Fundusze inwestycyjne czy złota biżuteria?

inteligencja finansowa

Jeśli zastanawiasz się czy kupić wybrance swojego serca złotą biżuterię, czy jednak nabyć mniej romantyczne fundusze inwestycyjne ten artykuł jest dla Ciebie.

Niekiedy na szkoleniu „Szlachetne inwestowanie w złoto i srebro” pada pytanie czy złota biżuteria to też inwestycja? Ten temat omówiłam głębiej w artykule: „Złota biżuteria – czy to też inwestycja?. Natomiast zaraz potem, pojawia się błyskawiczna, niedająca spać myśl czy lepiej w takim razie zainwestować w fundusze inwestycyjne?

Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej. Niektórzy twierdzą, że inwestowanie w metale szlachetne to również inwestowanie w fundusze inwestycyjne „oparte o cenę złota” takie jak np. ETF.

Fundusze inwestycyjne ETF – definicja?

Z angielskiego Exchange-traded fund jest to według „Cioci Wiki” fundusz inwestycyjny, którego celem jest wierne odwzorowywanie wskazanego indeksu, a tytuły uczestnictwa są notowane na giełdzie. W tym przypadku „tym odwzorowanym” wskaźnikiem jest cena złota.

Z praktycznego punktu widzenia, jakiekolwiek papiery, w znaczeniu fundusze inwestycyjne, nawet te „złote”, ciężko zaklasyfikować do grupy inwestycji związanych z kruszcami, ponieważ fizycznego kruszcu nie posiadamy. W tego typu inwestycjach, otrzymujemy papierowe potwierdzenie, taki kwit czy paragon na ewentualne złoto. Nie możemy go nigdy wyciągnąć ani schować u siebie w sejfie. Zatem, jeśli rozważamy inwestowanie w fundusze inwestycyjne ETF, rozważamy inwestowanie w papiery wartościowe – tak jak na giełdzie, a nie fizyczny zakup złota czy srebra.

W artykule Złota biżuteria czy to też inwestycja, przekazałam, że zakup złota czy srebra w postaci kolczyków, naszyjników czy bransoletek, oprócz tego, że nam się bardzo podoba i możemy sprawić radość niejednej białogłowie, nie do końca odpowiada temu, ile tak naprawdę wydaliśmy pieniędzy na złoto. Po prostu, za tą samą kwotę moglibyśmy kupić również więcej czystego złota. W biżuterii jest wiele domieszek innych metali aby go łatwiej modelować, zatem nie płacimy nigdy za stuprocentowe złoto. Ale… przynajmniej to złoto mamy! Jest go mniej, aniżeli jakbyśmy kupili właściwą sztabkę czy monetę, ale fizyczne posiadamy ten kruszec w odróżnieniu od papieru czy też wirtualnego zapisu na fundusze inwestycyjne.

Jak zawsze wybór, na co chcesz wydać pieniądze oraz jakim inwestorem chcesz być –należy tylko i wyłącznie do Ciebie. Porównując wirtualne fundusze inwestycyjne ze złotą biżuterią, to tak jakbyśmy zestawiali ze sobą samochodową grę komputerową i jeżdżenie samochodem w prawdziwym świecie. W grze możesz mieć taki samochód, jaki tylko sobie wymarzysz… Sęk w tym, że nigdy w nim tak naprawdę nie usiądziesz 😉

Chcesz wiedzieć jak:

 PO PROSTU ZAPYTAJ 🙂

Obserwuj

Magdalena Budek

Specjalista od złota i srebra at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Inwestuje sobie w kruszce. Specjalista od złota i srebra. Na co dzień bada i analizuje rynek metali szlachetnych, aby na bieżąco przekazywać najbardziej aktualną wiedzę nt. tego rodzaju inwestowania. Uwielbia złoto, a jeszcze większy potencjał widzi w srebrze. Dlaczego? Zobacz, co na ten temat ma do powiedzenia w swoich artykułach i kursach online, jeden z niewielu polskich inwestorów, który zdobywał wiedzę w USA m. in. od Mike'a Maloney, założyciela GoldSilver.com. Możesz znaleźć mnie na: , Facebook, Twitter i LinkedIn.
Obserwuj

Latest posts by Magdalena Budek (see all)

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inteligencja finansowa
8
Mam małą kwotę – lepiej kupić więcej srebra czy mniej złota?

Inwestowanie w metale szlachetne to doskonały sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jest świetnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą zabezpieczyć swój majątek przed zawirowaniami na światowych giełdach i nieprzewidzianymi wydarzeniami o charakterze społeczno-politycznym.

inteligencja finansowa
Inwestowanie – jaką formę wybrać?

Inwestowanie polega na bieżącym angażowaniu środków pieniężnych i/lub czasu w celu późniejszego uzyskania korzyści i/lub zysków. Jak się do niego zabrać?

inteligencja finansowa
Inwestowanie zaczyna się od pytań…

Inwestowanie to dla wielu ludzi nowa umiejętność, do opanowania której nie wystarczą tylko pieniądze. Zainwestuj przede wszystkim swój czas w naukę. Wiedza, potem doświadczenie – od tego zaczynałam. A tam gdzie wiedza spotyka się z doświadczeniem, rodzi się sukces 🙂

  • Polecana książka

    • książka Kompas zwycięzcy (Wersja elektroniczna (PDF))