Czym jest talent?

rozwój osobisty

Talent – czyli co?

Odkrywanie talentów jest czasem, jak podróż na nieznaną planetę. Wiemy, że są ludzie, którzy tam podróżują i jednocześnie mało w nas wiary, że również możemy tam dotrzeć. Czym jest talent? Talent jest naturalną predyspozycją do wykonywania czegoś. Bez specjalnego wysiłku. Bez konieczności nadzoru. Bez wyznaczania rygorystycznych ram.

Zajmowanie się własnym talentem daje radość, spełnienie. I uwaga. Zaraża innych takim stanem. Jeśli robisz coś z pasją i zaangażowaniem, oznacza to, że pielęgnujesz talent. Robisz to w zgodzie ze sobą. Masz energię. I rozdajesz energię.

Zazwyczaj tak się dzieje, że na pytanie o bycie mistrzem, znajdujemy kogoś obok. Z medalem. Orderem. Ze ścianą zapełnioną dyplomami. Wszyscy obok mnie. Nie ja. Tymczasem okazuje się, że wykorzystując własne pasje i zainteresowania, doskonaląc to, co sprawia frajdę i radość, możesz zostać mistrzem. W tym co kochasz. Co robisz znakomicie. Każdy ma talent. Niepowtarzalny. Każdy może być mistrzem.

Talent – już wiem czym jest, gdzie go szukać?

Poszukiwanie własnych talentów bywa szczególnie trudne w czasie, gdy zajęty obowiązkami i powinnościami, odsuwasz od siebie autentyczne emocje. Kiedy nie idziesz za głosem intuicji, a słuchasz tego, co wypada, co trzeba. Okazuje się jednak, że poziom ogólnej satysfakcji życia i poczucia dobrostanu zarejestrowany jest szczególnie u tych, którzy szczerze przyznają, że żyją w zgodzie ze sobą i realizują swoje pasje.

Rozwijaj zatem to, co przychodzi naturalnie i bez wysiłku. Wzmacniaj. Poprzez świadome nazywanie tego, co robisz. Za pomocą wybierania tego, co daje poczucie spełnienia, sensu. To z czasem zadziała jak podgrzewacz do herbaty. Będzie tlił się delikatnie i nie pozwoli wystygnąć.

Pamiętaj że tak jak niepodgrzewana herbata stygnie, tak i talenty zamierają, gdy są porzucane.

Talent – jak z nim pracować?

Korzystaj ze swoich zasobów. Bądź wytrwały i konsekwentny. Rozwijaj. Coachingowa Grupa Rozwojowa czeka na Ciebie. Zbieraj doświadczenia w tej sprawie, poproś wszystkich wokół, by dawali oparcie. Nieważne, ile masz lat. Nieważne, kim jesteś z zawodu. Pamiętaj, że to twój wyjątkowy zestaw cech. Koncentruj się na tym, co masz najlepszego, zamiast być średnim w robieniu tego, co nie daje spełnienia.

Kiedy świadomie zaczniesz sięgać po talenty, otrzymasz siłę napędową do działania, najsilniejszą z motywacji, wewnętrzne wsparcie. Kiedy odwołujesz się do swoich zdolności, to osiągnięcie satysfakcji i poczucia samorealizacji jest oczywiste. Zadbaj o ten stan. Przywołaj to, co lubisz robić, co przychodzi ci z łatwością. Inspiruj innych. Zmień przyzwyczajenia i rutynę w kolor, zafascynowanie, pasję. Czy nie o tym marzysz w głębi serca?

__________________

Autor Marta Kijanko – trener, coach i psycholog z doświadczeniem w kontakcie z klientem zespołowym oraz indywidualnym (sektor korporacyjny, MŚP i NGO). Buduje autorskie szkolenia, treningi i warsztaty, opierając się na współczesnych badaniach psychologii. 

Redakcja

Redakcja

Autor tekstów niepodpisanych at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Zespół dziennikarzy, który przygotowuje treści i formę materiałów prezentowanych w środkach masowego przekazu, a także miejsce, w którym zespół ten pracuje. Wewnątrz redakcji istnieją wydzielone zespoły tematyczne lub odpowiadające za konkretny program.
Redakcja

Latest posts by Redakcja (see all)

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

rozwój osobisty
Trening Kreatywności, czyli myśl i działaj jak Twórca!

Kreatywność jest często kojarzona z wielkimi przełomami. Czy tylko? Przejdź trening kreatywności i przekonaj się sam, do czego można wykorzystać kreatywność

rozwój osobisty
4
Skuteczny menedżer – 3 sekrety sukcesu

Jaki powinien być skuteczny menedżer? Na jakie cele powinien być ukierunkowany? Skuteczny menedżer – poznaj trzy sekrety jego sukcesu

rozwój osobisty
Otworzyć serce, czyli inteligencja serca w relacjach

Talent, odwaga, konsekwencja, kreatywność i pewność siebie są niebywale pomocne, ale czy wystarczające? Umysł otwiera serca…Inteligencja serca to jest to!

  • Polecana książka

    • książka Coaching. Misja życia (Wersja elektroniczna (PDF))