Zwrot z inwestycji
inteligencja finansowa

Rentowność inwestycji?

Warren Buffet powiedział kiedyś: „Inwestuj w siebie lub w nieruchomości.” I z nim się zgadzam, ale rodzi się pytanie: w które warto? Aby na nie odpowiedzieć, proponuję wyliczyć ROI (z ang. return on investment, czyli zwrot z inwestycji, określany czasem mianem „rentowność inwestycji”). Jest to wskaźnik, który warto obliczać podejmując decyzję o kupnie m.in. nieruchomości pod najem. Określa on czas, po jakim zwróci się zainwestowany kapitał. Jak go wyliczyć?

rentowność inwestycji

Mając ROI trzeba przeliczyć % na ilość miesięcy, po których zwróci się zainwestowana kwota:

rentowność inwestycji

rentowność inwestycji

.

Dochód i wkład własny

Dochód miesięczny, to przychód uzyskiwany z najmu pomniejszony m.in. o:

 • Czynsz administracyjny,
 • Media (jeśli to nasz koszt),
 • Rata kredytu,
 • Ubezpieczenie nieruchomości,
 • Podatki od nieruchomości,
 • Podatek odprowadzany z tytułu przychodu z najmu,
 • Itp.

Wkład w inwestycję to ilość włożonych pieniędzy w daną inwestycję. W jego skład można zaliczyć np.:

 • Wkład własny do kredytu hipotecznego,
 • Opłatę notarialną,
 • Opłatę pośredników,
 • Kwotę przeznaczoną na odświeżenie/remont mieszkania,
 • Marketingowo-prawna usługa związana z najmem (np. płatne ogłoszenia czy porada prawna związana z przygotowaniem umowy najmu),
 • Itp.

Ogólna zasada mówi, że IM MNIEJSZY WKŁAD WŁASNY W INWESTYCJĘ, TYM WIĘKSZY ROI, dlatego następnym razem zapytaj siebie nie o to, ile masz w to włożyć, ale ile możesz na to pożyczyć 🙂

I jeszcze jedno: inwestuj w siebie i w nieruchomości!

POWODZENIA!

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nieruchomości
Poradnik inwestowania w mieszkanie na wynajem we Wrocławiu

O zaletach inwestowania w nieruchomości nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Rynek nieruchomości pozwala na stosunkowo bezpieczne, a przy tym efektywne pomnażanie kapitału – tak własnego jak i obcego. Gdzie zatem tkwi problem? Przede wszystkim w wyborze optymalnej nieruchomości i rynku, na którym inwestycja będzie realizowana. Od lat dużym zainteresowaniem inwestorów i dynamicznym ich przyrostem pochwalić się może chociażby Wrocław. Dlaczego inwestycja w stolicy Dolnego Śląska jest warta rozważenia?

przychody-z-najmu
nieruchomości
Kupujesz mieszkanie? To MUSISZ wiedzieć…

Kupno mieszkania to nadal jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego Polaka. Zazwyczaj oznacza to, że musimy liczyć się z pozostaniem w danym mieście przez kilkadziesiąt lat, do tego będziemy spłacać wieloletni kredyt. A jeszcze trzeba uporać się z formalnościami, dopilnować dewelopera, urządzić swoje lokum. Wiele decyzji do podjęcia i mała ilość czasu rodzą presję. Jak zminimalizować uniknięcie błędów przy kupnie mieszkania?

wynajem
nieruchomości
Nieruchomości do inwestycji w wynajem – na co zwrócić uwagę?

O komfortowym i beztroskim życiu rentiera marzy każdy, jednak niestety realizacja takiego scenariusza nie jest łatwa. Zgromadzenie majątku, który generowałby odpowiednio wysokie odsetki, wymaga ciężkiej pracy, czasu lub odrobiny szczęścia. Może warto rozważyć nieruchomości?

 • Polecana książka

  • książka Zmień swoje myśli (Wersja audio (MP3))