Skuteczny menedżer by Marta Pawlikowska-Olszta

rozwój osobisty

Jeśli mnie znasz osobiście lub czytasz moje wpisy lub śledzisz FB, to zapewne wiesz, że mam wiele zainteresowań. Od roku regularnie biegam, od marca nurkuję, ale od kiedy nauczyłam się czytać – CZYTAM!

W połowie wakacji dostałam kolejny książkowy prezent „Skuteczny menedżer. Czego nie uczą w szkole o zarządzaniu ludźmi.”, której autorką jest Marta Pawlikowska-Olszta. Książkę otrzymałam z prośbą o kilka słów po lekturze: Co myślę? Czy warto przeczytać? Itp. Skoro usłyszał to darczyńca, to dlaczego i Tobie mam o tym nie opowiedzieć? Tym bardziej, że czasem właśnie takie wpisy w trendzie „czytam sobie” umieszczam…

Mniejsza z tym – kilka słów o lekturze by Sylwia 🙂

 

Dlaczego „Skuteczny menedżer” dla mnie?

Poza tym, ze jestem trenerem, to także dydaktykiem (w tym mówiącym również o skutecznym zarządzaniu). Dostałam książkę również i po to, bym mogła rozwijać i tą „nitkę” mojej wiedzy. I wiesz co? Stuprocentowe trafienie w SAMO-SEDNO!

Książka składa się z czternastu rozdziałów poukładanych w dwóch częściach – pierwsza dotyczy wiedzy pomocnej w codziennej pracy menedżera, a druga – efektywnych narzędzi menedżerskich. Pełny tytuł  książki „Skuteczny menedżer. Czego nie uczą w szkole o zarządzaniu ludźmi.” w moim odczuciu jest trafny, bo zawarte w niej wskazówki są zaczerpnięte z życia, sprawiają wrażenie praktycznych rozwiązań (w co nie trudno uwierzyć skoro autorka – Marta Pawlikowska-Olszta – zajmuje się rozwojem pracowników, jest coachem i trenerem ze sporym stażem). A jak już ktoś kiedyś powiedział: tam gdzie wiedza spotyka się z praktyką rodzi się sukces. A sukces to także doświadczenie i trochę tego doświadczenia możesz uszczknąć po tej lekturze…

 

Praktyka w praktycznym układzie

Jeśli mnie znasz to wiesz, że jestem osobą raczej zdyscyplinowaną i w pewnym sensie pedantyczną (jedna z moich znajomych wciąż nie może się nadziwić porządkowi panującemu w mojej szafie – szczególnie podziwia koszule wiszące w porządku kolorystycznym 🙂 ). Ale znów odbiegam od tematu… w książce, taki niemal pedantyczny charakter, posiada struktura poszczególnych rozdziałów, która bardzo ułatwia czytanie (w tym „wybiórcze” – a znam takie osoby, które nie lubią czytać „od deski do deski„, lecz to co im w danym momencie potrzebne z jakiegoś tematu).

A „Skuteczny menedżer” zdecydowanie takie poznawanie treści ułatwia. Dlaczego? Na początku każdego rozdziału znajdziesz wypunktowane zagadnienia, które autorka następnie rozwija. Bardzo atrakcyjna jest część dotycząca pytań menadżerów, dopasowanych pod treść rozdziału. Jako Czytelnik masz okazję „zagłębić” się nieco w praktykę – i to dla mnie bardzo ciekawy zabieg. Są także ramki oznaczone jako „wskazówki” oraz „zapamiętaj”, rzucające się w oczy nawet podczas pobieżnego przeglądania dla odświeżenia informacji.

No i wisienką na torcie – tam gdzie to możliwe – są ćwiczenia, które mają pomóc Ci w poukładaniu pewnych informacji lub zmusić do znalezienia odpowiedzi na Twoje pytania.

 

„Skuteczny menedżer” w pigułce

Co znajdziesz w książce? Odsyłam do spisu treści. Dla mnie, do wykorzystania w mojej codziennej trenerskiej i dydaktycznej pracy, wykorzystam przede wszystkim rozdziały dotyczące motywacji, podejmowania decyzji, budowania zespołów oraz oceniania. I nie chodzi tylko o powielenie pewnych schematów, ale raczej dostosowanie ich do moich potrzeb. Bo pracownik to nie student czy uczestnik szkolenia (nie można go np. zwolnić), lecz większość ludzi działa w określony sposób i znając to, w jakimś stopniu mogę na nich wpływać.

skuteczny-menedzer
Skuteczny menedżer. Czego nie uczą w szkole o zarządzaniu ludźmi.

Na zakończenie

„Skuteczny menedżer. Czego nie uczą w szkole o zarządzaniu ludźmi.” nie jest jedyną pozycją w tym temacie. Literatury tego typu jest naprawdę sporo – i pewnie warto do niej zajrzeć, aby temat zgłębiać czy poznać z innego punktu widzenia. Tak jak wcześniej wspomniałam, w tym wydaniu zaciekawił mnie układ rozdziałów, pokazanie praktycznych aspektów zarządzania (na okładce zaznaczono, że w polskich warunkach). Z pewnością wykorzystam pewne ćwiczenia w swojej pracy zawodowej.

W komentarzach jest sporo miejsca, więc czekam na Twoje spostrzeżenia po lekturze lub listę innych „obowiązkowych” pozycji dla menedżerów i nie tylko. Podziel się swoim doświadczeniem, książką, dobrym słowem…

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

rozwój osobisty
Trening Kreatywności, czyli myśl i działaj jak Twórca!

Kreatywność jest często kojarzona z wielkimi przełomami. Czy tylko? Przejdź trening kreatywności i przekonaj się sam, do czego można wykorzystać kreatywność

rozwój osobisty
4
Skuteczny menedżer – 3 sekrety sukcesu

Jaki powinien być skuteczny menedżer? Na jakie cele powinien być ukierunkowany? Skuteczny menedżer – poznaj trzy sekrety jego sukcesu

rozwój osobisty
Otworzyć serce, czyli inteligencja serca w relacjach

Talent, odwaga, konsekwencja, kreatywność i pewność siebie są niebywale pomocne, ale czy wystarczające? Umysł otwiera serca…Inteligencja serca to jest to!

  • Polecana książka

    • książka 5 największych sekretów produktywności (Wersja elektroniczna (PDF))