Umowa najmu

umowa-przyrzeczona
nieruchomości
6
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

niestety z własnego doświadczenia wiem, że umowa kiepsko chroni wynajmującego – właściciela. takie mamy prawo, że najemca może nie płacić, a my mimo umowy nie możemy go wywalić z mieszkania jeśli jest kilka warunków spełnionych czyli nie ma gdzie iść, jest okres zimowy, jest kobietą czy też mieszka z dzieckiem. szkoda, że nic nie wspomniałaś o najmie okazjonalnym, bo to moim zdaniem jedyna słuszna decyzja przy najmie mieszkania.

Dziękuję za wpis Agnieszko 🙂
Najważniejsza jest ochrona swoich interesów. I jeszcze jedno – to Ty, jako wynajmujący-właściciel – decydujesz komu wynajmujesz mieszkanie. Z doświadczenia wiem, że naprawdę warto przeprowadzić kilka rozmów i zaczekać z wynajmem niż potem „bujać” się z kłopotliwym najemcą…
Dlatego tak ważna jest selekcja najemców. Obecnie już nie zajmuję się tym osobiście, ale współpracuję z firmą, która robi to za mnie 🙂

A co do podnajmu – wpis w przygotowaniu!

W naszym kraju nie często podpisuje się „prywatne” umowy najmu. A warto. Jeśli się dobrze taką umowę przeczyta, uściśli niezrozumiałe zapisy może chronić obie strony. Z umową łatwiej cokolwiek planować. Nie wyobrażam sobie bez umowy wynajmu mieszkania. Przypuszczam, że jeszcze mniej osób podpisuje umowę na … remont mieszkania..

Może trochę uogólnię, ale wydaje mi się że jako ludzie mamy tendencję do robienia czegoś”na lewo”: bez umowy będzie taniej, a po co dzielić się zyskami z Urzędem Skarbowym, itd. I w tym szaleństwie może i jest metoda, dopóki… WSZYSTKO IDZIE DOBRZE. Tylko co w przypadku, gdy „przestanie stykać”?
Osobiście jestem za ochroną swoich interesów, a te często zapewnia mi właśnie umowa.

Ja też jestem zdania, jako kilkuletni wynajmujący, że chroniony jest bardziej najemca.
Chciałam skorygować fragment o kaucji. Faktycznie zwykle jest to jedno- dwukrotność miesięcznego czynszu, ale zgodnie z prawem może maksymalnie wynosić dwunastokrotność czyli po prostu czynsz za rok (umowa na czas określony).
Uważam, że warto się w umowie odwołać do ustawy o prawie lokatorów. Tam jest bardzo ładnie rozpisane kto za jakie naprawy i remonty odpowiada.
No i na koniec już dobrym rozwiązaniem jest umowa o najem okazjonalny. Poświadczona notarialnie trochę upraszcza wynajmującemu życie gdyby musiał eksmitować nieuczciwego najemce.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nieruchomości
Poradnik inwestowania w mieszkanie na wynajem we Wrocławiu

O zaletach inwestowania w nieruchomości nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Rynek nieruchomości pozwala na stosunkowo bezpieczne, a przy tym efektywne pomnażanie kapitału – tak własnego jak i obcego. Gdzie zatem tkwi problem? Przede wszystkim w wyborze optymalnej nieruchomości i rynku, na którym inwestycja będzie realizowana. Od lat dużym zainteresowaniem inwestorów i dynamicznym ich przyrostem pochwalić się może chociażby Wrocław. Dlaczego inwestycja w stolicy Dolnego Śląska jest warta rozważenia?

przychody-z-najmu
nieruchomości
Kupujesz mieszkanie? To MUSISZ wiedzieć…

Kupno mieszkania to nadal jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego Polaka. Zazwyczaj oznacza to, że musimy liczyć się z pozostaniem w danym mieście przez kilkadziesiąt lat, do tego będziemy spłacać wieloletni kredyt. A jeszcze trzeba uporać się z formalnościami, dopilnować dewelopera, urządzić swoje lokum. Wiele decyzji do podjęcia i mała ilość czasu rodzą presję. Jak zminimalizować uniknięcie błędów przy kupnie mieszkania?

wynajem
nieruchomości
Nieruchomości do inwestycji w wynajem – na co zwrócić uwagę?

O komfortowym i beztroskim życiu rentiera marzy każdy, jednak niestety realizacja takiego scenariusza nie jest łatwa. Zgromadzenie majątku, który generowałby odpowiednio wysokie odsetki, wymaga ciężkiej pracy, czasu lub odrobiny szczęścia. Może warto rozważyć nieruchomości?