Super rabat – oszczędność czy strata?

super-rabat
inteligencja finansowa
6

Mega promocja! Rabaty do -50% (tylko czy skoro to rabat, to powinien być przy nim ten minus?)! Skorzystaj z oferty! Super rabat! Tylko dziś – wejdź i zapytaj o rabat specjalnie dla Ciebie! Itd. itd. itd. Niby blog finansowy, więc co to ma wspólnego z promocjami i rabatami? Oszczędzanie? Wydawanie? Już wyjaśniam…

ZACZNIJMY OD POCZĄTKU…

Pewnego dnia spotkałam się z dawno niewidzianą koleżanką. Uśmiechnięta od ucha do ucha (naiwnie sądziłam, że to na mój widok, ale prawda okazała się zgoła inna 🙂 ) przywitała się, po czym usiadłyśmy przy stoliku i zamówiłyśmy dwie kawy. Ot, nic nadzwyczajnego. Pewnie Ty także umawiasz się na kawę ze znajomymi?

Pierwsza wymiana zdań, streszczenie ostatnich miesięcy (kiedy nasz kontakt był powiedzmy „mocno” ubogi), a potem wyjaśnienie tego uśmiechu: „Słuchaj Sylwia, jaka MEGA OKAZJA! Kupiłam dziś fajne buty (tu następuje prezentacja produktu, opis zalet, itd. – ot, taka sprzedażowa „gadka”). Zaoszczędziłam 200 zł. Super rabat, naprawdę…”

I dalej w ten deseń. Może miewasz z czymś takim do czynienia? Bo ja zauważyłam, że ludzie potrzebują – i to często – potwierdzenia, że zrobili dobry zakup. Zupełnie jakby sami nie do końca mieli zaufanie do siebie w tej kwestii.

Wiesz, które słowo dotarło do mojej świadomości, by się w niej rozgościć na dobre? ZAOSZCZĘDZIŁAM. To słowo – klucz na dziś. Spróbuję streścić nasz dalszy dialog:

SUPER RABAT?

JA: Zaoszczędziłaś? A planowałaś? W ogóle kupić takie buty jak wychodziłaś z domu? A może miałaś to zaplanowane w budżecie na ten tydzień? Miesiąc? Rok?

KOLEŻANKA: No co Ty! Co to w ogóle za pytania. Przechodziłam koło sklepu i na wystawie zobaczyłam: SUPER RABAT – TYLKO DZIŚ KAŻDA PARA ZA PÓŁ CENY! Zapłaciłam 200 zł zamiast 400 zł. Super oszczędność.

JA: Ale powiedziałaś, że nie planowałaś tego zakupu, tak?

KOLEŻANKA: Tak.

JA: Kupiłaś, bo była mega promocja i akurat te buty wpadły Ci w oko?

KOLEŻANKA (już mniej pewnie): Nooo, tak…

JA: W takim razie nie zaoszczędziłaś 200 zł, ale moim zdaniem straciłaś 200 zł.

KOLEŻANKA (lekko zdezorientowana): Nooo… Chyba tak…

Potem próbowałam ją pocieszyć i zapewnić, że butki ładne, zgrabne, itd. (swoją drogą – gust ma dobry i jeśli chodzi o zakupy często wraca z nich z ładnymi „trofeami” 🙂 )

OSZCZĘDNOŚĆ CZY STRATA?

Teraz pytam Ciebie: zaoszczędziła czy straciła? Dla przypomnienia: nie miała zamiaru kupić wychodząc z domu, ani tego nie planowała w swoim budżecie. Po prostu nie potrzebowała ich. „Zaskoczył” ją super rabat. Wydała mniej niż cena pierwotna tych butów (pozorna oszczędność?), ale o wieeeeele więcej niż planowała (budżet przekroczony o 200 zł (z 0 zł zrobiło się -200 zł), czyli raczej strata)…

Nie masz takich dylematów? Bo dla mnie super rabat, te wszystkie okazje, mega promocje, zniżki, itd. to umiejętne wyciąganie pieniędzy z naszej (mojej, Twojej i innych także) kieszeni, pod POZOREM oszczędności. Skoro nie zamierzam wydać ani złotówki (np. na piwo, chipsy, buty, kanapę czy tablet), a wydaję choćby 10 gr – TRACĘ! Nie sądzisz?

Powodzenia w zakupach i omijaniu tych wszystkich

„okazji” z napisem „super rabat” 🙂

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Świetny artykuł puszczam w obieg dla wszytskich którzy wierzą w promocje, akcje , rabaty czyli setki polskich kobiet i nie tylko …:)

Zgadzam się z Tobą, jednak dziewczyna straciła:P Ja promocję lubię, ale pod warunkiem, że właśnie tego szukam/ potrzebuję. Tak czekam, aż pojawi się promocja na ręczniki w sklepie w którym sobie upatrzyłam, bo potrzebuję kilku nowych sztuk w łazience by pożegnać te zużyte. Często można tam kupić 2 w cenie 1, lub 3 w cenie 2 i właśnie tej promocji wyczekuję;)

Gdy czegoś potrzebuję – kupno na promocji jak najbardziej polecam (czemu nie korzystać), ale jeśli nie potrzebuję, a kupuję, bo jest na promocji – wtedy uznaję to za stratę, niepotrzebnie wydane pieniądze 🙂

No właśnie jak to jest z tymi super rabatami?:)
Przeważnie co drogie to tanie ….rabaty kuszą ale czy to rzeczywiście oszczędność ….przeczytałam artykuł i jak zawsze daje do myślenia
Dzięki Sylwio

Pozdrawiam

Monika

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inteligencja finansowa
8
Mam małą kwotę – lepiej kupić więcej srebra czy mniej złota?

Inwestowanie w metale szlachetne to doskonały sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jest świetnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą zabezpieczyć swój majątek przed zawirowaniami na światowych giełdach i nieprzewidzianymi wydarzeniami o charakterze społeczno-politycznym.

inteligencja finansowa
Inwestowanie – jaką formę wybrać?

Inwestowanie polega na bieżącym angażowaniu środków pieniężnych i/lub czasu w celu późniejszego uzyskania korzyści i/lub zysków. Jak się do niego zabrać?

inteligencja finansowa
Inwestowanie zaczyna się od pytań…

Inwestowanie to dla wielu ludzi nowa umiejętność, do opanowania której nie wystarczą tylko pieniądze. Zainwestuj przede wszystkim swój czas w naukę. Wiedza, potem doświadczenie – od tego zaczynałam. A tam gdzie wiedza spotyka się z doświadczeniem, rodzi się sukces 🙂

  • Polecana książka

    • książka Finansowa twierdza (Wersja drukowana)