Bezpośrednio nieruchomości…

bezposrednio-nieruchomosci
nieruchomości
4

Korzyści, dla których warto inwestować w tak zróżnicowaną a jednocześnie bardzo spójną klasę aktywów, jaką niewątpliwie są nieruchomości – jest naprawdę sporo. To co dla mnie jest ważne to głównie fakt, że w nieruchomości inwestujesz bezpośrednio – to nie są produkty pochodne, ale fizyczna wartość sama w sobie.

Dziś pokażę Ci cztery korzyści inwestowania w nieruchomości w oparciu o proste zestawienie finansowe. I wiesz co? To działa bez względu na to, czy Twoje inwestycje zaliczają się do grupy komercyjnych czy niekomercyjnych, o ile inwestujesz dla przepływów pieniężnych. Co mam na myśli?

ZESTAWIENIE FINANSOWE

Na początek małe przypomnienie, czym w ogóle jest zestawienie finansowe. Składa się ono z dwóch części – zestawienia przychodów i kosztów oraz zestawienia bilansowego (aktywów i pasywów). Spójrz na rysunek poniżej. Aktywa znajdują swoje odzwierciedlenie w kolumnie przychodów – po prostu wkładają pieniądze do Twojej kieszeni. Pasywa natomiast wyciągają pieniądze z Twojej kieszeni – swoje odzwierciedlenie mają w kolumnie kosztów.

Zestawienie finansowe
Zestawienie finansowe

CZTERY KORZYŚCI

Tyle teorii wystarczy, abyś zrozumiała to, co chcę pokazać Ci dalej. Przejdę teraz do korzyści, o których zaczęłam wspominać. Pierwszą i chyba niezaprzeczalną jest przychód uzyskiwany z tytułu najmu nieruchomości. Pozycja ta będzie zapisana w kolumnie PRZYCHODY zestawienia finansowego. Drugą istotną kwestią jest wzrost wartości nieruchomości – i nie koniecznie mam tutaj na myśli warunki rynkowe, ale raczej Twój wpływ na jej wartość. Remonty, doposażenie to tylko przykładowe aktywności, które spowodują, że nieruchomości będzie więcej warta. Ta korzyść będzie zapisana w kolumnie AKTYWA.

Teraz pewnie zastanawiasz się jakie korzyści mogą należeć do KOSZTÓW czy PASYWÓW, skoro wszyscy mówią, żeby ich unikać. Spokojnie – zaraz wszystkiego się dowiesz. Zacznijmy od KOSZTÓW, do których niewątpliwie możemy zaliczyć odpisy amortyzacyjne. Jest to koszt księgowy, który obniża podstawę do opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu. Ostatni element to hipoteka, jeśli przy zakupie nieruchomości posiłkowałaś się kredytem. Jest to bez wątpienia PASYWO, które na szczęście płacą Twoi najemcy, a nie Ty (tzw. dobry dług) 🙂

Jak to wygląda w zestawieniu finansowym? Spójrz na rysunek poniżej – co myślisz? Mam nadzieję, że to rozumiesz. Jeśli masz jakieś wątpliwości – napisz do mnie lub zostaw komentarz.

Korzyści podczas inwestowania w nieruchomości w Twoim zestawieniu finansowym
Korzyści podczas inwestowania w nieruchomości w Twoim zestawieniu finansowym

POWODZENIA!

I jeszcze jedno – inwestując w nieruchomości nie pytaj ile masz w to włożyć, ale ile możesz na to pożyczyć 🙂

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

też mi się kiedyś wydawało, że jest to jedna z najlepszych form inwestycji. swoje pierwsze i jak dotąd jedyne mieszkanie kupiłam już przy dołku finansowym, więc niby wiele taniej nie będzie. Ale teraz, trzy lata później, zaczynam mieć wątpliwości- mieszkanie wymaga ciągłych inwestycji a nie każdy wynajmujący jest uczciwy i płaci. widziałam też wiele symulacji i roczna stopa zwrotu wydaje się być porównywalna z lokatą (a mamy rekordowo niskie stopy %). Czy gra jest warta świeczki? Nie byłabym hurraoptymistką 🙂

Zgadzam się z Tobą, że liczby nie zawsze wyglądają „zachęcająco”, ALE:
– ciągłe inwestycje: jeśli chodzi o odświeżanie itp. warto „obarczyć” tym poprzedniego najemcę (zalecam też generalny remont przed wynajmem – wtedy „dłużej” mamy spokój 🙂 )
– nieuczciwy i nie płacący wynajmujący – podstawowa sprawa: SELEKCJA najemców! To Ty decydujesz komu wynajmujesz, a nie odwrotnie!

Powodzenia!

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nieruchomości
Poradnik inwestowania w mieszkanie na wynajem we Wrocławiu

O zaletach inwestowania w nieruchomości nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Rynek nieruchomości pozwala na stosunkowo bezpieczne, a przy tym efektywne pomnażanie kapitału – tak własnego jak i obcego. Gdzie zatem tkwi problem? Przede wszystkim w wyborze optymalnej nieruchomości i rynku, na którym inwestycja będzie realizowana. Od lat dużym zainteresowaniem inwestorów i dynamicznym ich przyrostem pochwalić się może chociażby Wrocław. Dlaczego inwestycja w stolicy Dolnego Śląska jest warta rozważenia?

przychody-z-najmu
nieruchomości
Kupujesz mieszkanie? To MUSISZ wiedzieć…

Kupno mieszkania to nadal jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego Polaka. Zazwyczaj oznacza to, że musimy liczyć się z pozostaniem w danym mieście przez kilkadziesiąt lat, do tego będziemy spłacać wieloletni kredyt. A jeszcze trzeba uporać się z formalnościami, dopilnować dewelopera, urządzić swoje lokum. Wiele decyzji do podjęcia i mała ilość czasu rodzą presję. Jak zminimalizować uniknięcie błędów przy kupnie mieszkania?

wynajem
nieruchomości
Nieruchomości do inwestycji w wynajem – na co zwrócić uwagę?

O komfortowym i beztroskim życiu rentiera marzy każdy, jednak niestety realizacja takiego scenariusza nie jest łatwa. Zgromadzenie majątku, który generowałby odpowiednio wysokie odsetki, wymaga ciężkiej pracy, czasu lub odrobiny szczęścia. Może warto rozważyć nieruchomości?

  • Polecana książka

    • książka Fastlane Milionera (Wersja elektroniczna (PDF))