Biznes jaki jest każdy widzi :)

biznes

Biznes jako jedna z czterech klas aktywów

Biznesy są jedną z czterech głównych klas aktywów. Zastanawiasz się pewnie nad tym, jakie są trzy pozostałe? Jeśli tak, to dla Twojej wiedzy lub po prostu dla przypomnienia zdradzę, że:

 • Prawdopodobnie najbardziej popularną klasą są papiery wartościowe. Zaliczamy tutaj zarówno akcje spółek notowanych na giełdach, ale i obligacje czy też inne instrumenty (opcje, kontrakty terminowe, jednostki funduszy inwestycyjnych, itd.)
 • Nieco inną klasą są nieruchomości. Możemy w nie inwestować czy to na rynku lokalnym (np. w danym mieście czy kraju) czy to na rynku globalnym (poza granicami Twojego miasta i/lub kraju).
 • Towary i surowce to specyficzna klasa, wymagająca od inwestora sporej wiedzy. Najczęściej inwestujemy w tą klasę pośrednio – kupując instrumenty wyceniane w oparciu o kurs danego towaru czy surowca. Mali inwestorzy rzadziej kupują je fizycznie, chyba że dotyczy to metali szlachetnych, ale to opowieść na inny wpis 🙂 O kruszcach opowiada Magda podczas szkolenia Jak skutecznie zabezpieczyć swoją przyszłość? Szlachetne inwestowanie w złoto i srebro.
 • Czwartą klasę aktywów, w którą możesz inwestować, są wspomniane już wcześniej biznesy i to im chcę się dziś przyjrzeć nieco bliżej 🙂

Biznes – jaki rodzaj wybrać?

Biznes to ludzie, a ludzie to: właściciele, inwestorzy, klienci i nie-klienci. Z punktu widzenia właściciela biznesu, który też bardzo często jest inwestorem, możemy biznes podzielić na:

 • Biznes tradycyjny, który dla mnie oznacza po prostu założenie firmy w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) lub innej formy (często spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółki komandytowej, ale by tutaj się nad tym nie rozwodzić, zapraszam Cię do zaznajomienia się z wpisem formy prowadzenia działalności gospodarczej na blogu http://przedsiebiorczosc24.pl/ lub zaprzyjaźnienie się z kodeksem spółek handlowych.
 • Franczyza / franchising to prowadzenie biznesu pod marką kogoś innego. Obecnie wiele firm umożliwia prowadzenie biznesu w takim właśnie modelu. Samodzielnie możesz prowadzić Żabkę czy McDonalda a warunki Twojej współpracy określa umowa franczyzowa: kwestia rozliczeń, szkoleń, płatności, itd. Jeśli temat Cię interesuje, to zachęcam do zajrzenia na stronę poświęconą tylko temu tematowi, jak choćby http://franchising.pl/ czy http://franczyzawpolsce.pl/
 • Marketingi sieciowe czy wielopoziomowe, zwane często w skrócie MLM, to biznesy, które mają dwojaką ścieżkę – z jednej strony budujesz strukturę swoich handlowców i Twoje wynagrodzenie zależy w pewnym stopniu od ich wyników. Druga ścieżka to szukanie klientów i sprzedaż bezpośrednia im produktów. To tak w wielkim skrócie – bo w praktyce każda firma ma swój plan rozwojowy dla Ciebie i system według którego działa. Marketing sieciowy bez tajemnic? Koniecznie dowiedz się więcej 🙂

Biznes – czy zainwestować?

Biznes nie musi należeć do Ciebie, byś musiał w niego inwestować. Popularną formą dla inwestorów jest inwestowanie w biznesy innych – czyli wspomaganie ich finansowe czy poza-finansowe w określonym celu (np. osiągnięcie zysku, udział w firmie na określonym poziomie decyzyjności, itp.). Jedną z form takiego właśnie inwestowania jest kupno akcji danej firmy – tu spółki akcyjnej. Możliwości jest naprawdę sporo i praktycznie tylko wyobraźnia ogranicza Twoje inwestowanie w to aktywo Spytaj siebie czy to droga, którą chcesz podążać – mieć swój biznes czy inwestować w czyjś biznes?

A tak a propos, zastanawiałeś się nad tym dlaczego ludzie zakładają biznesy?

 • Dla zysku?
 • Dla rozwoju?
 • By udowodnić coś sobie albo komuś innemu?
 • By pomagać innym – dając pracę lub dostarczając określonych dóbr czy usług?

Zdradzę Ci coś – ok. 94% ludzi, którzy odnieśli sukces finansowy, posiada własny biznes. Wiesz czemu tak się dzieje? BO WE WŁASNYM BIZNESIE NIE MA GÓRNEGO LIMITU DOCHODU! Zastanów się nad tym 🙂

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share This