Budżet domowy, czyli jak w pięciu krokach zorganizować swoje finanse
Wszyscy z nas prawdopodobnie podjęli następujące postanowienie noworoczne: „Zamierzam w tym roku zaoszczędzić trochę pieniędzy!”. Ale, niestety, wielu osobom nie uda się spełnić swoich postanowień.
W dalszej części artykułu powiem Ci, co możesz zrobić, aby osiągnąć swój cel i go dotrzymać. Najpierw omówmy powody, dla których Twoje postanowienie może się nie udać.
Pierwszym powodem, dla którego Twoje postanowienie może się nie udać, jest brak zrozumienia swoich finansów. Musisz wiedzieć, ile masz pieniędzy i ile pieniędzy przychodzi w ciągu miesiąca. Jeśli nie wiesz, na co idą Twoje pieniądze w każdym miesiącu, to naprawdę trudno będzie Ci się zorientować, gdzie ograniczyć wydatki i gdzie ulokować wolną gotówkę.
Kolejną ważną rzeczą jest planowanie. Jeśli nie zaplanujesz z wyprzedzeniem, ile pieniędzy będziesz w stanie zaoszczędzić każdego miesiąca, to tak jakbyś pozwolił swoim pieniądzom rozpłynąć się w próżni.
Spisz swoje wydatki
Wymień wszystko, na co wydajesz pieniądze w ciągu miesiąca, od czynszu lub kredytu hipotecznego do ostatniego grosza. Uwzględnij każdy wydatek, za który płacisz w ciągu miesiąca, a nie tylko te, które są należne na koniec miesiąca (jak ubezpieczenie samochodu i podatki od domu).
Nie ma potrzeby wypisywania takich rzeczy jak jedzenie, gaz, elektryczność, woda i inne media, ponieważ są one zazwyczaj płacone w dużych kwotach ryczałtowych co miesiąc, a ta lista jest tylko dla pozycji, które nie są zawarte w regularnych rachunkach. Jeśli masz nieregularne wydatki, takie jak roczna opłata za członkostwo w klubie, uwzględnij je również.
Powinieneś wiedzieć, jakie są Twoje całkowite miesięczne wydatki, nawet jeśli nie są one tutaj wymienione, więc śmiało dodaj je również. Być może zechcesz oddzielić wydatki stałe od zmiennych. Na przykład, czynsz lub spłata kredytu hipotecznego jest wydatkiem stałym, podczas gdy rachunki za prąd zmieniają się w zależności od tego, ile go zużywasz.
Dokonaj bilansu
Pierwszym krokiem jest zrobienie listy wszystkich swoich źródeł dochodu, i skąd one pochodzą. Jest to trochę skomplikowane, ponieważ często istnieją pewne źródła dochodu, które nie są pieniędzmi, jak na przykład darmowy czynsz. Jeśli więc mieszkasz z rodzicami i nie płacisz im czynszu, jak masz to policzyć? Musisz albo wymyślić wartość tego, co dostajesz w czynszu (np. koszt mieszkania w okolicy), albo rozliczyć to w inny sposób, np. pomniejszając kwotę, którą musisz zaoszczędzić, o kwotę czynszu, którą musiałbyś zapłacić, gdybyś mieszkał gdzie indziej. Kiedy masz już swoją listę, zsumuj wszystkie źródła dochodów i upewnij się, że są one równe wydatkom z ostatniego miesiąca.
Motywacja, czyli wyznaczanie jasnych celów
Bez jasnych celów, nie będzie nic do pomiaru postępu przeciwko. Musisz zdecydować, co chcesz osiągnąć, zanim zaczniesz pracować w tym kierunku. Możesz mieć cele krótkoterminowe (miesięczne) i długoterminowe (co pięć lat). Cele krótkoterminowe mogą obejmować spłatę konkretnych długów lub oszczędzanie pieniędzy na coś konkretnego, np. na wakacje lub nowy samochód.
Zautomatyzowane oszczędzanie
Czas to pieniądz. To prawda, w szczególności jeżeli zwrócimy uwagę na to, że czas jest jedynym Twoim naprawdę ograniczonym zasobem. Zautomatyzowanie procesu gromadzenia danych o przychodach i rozchodach to droga do oszczędzenia ogromnej ilości czasu, co pozwoli zaoszczędzić Ci dużo energii i potencjalnie zwiększyć swoje przychody. Istnieje wiele aplikacji na smartfona umożliwiających kontrolowanie wydatków w sposób zautomatyzowany, lub półautomatyczny. Naprawdę warto z nich skorzystać, ponieważ na przestrzeni miesiąca wydając nawet drobne kwoty dziennie, zbieramy ogromne wydatki, które być może nie są niezbędne.
Planowanie oszczędności
Kolejna zasada to – planuj wydatki. Aby przygotować budżet, musisz dowiedzieć się, ile masz pieniędzy oraz ile i na co wydajesz. Ważne jest, aby pamiętać, że budżet dotyczy całej rodziny. Jeśli więc jesteś w związku małżeńskim lub mieszkasz z rodzicami, powinieneś wziąć pod uwagę również ich dochody i wydatki. Planując budżet, najpierw określ wszystkie źródła dochodów w Twojej rodzinie: dochody z pracy lub działalności gospodarczej, świadczenia socjalne itp. Następnie wymień wszystkie regularne wydatki: opłaty za czynsz lub kredyt hipoteczny, rachunki za media, podatek lokalny, opłaty ubezpieczeniowe, itp. Nie zapomnij uwzględnić spłaty kredytu, jeśli go posiadasz.