Biznes jaki jest każdy widzi :)

inteligencja finansowa

Biznes jako jedna z czterech klas aktywów

Biznesy są jedną z czterech głównych klas aktywów. Zastanawiasz się pewnie nad tym, jakie są trzy pozostałe? Jeśli tak, to dla Twojej wiedzy lub po prostu dla przypomnienia zdradzę, że:

 • Prawdopodobnie najbardziej popularną klasą są papiery wartościowe. Zaliczamy tutaj zarówno akcje spółek notowanych na giełdach, ale i obligacje czy też inne instrumenty (opcje, kontrakty terminowe, jednostki funduszy inwestycyjnych, itd.)
 • Nieco inną klasą są nieruchomości. Możemy w nie inwestować czy to na rynku lokalnym (np. w danym mieście czy kraju) czy to na rynku globalnym (poza granicami Twojego miasta i/lub kraju).
 • Towary i surowce to specyficzna klasa, wymagająca od inwestora sporej wiedzy. Najczęściej inwestujemy w tą klasę pośrednio – kupując instrumenty wyceniane w oparciu o kurs danego towaru czy surowca. Mali inwestorzy rzadziej kupują je fizycznie, chyba że dotyczy to metali szlachetnych, ale to opowieść na inny wpis 🙂 O kruszcach opowiada Magda podczas szkolenia Jak skutecznie zabezpieczyć swoją przyszłość? Szlachetne inwestowanie w złoto i srebro (zapytaj o więcej).
 • Czwartą klasę aktywów, w którą możesz inwestować, są wspomniane już wcześniej biznesy i to im chcę się dziś przyjrzeć nieco bliżej 🙂

Biznes – jaki rodzaj wybrać?

Biznes to ludzie, a ludzie to: właściciele, inwestorzy, klienci i nie-klienci. Z punktu widzenia właściciela biznesu, który też bardzo często jest inwestorem, możemy biznes podzielić na:

 • Biznes tradycyjny, który dla mnie oznacza po prostu założenie firmy w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) lub innej formy (często spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółki komandytowej, ale by tutaj się nad tym nie rozwodzić, zapraszam Cię do zaznajomienia się z wpisem formy prowadzenia działalności gospodarczej na blogu http://przedsiebiorczosc24.pl/ lub zaprzyjaźnienie się z kodeksem spółek handlowych.
 • Franczyza / franchising to prowadzenie biznesu pod marką kogoś innego. Obecnie wiele firm umożliwia prowadzenie biznesu w takim właśnie modelu. Samodzielnie możesz prowadzić Żabkę czy McDonalda a warunki Twojej współpracy określa umowa franczyzowa: kwestia rozliczeń, szkoleń, płatności, itd. Jeśli temat Cię interesuje, to zachęcam do zajrzenia na stronę poświęconą tylko temu tematowi, jak choćby http://franchising.pl/ czy http://franczyzawpolsce.pl/
 • Marketingi sieciowe czy wielopoziomowe, zwane często w skrócie MLM, to biznesy, które mają dwojaką ścieżkę – z jednej strony budujesz strukturę swoich handlowców i Twoje wynagrodzenie zależy w pewnym stopniu od ich wyników. Druga ścieżka to szukanie klientów i sprzedaż bezpośrednia im produktów. To tak w wielkim skrócie – bo w praktyce każda firma ma swój plan rozwojowy dla Ciebie i system według którego działa. Marketing sieciowy bez tajemnic? Koniecznie dowiedz się więcej 🙂

Biznes – czy zainwestować?

Biznes nie musi należeć do Ciebie, byś musiał w niego inwestować. Popularną formą dla inwestorów jest inwestowanie w biznesy innych – czyli wspomaganie ich finansowe czy poza-finansowe w określonym celu (np. osiągnięcie zysku, udział w firmie na określonym poziomie decyzyjności, itp.). Jedną z form takiego właśnie inwestowania jest kupno akcji danej firmy – tu spółki akcyjnej. Możliwości jest naprawdę sporo i praktycznie tylko wyobraźnia ogranicza Twoje inwestowanie w to aktywo Spytaj siebie czy to droga, którą chcesz podążać – mieć swój biznes czy inwestować w czyjś biznes?

A tak a propos, zastanawiałeś się nad tym dlaczego ludzie zakładają biznesy?

 • Dla zysku?
 • Dla rozwoju?
 • By udowodnić coś sobie albo komuś innemu?
 • By pomagać innym – dając pracę lub dostarczając określonych dóbr czy usług?

Zdradzę Ci coś – ok. 94% ludzi, którzy odnieśli sukces finansowy, posiada własny biznes. Wiesz czemu tak się dzieje? BO WE WŁASNYM BIZNESIE NIE MA GÓRNEGO LIMITU DOCHODU! Zastanów się nad tym 🙂

Artykuł znaleziono w Google pod hasłem:

 • dlaczego widzi sie czyjs biznes bo nie swoj
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inteligencja finansowa
8
Mam małą kwotę – lepiej kupić więcej srebra czy mniej złota?

Inwestowanie w metale szlachetne to doskonały sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jest świetnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą zabezpieczyć swój majątek przed zawirowaniami na światowych giełdach i nieprzewidzianymi wydarzeniami o charakterze społeczno-politycznym.

inteligencja finansowa
Inwestowanie – jaką formę wybrać?

Inwestowanie polega na bieżącym angażowaniu środków pieniężnych i/lub czasu w celu późniejszego uzyskania korzyści i/lub zysków. Jak się do niego zabrać?

inteligencja finansowa
Inwestowanie zaczyna się od pytań…

Inwestowanie to dla wielu ludzi nowa umiejętność, do opanowania której nie wystarczą tylko pieniądze. Zainwestuj przede wszystkim swój czas w naukę. Wiedza, potem doświadczenie – od tego zaczynałam. A tam gdzie wiedza spotyka się z doświadczeniem, rodzi się sukces 🙂

 • Polecana książka

  • książka Zburzę ten mur! (Wersja drukowana)