Umowa przedwstępna i przyrzeczona

umowa-przyrzeczona
nieruchomości
3

UMOWA PRZEDWSTĘPNA

Kupując nieruchomość najczęściej – już po jej obejrzeniu i sprawdzeniu co się da – podpisujemy umowę przedwstępną. To nie jest jeszcze przeniesienie własności na kupującego, ale zobowiązanie, że w przyszłości taka umowa zostanie zawarta.

Po co to? Najczęściej wynika to z tego, że jako kupujący staramy się o kredyt na zakup interesującej nas nieruchomości, a to procedura czasochłonna. Chcąc mieć pewność, że sprzedający na nas „zaczeka” zawiera się właśnie umowę przedwstępną. Ponadto wymaga ją bank, aby procedura kredytowa przebiegła pomyślnie. Umowa ta zwykle określa, że warunkiem podpisania umowy przyrzeczonej będzie pozytywna decyzja banku co do przyznania kredytu, wskazuje dokładnie cenę i nieruchomość, często uwzględniany jest w niej termin zawarcia umowy końcowej (przyrzeczonej).

Umowa przedwstępna nie musi być podpisywana u notariusza, ALE tylko ta zawarta w formie aktu notarialnego uprawnia strony do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Gdy umowę przedwstępną zawieramy w zwykłej formie pisemnej, a jedna ze stron uchyla się od podpisania umowy przyrzeczonej, możemy jedynie kierować roszczenia odszkodowawcze wobec drugiej strony – jej skutek jest dużo słabszy.

.

UMOWA PRZYRZECZONA

Umowa przyrzeczona to umowa przenosząca własność nieruchomości ze sprzedającego na kupującego i zawierana jest u notariusza w formie aktu notarialnego. Przy zawarciu umowy przyrzeczonej obowiązkiem notariusza jest sprawdzenie dokumentów i zaświadczeń, do okazania których zobowiązał się sprzedający przy podpisywaniu umowy przedwstępnej. Do tych dokumentów zaliczamy umowę, na podstawie której sprzedający nabył nieruchomość i zaświadczenie o braku zaległości co do zapłaty podatku od tej nieruchomości. Jeśli sprzedający jest użytkownikiem wieczystym, powinien przedstawić także zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami za użytkowanie wieczyste gruntu.

Może się także zdarzyć, że nie ruchomość jest obciążona hipoteką, bo sprzedający nabył ją posiłkując się kredytem hipotecznym lub pod jej zastaw wziął inną pożyczkę. W takiej sytuacji, wśród wymaganych dokumentów, powinno znaleźć się zaświadczenie z banku (w którym zobowiązanie to jest zaciągnięte) o zgodzie na wykreślenie hipoteki, gdy otrzyma on określoną sumę od sprzedającego. Kwota ta nie powinna przekraczać ceny nieruchomości.

Warto też dopilnować, aby odpis księgi wieczystej był opatrzony datą podpisania umowy przyrzeczonej. No i chyba ostatnia z bardzo ważnych rzeczy – jeśli kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego, przygotuj się na zapłatę 2% ceny nieruchomości (określoną w umowie), która stanowi podatek od czynności cywilnoprawnych oraz innych opłat notarialnych. Możesz umówić się ze sprzedającym, że opłaty notarialne zapłacicie wspólnie, praktyka w Polsce jest jednak taka, że tym zobowiązaniem obciąża się kupującego.

Powodzenia 🙂

Artykuł znaleziono w Google pod hasłem:

  • umowa przyrzeczona
  • umowa przyrzeczonej sprzedaży
  • aneks do umowy przyrzeczenia
  • umowa przyrzeczona jako umowa wzajemna skutki
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Dobrze o tym wszystkim wiedzieć ! zakup nieruchomości to wielka inwestycja, inwestycja na lata !
czekam na newsletter !
pozdrawiam

m

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nieruchomości
Poradnik inwestowania w mieszkanie na wynajem we Wrocławiu

O zaletach inwestowania w nieruchomości nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Rynek nieruchomości pozwala na stosunkowo bezpieczne, a przy tym efektywne pomnażanie kapitału – tak własnego jak i obcego. Gdzie zatem tkwi problem? Przede wszystkim w wyborze optymalnej nieruchomości i rynku, na którym inwestycja będzie realizowana. Od lat dużym zainteresowaniem inwestorów i dynamicznym ich przyrostem pochwalić się może chociażby Wrocław. Dlaczego inwestycja w stolicy Dolnego Śląska jest warta rozważenia?

przychody-z-najmu
nieruchomości
Kupujesz mieszkanie? To MUSISZ wiedzieć…

Kupno mieszkania to nadal jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego Polaka. Zazwyczaj oznacza to, że musimy liczyć się z pozostaniem w danym mieście przez kilkadziesiąt lat, do tego będziemy spłacać wieloletni kredyt. A jeszcze trzeba uporać się z formalnościami, dopilnować dewelopera, urządzić swoje lokum. Wiele decyzji do podjęcia i mała ilość czasu rodzą presję. Jak zminimalizować uniknięcie błędów przy kupnie mieszkania?

wynajem
nieruchomości
Nieruchomości do inwestycji w wynajem – na co zwrócić uwagę?

O komfortowym i beztroskim życiu rentiera marzy każdy, jednak niestety realizacja takiego scenariusza nie jest łatwa. Zgromadzenie majątku, który generowałby odpowiednio wysokie odsetki, wymaga ciężkiej pracy, czasu lub odrobiny szczęścia. Może warto rozważyć nieruchomości?

  • Polecana książka

    • książka Kobieta Niezależna. Wydanie II (Wersja drukowana)