Sukces i porażka – nasza codzienność

rozwój osobisty

Aby osiągnąć sukces, wytrwale dążysz do realizacji swoich celów. Nie zawsze jednak idzie gładko i po Twojej myśli. Co się pojawia na drodze?

Oczywiście dobrze nam znana porażka, która dla każdego oznacza co innego. Podczas jednego z warsztatów zapytałam uczestników, co o niej sądzą.

Otrzymałam następujące odpowiedzi:

„Porażka jest doświadczeniem, które przybliża nas do sukcesu.”

„Porażka jest informacją zwrotną, wskazówką, co należy zrobić lepiej/inaczej.”

„Porażka jest nieodłączną częścią sukcesu.”

„Porażka jest informacją zwrotną, która prowadzi do sukcesu. Im więcej porażek, tym więcej sukcesów.”

„Porażka jest kamieniem na drodze, który zmienia swoją ocenę z upływem czasu.”

„Porażka jest kolejnym krokiem, by osiągnąć sukces.”

„Porażka jest dowodem na to, że się spróbowało.”

„Porażka jest nawozem sukcesu.”

Pod tym jednym słowem kryje się wiele emocji i doświadczeń. Nikt nie lubi, jak coś nie wychodzi. Nieraz za wszelką cenę unikasz przyznania się do błędu. Ciężko jest zaakceptować to, że rzeczywistość mnie przerosła. Chcę jednak przekonać Ciebie do tego, abyś zmienił swoje myślenie. Jeśli spotka Ciebie coś nieprzyjemnego – co uznasz za porażkę, to powiedz sobie w głębi duszy: to co mi się przydarzyło, jest początkiem sukcesu. Sukces i porażka to dwa ważne doświadczenia, które spotykamy w swoim życiu. Znane polskie przysłowie mówi nam: „nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.” Oczekuj zatem sukcesu, bo nastawisz się na szukanie rozwiązań i wtedy nie paraliżują cię negatywne myśli.

Unikaj za wszelką cenę mentalnych śmieci, do których zaliczam: odwlekanie, strach, gniew, złość, zazdrość i nienawiść. Często może Ciebie powstrzymywać niezdrowy rozsądek, czy świadomie wykreowany stres i dramatyzm. Rada jest prosta: zacznij działać, a ucz się przy okazji. Nie bój się popełniać błędów i wyciągaj z nich cenne wnioski. To jedna z najefektywniejszych metod nauki w biznesie, bo sukces i porażka są ze sobą powiązane. Bierzmy przykład z dzieci. Kiedy raczkują, to nieraz upadają, nabijają sobie siniaki, ale podnoszą się i w końcu zaczynają chodzić. Postępuj tak samo – po każdym potknięciu podnieś się i krocz uparcie do przodu.

Przegrani się poddają, gdy spotka ich niepowodzenie. Zwycięzcy tak długo ponoszą porażki, aż odniosą sukces. Robert Kiyosaki

Kiedy uczysz się nowych rzeczy, czasem popełnisz błędy. Ważne, by traktować je jako pożyteczne informacje zwrotne, które zbliżają Ciebie do osiągnięcia celu. To co wydaje się porażką, już nią wtedy nie jest. Jest tylko częścią istotnego procesu dochodzenia do sukcesu. Postępuj według poniższych wskazówek

1. Zdecyduj, co chcesz.

2. Zrób coś.

3. Obserwuj, co się dzieje.

4. Zmieniaj swoje postępowanie, aż do chwili, gdy zrealizujesz swój cel.

I widzisz ponownie, jak łączy się sukces i porażka. Pamiętaj, że gdy boisz się porażek i nie czerpiesz z nich informacji, co do dalszego działania, to się nie rozwijasz. Korzystaj zatem z najcenniejszych lekcji, które daje samo życie, a sukces masz gwarantowany.

Aby osiągnąć sukces w życiu, pomocna może być konkretna wiedza. Zobacz szkolenia biznesowe  i szkolenia inwestycyjne, a zwiększysz swoje szanse na sukces w wybranej dziedzinie.

Obserwuj

Elżbieta Zwolak

Trener, organizator projektów szkoleniowych dla młodzieży i dorosłych at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Elżbieta Zwolak – przedsiębiorca, trener BiznesTUBE, organizator projektów szkoleniowych dla młodzieży i dorosłych. Wierzę w siłę edukacji finansowej i przedsiębiorczości, bo one pozwalają nakierować potencjał każdego na właściwe tory. Nałogowo uprawiam networking i uwielbiam pomagać innym, dzieląc się informacjami i dostępnymi zasobami. Prywatnie fanka roweru, kawy i zielonej herbaty. To one ładują mnie pozytywną energią, którą obdarzam napotkane osoby. Uśmiecham się i świat uśmiecha się do mnie 🙂 Możesz znaleźć mnie na: , Facebook, Twitter i LinkedIn.
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

rozwój osobisty
Trening Kreatywności, czyli myśl i działaj jak Twórca!

Kreatywność jest często kojarzona z wielkimi przełomami. Czy tylko? Przejdź trening kreatywności i przekonaj się sam, do czego można wykorzystać kreatywność

rozwój osobisty
4
Skuteczny menedżer – 3 sekrety sukcesu

Jaki powinien być skuteczny menedżer? Na jakie cele powinien być ukierunkowany? Skuteczny menedżer – poznaj trzy sekrety jego sukcesu

rozwój osobisty
Otworzyć serce, czyli inteligencja serca w relacjach

Talent, odwaga, konsekwencja, kreatywność i pewność siebie są niebywale pomocne, ale czy wystarczające? Umysł otwiera serca…Inteligencja serca to jest to!

  • Polecana książka

    • książka Carry Trading (Wersja elektroniczna (PDF))