Mieszkania pod wynajem – możliwości inwestorskie

bezposrednio-nieruchomosci
nieruchomości
6

Mieszkania pod wynajem – korzyści

To, że kupno mieszkania pod wynajem może być atrakcyjną perspektywą inwestycyjną, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Z jednej strony czynsz od najemcy, który zapewnia comiesięczny przepływ pieniężny, z drugiej korzyści podatkowe (choćby odpisy amortyzacyjne), a z trzeciej wzrost wartości, który nie musi być związany z trendem na rynku. Pamiętasz? Jako właściciel masz wpływ na wartość mieszkania np. poprzez doinwestowania czy remonty.

.

Mieszkania pod wynajem – możliwości

Ale dziś nie o tym 🙂 Przyjrzyjmy się perspektywom, wyłaniającym się inwestorom chcącym kupować mieszkania pod wynajem:

  • Stare czy nowe? Dobre pytanie na początek. Różnica będzie dostrzegalna już przy zakupie. Nawet jeśli założymy, że mamy dwa identyczne mieszkania, w tej samej dzielnicy i w tej samej cenie, to przy podpisywaniu umowy przyrzeczonej za nowe nie zapłacimy podatku od czynności cywilno-prawnych (2% wartości mieszkania). Samo użytkowanie starego może być bardziej kosztowne: po prostu stare instalacje mogą w końcu wymagać remontu. Mieszkanie od dewelopera zwykle wymaga sporych nakładów finansowych na wykończenie i wyposażenie, podczas gdy stare możemy kupić z meblami i w stanie tzw. „do wejścia.”
  • Blok czy kamienica? Różni ludzie – różne gusta. Kamienice To często piękne budynki z historią, ale nie zawsze w stanie technicznym, pozwalającym na spokojny sen. Bloki to często molochy, ale wiekowo młodsze – więc i problemów niby mniej powinno być. Ale czy zawsze? Zostawiam to do Twojej indywidualnej oceny.
  • Mieszkanie czy dom? Na to pytanie odpowiedź znajdziesz analizując dwie podstawowe kwestie: profil Twojego docelowego najemcy oraz finanse (te Twoje) 🙂
  • Mieszkania czy kamienice/bloki? Pojedyncze mieszkania będą powoli zwiększać Twój portfel, a jeden „strzał” z zakupem kamienicy czy bloku pozwoli go pewnie znacznie zapełnić. Myślę, że decyzja w dużej mierze zależeć będzie od zasobów – tych finansowych zwłaszcza.
  • Centrum czy obrzeża? O to jest pytanie 🙂 W dużej mierze będzie to zależało od profilu Twojego najemcy. Ale nie tylko, bo w niektórych miastach ograniczy to także zakup mieszkania w kamienicy. Ścisłe centrum to zwykle trudny dojazd (w wielu aglomeracjach jest to także strefa ograniczonego ruchu samochodowego). Z obrzeżami bywa różnie – nowe budownictwo, to zwykle mało rozwinięta infrastruktura w porównaniu ze starszymi osiedlami.
  • Na pokoje czy w całości? Kupno mieszkania o dwóch i więcej pokojach to pytanie o to, jak wynajmować: w całości czy na pokoje (coś na podobieństwo mini akademika). Dwa modele biznesu, różna płynność i dochodowość. Warto policzyć jedno i drugie 🙂
  • Luksusowe apartamenty czy zwykły standard? Twój docelowy klient w pewien sposób będzie determinował wybór jednego z tych rozwiązań. Wysoki standard to raczej zamożny wynajmujący, ale i nieco wyższe oczekiwania co do jakości oferowanego lokalu. W praktyce oznacza to częstsze remonty i wymianę sprzętu, co – przynajmniej teoretycznie – powinny rekompensować wyższe przychody. Zwykły standard to generalnie mniej wymagający klient.

.

Mieszkania pod wynajem – podsumowanie

Mam nadzieję, że zainspirowałam Cię przynajmniej do przemyśleń co do profilu Twojego potencjalnego najemcy w kontekście zakupu odpowiedniej nieruchomości pod wynajem. Pamiętaj, że specjalizacja w kupowaniu i zarządzaniu wybranym portfelem ma swoją wartość, ale i wady. Myślę jednak, że to zostawię na inny artykuł.

Powodzenia w inwestowaniu!

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Przypadkiem trafiłam na blog i ten artykuł. Dzięki za to zestawienie możliwości. Przede mną ważna decyzja i zastanawiam się nad kupnem mieszkania pod wynajem. I biorę sobie cenna uwagę, że grunt to skupić się na moim potencjalnym najemcy. Biorę kartkę i zaczynam go opisywać. Jestem ciekawa, co wyjdzie 🙂

Znakomita publikacja dla każdego kto rozważa możliwość zakupu mieszkania pod wynajem. Mnie kusi zakup apartamentu Wola Invest, przez wiele lat wynajmowałam mieszkanie po babci i wiem że to przynosi całkiem przyzwoite zyski.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nieruchomości
Poradnik inwestowania w mieszkanie na wynajem we Wrocławiu

O zaletach inwestowania w nieruchomości nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Rynek nieruchomości pozwala na stosunkowo bezpieczne, a przy tym efektywne pomnażanie kapitału – tak własnego jak i obcego. Gdzie zatem tkwi problem? Przede wszystkim w wyborze optymalnej nieruchomości i rynku, na którym inwestycja będzie realizowana. Od lat dużym zainteresowaniem inwestorów i dynamicznym ich przyrostem pochwalić się może chociażby Wrocław. Dlaczego inwestycja w stolicy Dolnego Śląska jest warta rozważenia?

przychody-z-najmu
nieruchomości
Kupujesz mieszkanie? To MUSISZ wiedzieć…

Kupno mieszkania to nadal jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego Polaka. Zazwyczaj oznacza to, że musimy liczyć się z pozostaniem w danym mieście przez kilkadziesiąt lat, do tego będziemy spłacać wieloletni kredyt. A jeszcze trzeba uporać się z formalnościami, dopilnować dewelopera, urządzić swoje lokum. Wiele decyzji do podjęcia i mała ilość czasu rodzą presję. Jak zminimalizować uniknięcie błędów przy kupnie mieszkania?

wynajem
nieruchomości
Nieruchomości do inwestycji w wynajem – na co zwrócić uwagę?

O komfortowym i beztroskim życiu rentiera marzy każdy, jednak niestety realizacja takiego scenariusza nie jest łatwa. Zgromadzenie majątku, który generowałby odpowiednio wysokie odsetki, wymaga ciężkiej pracy, czasu lub odrobiny szczęścia. Może warto rozważyć nieruchomości?

  • Polecana książka

    • książka NLP wg Dantego (Wersja elektroniczna (PDF))