Inwestowanie zaczyna się od pytań…

inteligencja finansowa

„Dopiero co zaczynam się uczyć na temat robienia biznesu i chciałabym się dowiedzieć w jakie aktywa zacząć inwestować posiadając małą gotówkę, ale żeby jakikolwiek dochód mieć po pół roku…” Taki tekst pojawił się kiedyś w komentarzu pod wpisem 4 klasy aktywów – co warto wiedzieć. Postanowiłam odpisać na postawione oczekiwanie, ale co z tego wyjdzie – nie wiem 🙂

Mam świadomość, że każdy w końcu zaczyna „jakąś” przygodę w swoim życiu: inwestowanie, granie na jakimś instrumencie, bieganie, praca… Mam świadomość, że początki nigdy nie są łatwe i poszukuję wtedy odpowiedzi na miliony pytań, które zaczynają kłębić się w mojej głowie. Też tak miewasz? Bo u mnie bywa tak często – po prostu podejmuję się wciąż nowych wyzwań, co powoduje, że mój umysł wciąż pracuje na zwiększonych obrotach… Ale odchodzę od tematu…

Z małą gotówką po aktywa

„W jakie aktywa zacząć inwestować posiadając małą gotówkę…” Trudno ocenić stopień wtajemniczenia pytającego, ale dla mnie KAŻDA nowa przygoda czy wyzwanie zaczynają się od zweryfikowania wiedzy z danego zakresu, ewentualnego doszkolenia się z interesującego mnie tematu (książka, kurs, szkolenie, itp.), równolegle ćwiczenia (często inwestowanie w wersji „demo”) i w końcu praktyka z mniejszymi kwotami, w raz z większą wiedzą to i stopniowe zwiększanie zaangażowanej gotówki. Na moim poziomie wiedzy i doświadczenia JA osobiście rozpoczęłabym przygodę na rynku kapitałowym z akcjami. Wybór akcji kilku spółek, które z pewnym prawdopodobieństwem osiągną oczekiwane zyski. Bardziej zaawansowanym „graczom” powiedziałabym co-nie-co o forexie 🙂 Rzecz jasna, że wybór aktywów zależy od stopnia zaangażowania mojego czasu – ile mogę go poświęcić na analizy, aktywne bycie na rynku. Na te pytania odpowiedź powinien znać zainteresowany.

Zysk kapitałowy czy przychód pasywny?

Inne słowa wypowiedzi, na które zwracam uwagę to „…jakikolwiek dochód mieć po pół roku…” I tu sprawa rozbija się o znajomość pewnych definicji i pojęć. Podstawowe rozróżnienie tego, co zarabiamy na inwestycji to ZYSK KAPITAŁOWY oraz PRZYCHÓD PASYWNY. Przypominam, że to pierwsze przypomina złote jaja znoszone przez gęś. Nabywam – posiadam – sprzedaję – i zarabiam (o ile koszt pozyskania danego aktywa był mniejszy niż kwota uzyskana z jego sprzedaży). Ten zarobek jest ZYSKIEM brutto, bo niestety trzeba odliczyć od niego choćby podatek. Przychód pasywny możemy przyrównać do posiadania gęsi znoszącej złote jajka – dopóki nie zrobimy z niej rosołu lub nie pozbędziemy się w inny sposób, dopóty będziemy osiągać określone zyski (w tym wypadku przychód/dochód pasywny brutto, bo od takowego również trzeba zapłacić podatek, często odliczyć koszty utrzymania gęsi, itp.).

Dwa proste przykłady z życia – zyski kapitałowe uzyskuję kupując i sprzedając akcje (oczywiście cena zakupu powinna być niższa niż cena sprzedaży), kruszce np. w postaci sztabek złota czy srebra, itp. Przychód pasywny w moim przypadku pochodzi z wynajmu mieszkania – kwota od najemców pokrywa koszty związane z utrzymaniem nieruchomości, jej ubezpieczenia, itd.

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

Zachęcam do sprawdzenia oferty e-Szkoły Inwestowania! ( W odcinku 8 zatytułowanym W co inwestować?  Poruszamy trzy kwestie:

  • 19 pomysłów na to, w co zainwestować niewielkie kwoty (ok. 1000 zł)
  • W co zainwestować nieco większe kwoty?
  • Twoja pierwsza inwestycja
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inteligencja finansowa
8
Mam małą kwotę – lepiej kupić więcej srebra czy mniej złota?

Inwestowanie w metale szlachetne to doskonały sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jest świetnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą zabezpieczyć swój majątek przed zawirowaniami na światowych giełdach i nieprzewidzianymi wydarzeniami o charakterze społeczno-politycznym.

inteligencja finansowa
Inwestowanie – jaką formę wybrać?

Inwestowanie polega na bieżącym angażowaniu środków pieniężnych i/lub czasu w celu późniejszego uzyskania korzyści i/lub zysków. Jak się do niego zabrać?

inteligencja finansowa
Być lubianym – 4 techniki, które pomogą

Jak wzbudzać sympatię? Jak być lubianym? Czy wiesz, co wpływa na jakość Twojego życia? To, co dajesz światu, wróci do Ciebie z podwójną siłą.

  • Polecana książka

    • książka Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale (Wersja elektroniczna (PDF))