Mieszkania pod wynajem – możliwości inwestorskie

mieszkania-pod-wynajemMieszkania pod wynajem – korzyści

To, że kupno mieszkania pod wynajem może być atrakcyjną perspektywą inwestycyjną, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Z jednej strony czynsz od najemcy, który zapewnia comiesięczny przepływ pieniężny, z drugiej korzyści podatkowe (choćby odpisy amortyzacyjne), a z trzeciej wzrost wartości, który nie musi być związany z trendem na rynku. Pamiętasz? Jako właściciel masz wpływ na wartość mieszkania np. poprzez doinwestowania czy remonty.

.

Mieszkania pod wynajem – możliwości

Ale dziś nie o tym 🙂 Przyjrzyjmy się perspektywom, wyłaniającym się inwestorom chcącym kupować mieszkania pod wynajem:

 • Stare czy nowe? Dobre pytanie na początek. Różnica będzie dostrzegalna już przy zakupie. Nawet jeśli założymy, że mamy dwa identyczne mieszkania, w tej samej dzielnicy i w tej samej cenie, to przy podpisywaniu umowy przyrzeczonej za nowe nie zapłacimy podatku od czynności cywilno-prawnych (2% wartości mieszkania). Samo użytkowanie starego może być bardziej kosztowne: po prostu stare instalacje mogą w końcu wymagać remontu. Mieszkanie od dewelopera zwykle wymaga sporych nakładów finansowych na wykończenie i wyposażenie, podczas gdy stare możemy kupić z meblami i w stanie tzw. „do wejścia.”
 • Blok czy kamienica? Różni ludzie – różne gusta. Kamienice To często piękne budynki z historią, ale nie zawsze w stanie technicznym, pozwalającym na spokojny sen. Bloki to często molochy, ale wiekowo młodsze – więc i problemów niby mniej powinno być. Ale czy zawsze? Zostawiam to do Twojej indywidualnej oceny.
 • Mieszkanie czy dom? Na to pytanie odpowiedź znajdziesz analizując dwie podstawowe kwestie: profil Twojego docelowego najemcy oraz finanse (te Twoje) 🙂
 • Mieszkania czy kamienice/bloki? Pojedyncze mieszkania będą powoli zwiększać Twój portfel, a jeden „strzał” z zakupem kamienicy czy bloku pozwoli go pewnie znacznie zapełnić. Myślę, że decyzja w dużej mierze zależeć będzie od zasobów – tych finansowych zwłaszcza.
 • Centrum czy obrzeża? O to jest pytanie 🙂 W dużej mierze będzie to zależało od profilu Twojego najemcy. Ale nie tylko, bo w niektórych miastach ograniczy to także zakup mieszkania w kamienicy. Ścisłe centrum to zwykle trudny dojazd (w wielu aglomeracjach jest to także strefa ograniczonego ruchu samochodowego). Z obrzeżami bywa różnie – nowe budownictwo, to zwykle mało rozwinięta infrastruktura w porównaniu ze starszymi osiedlami.
 • Na pokoje czy w całości? Kupno mieszkania o dwóch i więcej pokojach to pytanie o to, jak wynajmować: w całości czy na pokoje (coś na podobieństwo mini akademika). Dwa modele biznesu, różna płynność i dochodowość. Warto policzyć jedno i drugie 🙂
 • Luksusowe apartamenty czy zwykły standard? Twój docelowy klient w pewien sposób będzie determinował wybór jednego z tych rozwiązań. Wysoki standard to raczej zamożny wynajmujący, ale i nieco wyższe oczekiwania co do jakości oferowanego lokalu. W praktyce oznacza to częstsze remonty i wymianę sprzętu, co – przynajmniej teoretycznie – powinny rekompensować wyższe przychody. Zwykły standard to generalnie mniej wymagający klient.

.

Mieszkania pod wynajem – podsumowanie

Mam nadzieję, że zainspirowałam Cię przynajmniej do przemyśleń co do profilu Twojego potencjalnego najemcy w kontekście zakupu odpowiedniej nieruchomości pod wynajem. Pamiętaj, że specjalizacja w kupowaniu i zarządzaniu wybranym portfelem ma swoją wartość, ale i wady. Myślę jednak, że to zostawię na inny artykuł.

Powodzenia w inwestowaniu!

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

6 komentarzy

 1. Przypadkiem trafiłam na blog i ten artykuł. Dzięki za to zestawienie możliwości. Przede mną ważna decyzja i zastanawiam się nad kupnem mieszkania pod wynajem. I biorę sobie cenna uwagę, że grunt to skupić się na moim potencjalnym najemcy. Biorę kartkę i zaczynam go opisywać. Jestem ciekawa, co wyjdzie 🙂

  Odpowiedz
 2. wszystko świetnie opisane i zebrane – wskazówki pod przyszłą inwestycje !
  monika

  Odpowiedz
 3. Znakomita publikacja dla każdego kto rozważa możliwość zakupu mieszkania pod wynajem. Mnie kusi zakup apartamentu Wola Invest, przez wiele lat wynajmowałam mieszkanie po babci i wiem że to przynosi całkiem przyzwoite zyski.

  Odpowiedz
  • Dziękuję Kasiu za dobre słowa. Cieszę się, że zawarte są w nim przydatne wskazówki.
   Wynajmowanie apartamentu? Brzmi rozsądnie 🙂

   Odpowiedz

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share This