ZATRUDNIĆ PIENIĄDZE część I

inteligencja finansowa

Zatrudnić pieniądze, czyli w co najlepiej zainwestować pieniądze?

Sposobów na zdobycie pieniędzy jest naprawdę mnóstwo. Zaczynając od takich prozaicznych rzeczy jak praca, a na bardziej zaawansowanych technikach, jak choćby napad na bank, kończąc. Każda z możliwości pozyskiwania gotówki to zaangażowanie jakiś środków oraz mniej czy bardziej pozytywne aspekty „procederu”. Co mam na myśli?

  • Kradzież: czy to będzie napad na kogoś czy „hakerski włam” na konto bankowe, ponosimy pewne ryzyko, związane ze złapaniem nas i utratą wolności – czyli nawet jak uda się nam gdzieś kapitał ukryć przed stróżami prawa, to nie będzie nam dane cieszyć się z niego.
  •  Sposoby legalne na zdobycie gotówki to m.in. praca (etat, praca dorywcza czy na umowę o dzieło). Legalne źródło – zgadza się, ale poświęcenie dużej ilości czasu (standardowo 8 h dziennie przez 5 dni w tygodniu) i wysokie podatki. Nie wiem, czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale przychód z pensji jest najbardziej opodatkowanym. Dlaczego? Prawdopodobnie płacimy za względną pewność zatrudnienia, możliwość wypoczynku na urlopach, które nam się należą… Tak naprawdę, tego nie wiem, ale powiem Ci jak to z pensją jest.

Jeśli pracowałeś kiedyś legalnie i miałeś podpisaną umowę ze swoim pracodawcą, to pewnie przy pierwszej wypłacie zauważyłeś, że są dwie różne kwoty: ta, którą masz na umowie (tzw. pensja brutto) oraz to, co dostajesz na konto (pensja netto). Chyba nie odkryję Ameryki, jak napiszę, że:

pensja brutto > pensja netto

Jeśli miałeś odwrotnie – chętnie zatrudnię się u Twojego pracodawcy 🙂

Gdzie są moje pieniądze?

Co nam to mówi? Że znika gdzieś naprawdę niezła sumka. Z kwoty pensji zapisanej w umowie znika kwota przeznaczona na obciążenia z tytułu płacenia na fundusz emerytalny, rentowy i chorobowy, znajduje się tu także zaliczka na podatek dochodowy oraz składka zdrowotna. W sumie to ponad 20% Twojej pensji, chyba że zaczynasz zarabiać ponad 85 tys. PLN, to nieco więcej zabiorą Ci z podatku 🙂 Jeśli myślisz, że to wszystko, to niestety muszę Cię rozczarować. Twój pracodawca musi jeszcze odpalić prawie 20% od tego, co wpisze Ci na umowę, na różne ubezpieczenia: emerytalne, wypadkowe, rentowe… Nasze pieniądze!!! Statystycznie, abyś mógł dostać swoje wymarzone 2 tys. „na rękę”, Twój pracodawca na umowę wpisze Ci nieco ponad 3 tys. PLN a w swoim budżecie na Ciebie musi mieć niemal 3,7 tys. PLN.

Średnio wesołe, co? To tylko po to, by nieco bardziej Cię wkurzyć dodam, że tymi pieniędzmi gospodarujesz kupując różne towary oraz usługi, płacąc rachunki… Czytałeś kiedyś paragon? Tam płacimy znów nawet 23% podatku od towarów i usług, tzw. VAT. Fajnie, co? Zanim dostaniesz swoją zasłużoną pensję ograbiają Cię z niej automatycznie, dostajesz małe co-nie-co i wydając ją wciąż płacisz podatki. Ech… Pocieszające jest to, że cykl ten można trochę odwrócić na naszą korzyść, ale nie każdemu chce się zakładać firmę 🙂

W drugiej części artykułu będzie o inwestowaniu, jako kolejnej aktywności dla naszych pieniędzy, oraz o tym ile takie inwestowanie kosztuje. Jeśli już teraz chcesz wiedzieć więcej  zapraszam do kontaktu – bo, jak to powiedział kiedyś Benjamin Franklin

„Inwestycja w wiedzę zawsze przynosi największe odsetki.”

 

Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inteligencja finansowa
Nie płacę składek ZUS – jakie mogą być tego konsekwencje?

Będąc pracodawcą, masz obowiązek opłacania składek do ZUS za zatrudnionych przez siebie pracowników. Jak wskazuje jednak sam urząd, nie wszyscy zatrudniający się z tego wywiązują…

inteligencja finansowa
5 finansowych mitów, w które wierzymy

Istnieje wiele mitów na temat oszczędzania i pomnażania majątku. Część z nich rozbudza wyobraźnię i pozwala z optymizmem spoglądać w przyszłość, jednak nie brak i tych, które zniechęcają do podejmowania właściwych działań.

inteligencja finansowa
9
Mam małą kwotę – lepiej kupić więcej srebra czy mniej złota?

Inwestowanie w metale szlachetne to doskonały sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jest świetnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą zabezpieczyć swój majątek przed zawirowaniami na światowych giełdach i nieprzewidzianymi wydarzeniami o charakterze społeczno-politycznym.

  • Polecana książka

    • książka Mądre szczęśliwe życie (Wersja audio (MP3))