RRSO czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania

nieruchomości
4
Sylwia Bednarek
Inwestube
Trener
Biznestube
PL
Phone: + 691 563 200
DOB: 05/20/2000

Ostatnio zapytano mnie, czy możliwe jest wyliczenie raty kredytu hipotecznego w różnych bankach. Pytającemu chodziło o to, aby porównać dwa lub trzy kredyty ze sobą i wybrać ten najkorzystniejszy. Czy tak się zawsze da? Co-nie-co pisałam na ten temat w marcu 2015 r. we wpisie Koszty w kredycie hipotecznym.

Pamiętasz te składowe?

  1. Prowizja pobierana za udzielnie kredytu.
  2. Oprocentowanie, które jest sumą marży oraz stawki WIBOR (dla kredytu w PLN).
  3. Ubezpieczenie

One wszystkie wpływają na wysokość raty, którą będziesz bulić miesięcznie, dopóki kredyt nie zostanie spłacony. Największą zmienną w tym wszystkim jest WIBOR, czyli stopa procentowa ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej, uaktualniany z różną częstotliwością w trakcie trwania kredytu (najczęściej raz na trzy (3M) lub sześć (6M) miesięcy).

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO)

Dlatego został ustalony pewien wskaźnik, który w danym momencie – kiedy podejmujemy decyzję, gdzie zaciągnąć kredyt – pokazuje nam wielkość zobowiązań. (Taka mała dygresja: czasem podejście do kredytu jest mocno „zero-jedynkowe”, tzn. biorę-nie biorę, szczególnie gdy na kilka zapytań dostajemy tylko jedną pozytywną decyzję). Mowa o RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania. Anglicy określają go jako APR, czyli annual percentage rate of charge. Czym on jest? To po prostu całkowity koszt kredytu jaki ponosimy, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym.

Po prostu RRSO sprowadza koszt kredytu (wraz z odsetkami, opłatami i prowizjami, które zobowiązujesz się zapłacić za kredyt) do jednej liczby, a im niższej tym korzystniejszej pod względem finansowym. Warto także wspomnieć, że RRSO pozwala porównać nam ze sobą nie tylko oferty kredytów hipotecznych, ale i konsumenckich, które udzielają zarówno banki, tzw. SKOK-i (czyli spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe), ale i inne firmy pożyczkowe. Jego policzenie nie jest łatwe.

Przepisy o kredycie konsumenckim

Pamiętaj, że obecne przepisy o kredycie konsumenckim nakazują przekazywanie RRSO klientom instytucjom udzielającym pożyczek, kredytów czy prowadzących sprzedaż ratalną. Zachęcam Cię do zajrzenia na stronę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i zaznajomienie się z pewnym przydatnym dokumentem.

Mądrego podejmowania decyzji – nie tylko kredytowych!

 

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Ech a oni zawsze takim małym druczkiem to podają ;/ żebym tak wiedział wcześniej !

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nieruchomości
Poradnik inwestowania w mieszkanie na wynajem we Wrocławiu

O zaletach inwestowania w nieruchomości nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Rynek nieruchomości pozwala na stosunkowo bezpieczne, a przy tym efektywne pomnażanie kapitału – tak własnego jak i obcego. Gdzie zatem tkwi problem? Przede wszystkim w wyborze optymalnej nieruchomości i rynku, na którym inwestycja będzie realizowana. Od lat dużym zainteresowaniem inwestorów i dynamicznym ich przyrostem pochwalić się może chociażby Wrocław. Dlaczego inwestycja w stolicy Dolnego Śląska jest warta rozważenia?

przychody-z-najmu
nieruchomości
Kupujesz mieszkanie? To MUSISZ wiedzieć…

Kupno mieszkania to nadal jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego Polaka. Zazwyczaj oznacza to, że musimy liczyć się z pozostaniem w danym mieście przez kilkadziesiąt lat, do tego będziemy spłacać wieloletni kredyt. A jeszcze trzeba uporać się z formalnościami, dopilnować dewelopera, urządzić swoje lokum. Wiele decyzji do podjęcia i mała ilość czasu rodzą presję. Jak zminimalizować uniknięcie błędów przy kupnie mieszkania?

wynajem
nieruchomości
Nieruchomości do inwestycji w wynajem – na co zwrócić uwagę?

O komfortowym i beztroskim życiu rentiera marzy każdy, jednak niestety realizacja takiego scenariusza nie jest łatwa. Zgromadzenie majątku, który generowałby odpowiednio wysokie odsetki, wymaga ciężkiej pracy, czasu lub odrobiny szczęścia. Może warto rozważyć nieruchomości?

  • Polecana książka

    • książka Armia cesarza (Wersja drukowana)