Sukces i szczęście, czyli małe podstawy wielkich rzeczy

rozwój osobisty
6

Niedawno rozpoczęłam czytanie bardzo ciekawej lektury: „18 minut”, której autorem jest Peter Bregman. Jeśli dasz mi czas, to pewnie niebawem pojawi się moja opinia tej książki jako całości, ale nie dziś. To, czym chcę się z Tobą podzielić teraz, to moje przemyślenia na temat czterech filarów* tego, co ogólnie definiujemy jako sukces i szczęście w naszym życiu.

To o czym powinieneś pamiętać, to różne postrzeganie sukcesu przez różnych ludzi. Nie zawsze życie zawodowe jest priorytetem, który definiuje mnie jako człowieka sukcesu. Znam sporo osób, którzy określają siebie ludźmi sukcesu, a na myśli mają swoje spełnienie w życiu prywatnym – ład, harmonia życia rodzinnego. Pamiętaj, że to nie zawsze jest konto w banku z wielocyfrowymi liczbami czy najnowszy model drogiego samochodu w jednym z kilku garaży Twoich nieruchomości rozsianych po całym świecie 🙂

*) Nadmienię, że daaaaaawno temu o mniej lub bardziej podobnych rzeczach pisała Patrycja Curyło owe wpisie „Jak osiągnąć sukces w życiu? – poznaj 5 filarów” 

Sukces i szczęście na czterech filarach

Według autora „18 minut” cztery czynniki tworzą podstawę sukcesu i szczęścia: mocne strony, słabe strony, wyjątkowość i pasje (spójrz na rysunek poniżej), do których odniosę się w dalszej części.

4 filary naszego sukcesu i szczęścia
4 filary naszego sukcesu i szczęścia

Mocne i słabe strony

Pierwsze dwa – mocne i słabe strony – znajdziesz w analizie SWOT (nazwa jest akronimem od angielskich słów określających cztery elementy składowe tej analizy: Strengths, Weaknesses, Opportunities i Threats, co na polski tłumaczy się jako: mocne strony, słabe strony, szanse i zagrożenia). Podejrzewam, że znajomość mocnych stron i wykorzystywanie ich w codziennych działaniach (życie zawodowe, życie osobiste, itp.) rzeczywiście pozwala mi odnosić sukcesy w dziedzinach, które są dla mnie ważne. Jednak nie mniej istotne jest coś zgoła przeciwnego – znajomość słabych stron. Dlaczego? W moim odczuciu wiedza o sobie jest podstawą tego, co możemy a co nie. I naprawdę wiedzieć czego się nie wie, czego się nie potrafi, co jest obszarem do pracy nad sobą, jest jakimś przyczynkiem do tego, by stawać się lepszym, osiągać swoje cele i realizować marzenia.

Pasje

A co z tym wszystkim mają wspólnego pasje? Dla mnie to kop do działania i bycia szczęśliwą. Daje mi to choćby bieganie, nurkowanie czy prowadzenia bloga. Mam wiele takich rzeczy, których robienie daje mi energię i moc. A co jest Twoją pasją? Co Tobie daje siłę by przetrwać kolejny dzień, tydzień? Robienie czego powoduje, że uśmiech nie schodzi Ci z twarzy?

Wyjątkowość

Wyjątkowość to ostatni filar dla naszego szczęścia i sukcesu. To ten specyficzny czynnik, który nadaje unikalności wszystkiemu co robimy. Pewnie jest sporo rzeczy, które robisz Ty czy ja, ale mój specyficzny sposób chodzenia odróżnia mnie od Ciebie, podobnie jak pływanie żabką czy wspinanie się po drzewach. To samo a nie to samo – bo robisz to Ty – na swój oryginalny i wyjątkowy sposób, podobnie robię to ja. Z naszej wyjątkowości wynikają inne potrzeby, różne zdania na temat tej samej książki czy określonego dnia. Ta sama wyjątkowość Tobie pozwoli osiągnąć więcej niż w jednej dziedzinie, ale nie pozwoli doścignąć mnie w innej. Ot, niezwykłość zwykłości 🙂

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

rozwój osobisty
1
Trening Kreatywności, czyli myśl i działaj jak Twórca!

Kreatywność jest często kojarzona z wielkimi przełomami. Czy tylko? Przejdź trening kreatywności i przekonaj się sam, do czego można wykorzystać kreatywność

rozwój osobisty
4
Skuteczny menedżer – 3 sekrety sukcesu

Jaki powinien być skuteczny menedżer? Na jakie cele powinien być ukierunkowany? Skuteczny menedżer – poznaj trzy sekrety jego sukcesu

rozwój osobisty
Otworzyć serce, czyli inteligencja serca w relacjach

Talent, odwaga, konsekwencja, kreatywność i pewność siebie są niebywale pomocne, ale czy wystarczające? Umysł otwiera serca…Inteligencja serca to jest to!

  • Polecana książka

    • książka Zrobię to dzisiaj! (Wersja audio (MP3))