Dlaczego warto negocjować?

negocjacje w biznesieNegocjacje w biznesie i w nieruchomościach

Negocjacje to temat mega ważny, zwłaszcza dla ludzi zajmujących się biznesem, a w moim odczuciu szczególnie biznesem związanym z nieruchomościami.

Kupując jakąkolwiek nieruchomość do czynienia mamy z dwiema cenami: ofertową i transakcyjną. Różnica między nimi to właśnie efekt negocjacji, dlatego warto popracować i przygotować się do nich, nawet gdy kupujemy nieruchomość do własnych celów mieszkaniowych.

Jak oszczędzać dzięki negocjacjom?

Dlaczego? Zdarza się, że możemy zapłacić nawet 15-20% mniej (cena transakcyjna, po której dokonujemy transakcji) niż oferta (cena ofertowa, podana przez sprzedającego). Ale nie tylko w tym miejscu jest zysk – bo jeśli transakcja zawierana jest przez pośrednika, który dostaje za swoje usługi określony procent zapłaconej ceny, to mamy kolejną korzyść.

Pamiętaj: 1% procent od mniejszej kwoty zawsze wynosi mniej niż 1%, gdy liczymy go dla większej. Po prostu prosta matematyka.

A nie wspomniałam jeszcze o kosztach notarialnych z uwzględnieniem podatku od czynności cywilno-prawnych, gdy nieruchomość kupujemy na rynku wtórnym. Mniejsza cena, to także potencjalnie większa rentowność, gdy lokal przeznaczmy na najem lub chcemy odsprzedać w przyszłości z zyskiem… itd. A to przecież tylko negocjacje 🙂

Negocjować, negocjować i jeszcze raz negocjować!

Jeśli chcesz nauczyć się negocjowania przy okazji dobrze się bawiąc, weź udział w naszych turniejach Cashflow!

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share This