Tożsamość zawodowa – czyli kim jestem?

rozwój osobisty
2

„Tata ratuje życie, a mama pomaga słyszeć” – tożsamość zawodowa na skróty

W przedszkolu, do którego uczęszczało kiedyś moje dziecko, wywieszono prace wykonane wspólnie przez dzieci i rodziców: „Zawody widziane oczami latorośli”. Niektóre dzieła były poruszające, cudownie przejrzyste w swej wymowie, uderzające w sedno i dotykające fundamentalnych  wartości, takich jak: ludzkie zdrowie, życie, dobro świata, ludzkie szczęście. Inne zachwycały prostotą, dotyczącą zaspakajania naszych podstawowych potrzeb.

Tematy rozmów coachingowych, które prowadzę dosyć często oscylują wokół tematów precyzowania własnej drogi życiowej, określania misji i definiowania ról, talentów, pasji oraz szukania sposobów jak przedstawić siebie światu. Tożsamość zawodowa to ten element, który się poszukuje. I oczywiście nieodzownie pojawia się w tym miejscu temat lęków. Przed oceną, odrzuceniem, porażką.

Nie muszą to być przeszkody, jeśli znajdziemy w sobie wystarczająco odwagi, by uczciwie odpowiedzieć na pytania:

– kto tak naprawdę decyduje, co jest ważne w życiu?

– co chcę robić w życiu/ze swoim życiem?

– czemu się poświęcić?

– co stracę, a co zyskam podejmując, obierając dany kierunek?

– co mnie motywuje, a co stopuje?

– na co się decyduję?

– i wreszcie ile to jest warte?

Niestety, a może na szczęście nikt nie odpowie za nas na te pytania (no, może kiepski coach lub wróżka), choć w trakcie naszego dorastania pewnie wielu próbowało…. W rzeczywistości najtrudniej samemu dźwignąć tą odpowiedzialność. Przyznać się przed sobą, że się np. kompletnie nie wie. Spojrzeć na swoje obawy i wahania, a także niepewność,  co do możliwości i ograniczeń. To pozwala określić swoją tożsamość zawodową.

 tozsamosc-zawodowa-tata-768x1024

Czym się kierować, co może być wyznacznikiem pójścia w „dobrym kierunku”?

Niektórzy mówią o nazwaniu swego powołania, o określeniu ostatecznego celu istnienia na ziemi, a inni po prostu o poczuciu spełnienia. Nieważne co to będzie, ale co nam to w naszym wnętrzu „robi”. Jeśli zapiera dech w piersiach, sprawia, że policzki pałają z ekscytacji i czujemy palącą potrzebę działania, to najprawdopodobniej wyraz głębszych potrzeb i wewnętrznej motywacji. Jeśli je w sobie odnajdziemy i rozniecimy, to wszelkie obawy i opory mogą okazać się nieistotne.

Paradoksalnie też drugorzędną sprawą okazują się pieniądze. One i tak się pojawią bo świat, ludzie ciągną do pasjonatów. O ile przyjemniej parkować w miejscu, gdzie wita Cię zadowolony ze znaczenia swej pracy, uśmiechnięty Pan parkingowy? Czyż nie milej robić zakupy w sklepiku, gdzie Pani z życzliwością i zaangażowaniem Cię obsłuży? Wówczas sami czujemy się wyjątkowi, bo ktoś, kto wykonał dla nas usługę uważa ją (nas) za wyjątkowych. Po prostu lubi swoją pracę i to widać. Jest w tym coś, co przyciąga i fascynuje zarówno wykonawców jak i odbiorców takiej usługi. Warto więc w sobie szukać własnego, spójnego z własnym wnętrzem ognia, tego, co rozpala nas od środka i przyciąga innych.

A Ty Kim jesteś na drodze swojego życia?

Jakie zdanie Cię określa, jaka czynność?

Co rozpala Twój wewnętrzny ogień?

Na te i inne pytania będziemy odpowiadać na Coachingowej Grupie Rozwojowej. W grupie jest siła, która pomaga dostrzec to, co nam samym często umyka. A może indywidualna sesje z coachem? Jeśli zastanawiasz się nad swoją rolą, tożsamością zawodową, chcesz wytyczyć zgodny z Twoim powołaniem kierunek zawodowy oraz rozpalić ogień pasji i zarażać nią innych, to serdecznie zapraszam! Napisz i dopytaj – dane znajdziesz w zakładce KONTAKT.

Dominika Borowska-Stasica

Psycholog, coach, terapeuta i trener at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Pracuje metodą coachingu indywidualnego i grupowego nad osiąganiem pełni - możliwości, zasobów i potencjału. Ceni sobie autentyczność, relacyjność i kreatywność, w wolnym czasie praktykuje medytację i świadome oddychanie. Interesuje się ekspresją siebie poprzez taniec, ruch i tworzenie mandali.

Latest posts by Dominika Borowska-Stasica (see all)

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Ciekawe i dające do myślenia. W sumie to każdy bez względu na wiek powinien od czasu do czasu zadać sobie te pytania…

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

rozwój osobisty
Trening Kreatywności, czyli myśl i działaj jak Twórca!

Kreatywność jest często kojarzona z wielkimi przełomami. Czy tylko? Przejdź trening kreatywności i przekonaj się sam, do czego można wykorzystać kreatywność

rozwój osobisty
4
Skuteczny menedżer – 3 sekrety sukcesu

Jaki powinien być skuteczny menedżer? Na jakie cele powinien być ukierunkowany? Skuteczny menedżer – poznaj trzy sekrety jego sukcesu

rozwój osobisty
Otworzyć serce, czyli inteligencja serca w relacjach

Talent, odwaga, konsekwencja, kreatywność i pewność siebie są niebywale pomocne, ale czy wystarczające? Umysł otwiera serca…Inteligencja serca to jest to!

  • Polecana książka

    • książka Czy jesteś psychicznie gotowy na sukces? (Wersja elektroniczna (PDF))