Współinwestor. Chodzi o to, by uzupełniać swoje braki w kapitale, wspomagając się innymi osobami. Możemy kogoś zobligować np. do 100% finansowania, ale zysk dzielić 50/50. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób skonstruujemy stosunek prawny (np. w akcie notarialnym czy innego rodzaju umowie). Wszystko powinno być jasne już na samym początku. Takie rozwiązanie może umożliwić Ci częste wchodzenie w inwestycje, bez udziału swojego kapitału.

Finansowanie nieruchomości – na zakończenie

I jak? Widzisz wykorzystanie któregoś z pomysłów na pozyskanie kapitału w Twojej inwestycji? Jeśli tak, podziel się tym, co rozważasz i jak Ci idzie.

Powodzenia 🙂

Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Zaczytuje się Sylwia w Twoich artykułów. Super, że podałaś mi 4 nowe rozwiązania i to te mniej znane. I mocno się nad nimi zastanawiam, by sprawdzić, jak to działa. Dzięki za wskazówki.

Dziękuję za polecenie książki, Mario. Może masz ochotę zrecenzować? Zamieszczę chętnie na blogu 🙂 Sama wpisuję na listę lektur 🙂
W sieci udało mi się znaleźć takie słowa o książce: „Jest to bardzo ciekawa pozycja dla osób zainteresowanych rynkami finansowymi, inwestycjami na giełdzie papierów wartościowych i mechanizmami rządzącymi współczesną ekonomią.”

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nieruchomości
Poradnik inwestowania w mieszkanie na wynajem we Wrocławiu

O zaletach inwestowania w nieruchomości nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Rynek nieruchomości pozwala na stosunkowo bezpieczne, a przy tym efektywne pomnażanie kapitału – tak własnego jak i obcego. Gdzie zatem tkwi problem? Przede wszystkim w wyborze optymalnej nieruchomości i rynku, na którym inwestycja będzie realizowana. Od lat dużym zainteresowaniem inwestorów i dynamicznym ich przyrostem pochwalić się może chociażby Wrocław. Dlaczego inwestycja w stolicy Dolnego Śląska jest warta rozważenia?

przychody-z-najmu
nieruchomości
Kupujesz mieszkanie? To MUSISZ wiedzieć…

Kupno mieszkania to nadal jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego Polaka. Zazwyczaj oznacza to, że musimy liczyć się z pozostaniem w danym mieście przez kilkadziesiąt lat, do tego będziemy spłacać wieloletni kredyt. A jeszcze trzeba uporać się z formalnościami, dopilnować dewelopera, urządzić swoje lokum. Wiele decyzji do podjęcia i mała ilość czasu rodzą presję. Jak zminimalizować uniknięcie błędów przy kupnie mieszkania?

wynajem
nieruchomości
Nieruchomości do inwestycji w wynajem – na co zwrócić uwagę?

O komfortowym i beztroskim życiu rentiera marzy każdy, jednak niestety realizacja takiego scenariusza nie jest łatwa. Zgromadzenie majątku, który generowałby odpowiednio wysokie odsetki, wymaga ciężkiej pracy, czasu lub odrobiny szczęścia. Może warto rozważyć nieruchomości?

  • Polecana książka

    • książka Uwolnij pewność siebie (Wersja elektroniczna (PDF))