ZATRUDNIĆ PIENIĄDZE część II

giełda
2

Marsz do ciężkiej pracy, czyli w co najlepiej zainwestować pieniądze?

W pierwszej części opisałam dwie możliwości pozyskiwania gotówki: kradzież oraz sposoby legalne, jak np. praca.

  • Kolejny sposób to inwestowanie, czyli taka aktywność dla Twoich pieniędzy, do której możesz je po prostu zatrudnić. Wyznaję pogląd, że nie tylko Ty masz pracować dla pieniędzy, czasem one mogą popracować dla Ciebie (a im więcej i ciężej – tym lepiej). Wobec tego, gdzie szukać pracy dla pieniędzy? Cóż, z ich kwalifikacjami mają naprawdę sporo możliwości i przy Twoim zaangażowaniu samodzielnie możesz znaleźć im naprawdę intratną posadę. Jest pięć podstawowych branż, w których pieniądze dobrze się sprawdzają:

1. Papiery wartościowe.  to jedna z prac, którą proponuję Twoim pieniądzom. Inwestując w papiery wartościowe zwykle chodzi nam o zysk kapitałowy. Kupić taniej – sprzedać drożej, różnica między sprzedażą a kupnem jest Twoim zyskiem kapitałowym (jeśli jest dodatnia) lub stratą kapitałową (jeśli jest ujemna). Można jeszcze opanować technikę:

pożyczyć -> drożej sprzedać -> taniej odkupić -> oddać, co pożyczyliśmy

Zarabiamy na różnicy między kwotą sprzedaży i kupna pomniejszając nas zysk o procent dla pożyczkodawcy. Czy tak można? Pewnie, że można! Nazywa się to krótką sprzedażą, a ta strategia pozwala Ci zarabiać na rynku zniżkującym.

2. Biznesy, to inny rodzaj działalności dla Twoich pieniędzy. Możesz zainwestować w swój biznes, biznes innych ludzi i w zależności od Twojej wizji zatrudniać pieniądze do pracy dla zysków kapitałowych bądź przepływów pieniężnych. Przepływy pieniężne, czyli tzw. „odcinanie kuponików”, tzn. dopóki będziesz właścicielem biznesu, będziesz otrzymywał jakiś udział w zysku.

3. Nieruchomości też chętnie zatrudnią Twoje pieniądze. W tym fachu masz także dwie możliwości pracy Twoich pieniędzy: dokonaj wyboru, czy chcesz zatrudnić pieniądze do zarobków w postaci zysków kapitałowych czy raczej zagwarantujesz im stałą posadę zapewniającą Ci przepływ pieniężny?

4. Towary i surowce, czy raczej rynek towarowo-surowcowy, oferuje sensowne zatrudnienie Twoich pieniędzy głównie dla zysków kapitałowych. Nie chodzi o zakupy dużych ilości towarów czy surowców z dostawą do domu, bo często platformy internetowe oferujące możliwość uczestniczenia w rynku Forex umożliwiają inwestowanie w metale szlachetne, ropę, gaz, kawę, itp. bez takich „dostaw”.

5. Wiedza, kreatywność i pomysłowość. Dlaczego taka branża? Zastanów się nad tantiemami z tytułu praw autorskich za napisanie książki czy nagranie piosenki. A może jesteś w stanie opatentować jakiś swój produkt i czerpać zyski z tej dziedziny? W zasadzie bardziej angażujesz swoje umiejętności w powstanie dzieła czy wynalazku niż pieniądze, ale strumień pasywnej gotówki z pewnością przywitasz z uśmiechem 🙂

Piękne jest to, że bardzo często wybierając dla swoich pieniędzy zajęcie w jednym z powyższych zawodów, po głębszym zastanowieniu pracują one w 2 czy 3 obszarach. Jak to możliwe? Inwestując w nieruchomości pod wynajem z czasem może się okazać, że zakładasz firmę w tym temacie, którą pewnego dnia postanowisz wypuścić na giełdę. Rozumiesz?

Ile kosztuje inwestowanie?

Poza zaangażowaniem czasowym w wiedzę, choćby podstawową, oraz niekoniecznie wielkiego kapitału – w zasadzie tyle. Podatki? Pewnie, że się płaci, ale raczej nie większe niż 19% (w Polsce nazywamy go podatkiem Belki i jest to podatek od zysków kapitałowych). W swoim portfelu mam inwestycje, od których LEGALNIE nie zapłacę ani gorsza, mimo że spodziewam się dużego zysku. Dlaczego? Bo to gwarantuje mi Ustawodawca, a chodzi – najogólniej formułując – o inwestycje w towary, nazwijmy to, luksusowe (inwestycyjne wina i whisky, dzieła sztuki, itp.). Warunek? Pewne ograniczenie czasowe – przetrzymaj swoją inwestycję co najmniej 6 miesięcy zanim ją spieniężysz. To chyba niezbyt długo mając świadomość, że – np. w przypadku win czy whisky – im starsze tym lepsze? Z dziełami sztuki bywa podobnie, ale to temat na osobny artykuł…

Chcesz wiedzieć więcej o inwestowaniu? Zapraszam do kontaktu – bo, jak to powiedział kiedyś Benjamin Franklin

„Inwestycja w wiedzę zawsze przynosi największe odsetki.”

 

Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inteligencja finansowa
Nie płacę składek ZUS – jakie mogą być tego konsekwencje?

Będąc pracodawcą, masz obowiązek opłacania składek do ZUS za zatrudnionych przez siebie pracowników. Jak wskazuje jednak sam urząd, nie wszyscy zatrudniający się z tego wywiązują…

inwestycje alternatywne
Dlaczego warto inwestować w samochody i w które najlepiej?

Niektórzy często powtarzają, że na samochodach można tylko stracić. Osoby myślące w ten sposób są jednak w wielkim błędzie!

inteligencja finansowa
5 finansowych mitów, w które wierzymy

Istnieje wiele mitów na temat oszczędzania i pomnażania majątku. Część z nich rozbudza wyobraźnię i pozwala z optymizmem spoglądać w przyszłość, jednak nie brak i tych, które zniechęcają do podejmowania właściwych działań.

  • Polecana książka

    • książka Ludzka maszyna (Wersja audio (MP3))