Umowa o pracę kontra umowa zlecenia

inteligencja finansowa

Umowa o pracę a umowa zlecenia – czym są?

Umowa o pracę to jeden ze sposobów nawiązywania stosunku pracy: pracownik zobowiązuje się do osobistego świadczenia pracy na rzecz pracodawcy pod jego kierownictwem, w miejscu i czasie przez niego określonym, a pracodawca do zapłaty umówionego wynagrodzenia. Regulacje umów o pracę zamieszczone są w Kodeksie Pracy.

Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną uregulowaną w Kodeksie Cywilnym. Przedmiotem umowy zlecenia jest wykonanie określonej czynności prawnej (odpłatnie lub nieodpłatnie).

Przyjrzyjmy się zatem bliżej tematowi: umowa o pracę a umowa zlecenia.

 Umowa o pracę

Umowa zlecenia

 Zobowiązuje się na do pracy w zamian za wynagrodzenie (odpłatność pracy)  Praca jest odpłatna
 Wypłata wynagrodzenia musi być raz w miesiącu, nie później niż do 10-go następnego miesiąca  Wypłata 21 dni po wykonaniu zlecenia i zaakceptowaniu rachunku przez osobę wskazaną w umowie do odbioru zlecenia
 Przedmiotem umowy ze strony pracownika jest samo pełnienie (wykonywanie) pracy  Staranne działanie
 Pracownik nie jest obciążony ryzykiem realizacji zobowiązania  Ryzyko jest po stronie zleceniobiorcy
 Pracownik jest zobowiązany świadczyć pracę osobiście  Nie musi być świadczona osobiście
 Pracownik w realizacji zobowiązania jest podporządkowany pracodawcy (zależność służbowa, organizacyjna, wydawanie poleceń, realizacja ich wykonania, narzucanie sposobu wykonywania prac)  Nie może być podporządkowana, ale może być nadzór (kontrola wykonywania prac, kontrola starannego działania, zgodnie z przedmiotem umowy bez określenia sposobu wykonywania)
 v v v  v v v
 Regulowana przez Kodeks Pracy  Regulowana przez Kodeks Cywilny

 

Cechy zobowiązań:  umowa o pracę a umowa zlecenia

Umowy o pracę to jeden z szeregu tematów niezbędnych każdemu przedsiębiorcy. Jeśli interesuje Cię ten temat, zapraszamy na szkolenia dla przedsiębiorców!

Bibliografia: 

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inteligencja finansowa
5 finansowych mitów, w które wierzymy

Istnieje wiele mitów na temat oszczędzania i pomnażania majątku. Część z nich rozbudza wyobraźnię i pozwala z optymizmem spoglądać w przyszłość, jednak nie brak i tych, które zniechęcają do podejmowania właściwych działań.

inteligencja finansowa
9
Mam małą kwotę – lepiej kupić więcej srebra czy mniej złota?

Inwestowanie w metale szlachetne to doskonały sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jest świetnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą zabezpieczyć swój majątek przed zawirowaniami na światowych giełdach i nieprzewidzianymi wydarzeniami o charakterze społeczno-politycznym.

inteligencja finansowa
Inwestowanie – jaką formę wybrać?

Inwestowanie polega na bieżącym angażowaniu środków pieniężnych i/lub czasu w celu późniejszego uzyskania korzyści i/lub zysków. Jak się do niego zabrać?

  • Polecana książka

    • książka Żyj i bogać się (Wersja audio (MP3))