Sukces w inwestowaniu w nieruchomości

sukces
nieruchomości
2

S jak SUKCES, ale czymże on jest? Definicja z Wikipedii definiuje go jako działanie na najwyższym poziomie możliwości jednostki, w kierunku spełnienia jej marzeń i pragnień przy jednoczesnym zachowaniu równowagi pomiędzy wszystkimi płaszczyznami życia. W odniesieniu do każdego człowieka sukces jest postrzegany w inny sposób, a jego miarą mogą być np.: zrealizowane plany, szczęście, zdrowie czy własność materialna.

Ale dziś nie o tym. Chcę się skupić na kluczowych czynnikach, które spowodują, że staniesz się odnoszącym sukcesy inwestorem. Czyli jakim? Na to, odpowiedz przed sobą…

.

KLUCZOWE CZYNNIKI SUKCESU

W różnych źródłach, relacjach, podczas rozmów i spotkań trafiłam na różne odpowiedzi. Poniżej zebrałam te kluczowe w moim odczuciu. Jeśli wydaje Ci się, że powinnam zamieścić tutaj coś jeszcze – proszę, napisz mi o tym 🙂

Determinacja, upór, cierpliwość i konsekwencja.

Inwestowanie w nieruchomości pod wynajem to raczej maraton a nie sprint na 100 m, dlatego bez tych cech może być Ci ciężko osiągnąć zamierzony cel.

Regularny monitoring źródeł okazji rynkowych.

Gdzie ich szukać? Pisałam o tym w artykule Okazja na rynku nieruchomości, ale dla szybkiego przypomnienia: licytacje komornicze, strony banków oraz oferty bezpośrednie od właścicieli.

Znajomość lokalnego rynku.

Im dłużej monitujesz i zajmujesz się tematem, tym większą znajomością rzeczy się wykażesz. Dzielnice z potencjałem, mieszkanie z potencjalnie wysokim ROI, nowe inwestycje deweloperów, itd. Po prostu trzymaj rękę na pulsie, obserwuj a w odpowiednim czasie inwestuj!

Prawna i techniczna edukacja.

Bardzo przydatne jest rozwijanie tych umiejętności, by móc właściwie ocenić nadarzająca się okazję. Aspekty prawne związane z lokalem są równie ważne jak jego stan techniczny. Co sprawdzić? O co pytać? Edukuj się, aby nie „naciąć” się na tzw. śmierdzące jajo, z którym nie wiadomo co zrobić. Szkoda Twojego czasu i pieniędzy.

Szybka i trafna ocena realnej wartości mieszkania.

Oglądając wiele mieszkań będziesz w stanie w końcu ekspresowo podjąć decyzję o zakupie lub rezygnacji z zakupu, bez zbędnych oszacowań i zastanawiania się „czy warto?” Jeden rzut okiem i z dużym prawdopodobieństwem podejmiesz najwłaściwszą decyzję związaną z oglądanym lokalem…

Przygotowanie na twarde negocjacje.

Od tej umiejętności w dużej mierze będzie zależał Twój zwrot z inwestycji. Im mniej zapłacisz lub zadbasz, by w tej cenie został sprzęt RTV, AGD czy meble, tym szybciej będzie można mieszkanie wystawić na rynek w celu wynajmu. To realne skrócenie okresu bezczynszowego, kiedy już ponosisz koszty utrzymania mieszkania, ale nie masz na to ani grosza od najemców. Negocjuj, negocjuj, negocjuj…

Emocje na bok.

Och, jakie śliczne mieszkanko”, „Oj, taka biedna pani sprzedaje”, „Ach”, „Ech”… NIE! Zero emocji. To jest biznes – mieszkanie ma przynosić Ci przychód pasywny, a im większy, tym lepszy. To nie Ty masz w nim mieszkać, więc bez sentymentów. Po co masz dopłacać za ładny widok z okna czy złote klamki w drzwiach – nie będziesz z tego korzystać. Chcesz kupić możliwie tanio i „wypchnąć” mieszkanie na rynek. Bez emocji i zbędnych sentymentów, ale UCZCIWIE!

Ocena możliwości rearanżacji mieszkania.

Często bywa, że „okazję” trzeba nieco przemodelować, aby uzyskać lepszy ROI, np. przerabiając mieszkanie czteropokojowe na mini akademik. Jeśli dostrzeżesz potencjał w takim mieszkaniu i tanio zaaranżujesz je pod taką klientelę, niewątpliwie będzie to czynnikiem przybliżającym Cię do sukcesu jako inwestora 🙂

Przeprowadzenie remontu przy zachowaniu niskich kosztów.

Jest wyzwanie, ale im mniejszy budżet na nieodzowny remont, tym szybszy zwrot z inwestycji. Nie od razu trzeba robić generalny remont, ze skuwaniem tynków i wymianą wszystkiego, co tylko się da. Najważniejsze w moim przekonaniu są instalacje: wodno-kanalizacyjna, gazowa oraz elektryczna. Nowe i sprawne mogą zaoszczędzić kłopotów i pieniędzy, ale jeśli są w dobrym stanie, nie ma sensu ich ruszać. Odświeżenie ścian może ograniczyć się do załatania gipsem dziur i ich pomalowania, a nie od ich rozbiórki i stawania od nowa. Czujesz o co mi chodzi?

Szybkość działania.

Przy inwestowaniu w nieruchomości oznacza to konkretne decyzje. Jeśli masz za sobą obejrzenie kilku czy kilkunastu mieszkań, wyliczone koszty początkowe oraz szacunkowy ROI – po prostu złóż ofertę i kup to mieszkanie. Im dłużej zwlekasz tym bardziej ryzykujesz, że ktoś sprzątnie Ci tę okazję sprzed nosa.

Łut szczęścia.

Podobno naukowo niewyjaśnione zjawisko, ale czasem to właśnie Ty będziesz pierwszym oglądającym daną okazję lub z jakiś przyczyn właśnie Tobie ufają sprzedający i chcą tylko z Tobą dobić targu. Albo trafiasz na taki nieoszlifowany diament przypadkowo – ktoś Ci „zarzucił” temat bo wie, że interesujesz się nieruchomościami. Sam słyszał coś tam coś tam, ale się nie zna, to nie dla niego, więc może Ty…

Powodzenia 🙂

 

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Sylwia zaczynam być Twoją fanką – świetne te artykuły dzięki Tobie rynek nieruchomości otwiera się przede mną 🙂
Monika

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nieruchomości
Poradnik inwestowania w mieszkanie na wynajem we Wrocławiu

O zaletach inwestowania w nieruchomości nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Rynek nieruchomości pozwala na stosunkowo bezpieczne, a przy tym efektywne pomnażanie kapitału – tak własnego jak i obcego. Gdzie zatem tkwi problem? Przede wszystkim w wyborze optymalnej nieruchomości i rynku, na którym inwestycja będzie realizowana. Od lat dużym zainteresowaniem inwestorów i dynamicznym ich przyrostem pochwalić się może chociażby Wrocław. Dlaczego inwestycja w stolicy Dolnego Śląska jest warta rozważenia?

przychody-z-najmu
nieruchomości
Kupujesz mieszkanie? To MUSISZ wiedzieć…

Kupno mieszkania to nadal jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego Polaka. Zazwyczaj oznacza to, że musimy liczyć się z pozostaniem w danym mieście przez kilkadziesiąt lat, do tego będziemy spłacać wieloletni kredyt. A jeszcze trzeba uporać się z formalnościami, dopilnować dewelopera, urządzić swoje lokum. Wiele decyzji do podjęcia i mała ilość czasu rodzą presję. Jak zminimalizować uniknięcie błędów przy kupnie mieszkania?

wynajem
nieruchomości
Nieruchomości do inwestycji w wynajem – na co zwrócić uwagę?

O komfortowym i beztroskim życiu rentiera marzy każdy, jednak niestety realizacja takiego scenariusza nie jest łatwa. Zgromadzenie majątku, który generowałby odpowiednio wysokie odsetki, wymaga ciężkiej pracy, czasu lub odrobiny szczęścia. Może warto rozważyć nieruchomości?

  • Polecana książka

    • książka Osiągnij harmonię za pomocą medytacji (Wersja drukowana)