Relacja, czyli dobry związek zaczynamy od … siebie – część 2

rozwój osobisty

Dobry związek  – jak może pomóc akceptacja

Usłyszałam kiedyś powiedzenie, że najlepszym sposobem, aby uczynić z kogoś wroga to próbować go zmienić. Dla odmiany najsilniejszym narzędziem, jakim dysponujemy w relacji, to umiejętność akceptowania drugiego człowieka takim, jaki on jest w całości.

AKCEPTACJA jest zjawiskiem transformującym dla relacji i tworzących ją osób. Bywa zniekształcana warunkowością: „lubię Cię, ale …”, „jeśli tego nie zrobisz, to …”. Akceptacja wymaga wykonania wewnętrznej pracy. Często potężnej, mozolnej i żmudnej, ale ponad wszystko wartej zachodu, gdyż pełni kompleksów i zastrzeżeń do siebie nie będziemy wiedzieć, jak akceptować innych. Mało tego, będziemy na nich rzutować swoje znienawidzone i ukryte przed światem cechy na zasadzie: „widzę belkę w Twoim oku, ale drzazgi w swoim już nie dostrzegam”.

Akceptacja to uczciwe przyznanie, że mamy swoje wzniosłe strony, ale też ciemne zakamarki. Posiada je też z całą pewnością osoba, z którą tworzymy dobry związek. Jeśli mamy kłopot z uznaniem czyjegoś cienia, to szukajmy partnerów, których wady najmniej nam przeszkadzają, bo nikła szansa, że one cudownie znikną pod wpływem relacji. Musimy przyjąć, że nie jesteśmy idealni i będziemy tworzyć związki, którym daleko do doskonałości.

Dobry związek a niezaspokojone potrzeby

Jednocześnie jesteśmy w y s t a r c z a j ą c y. To znaczy, że mamy zasoby, by zapewnić sobie to, czego potrzebujemy.

Skupienie na samodzielnym dbaniu o niezaspokojone potrzeby odciąża drugą osobę od konieczności wyrównywania naszych deficytów. Kiedy szukamy do pokochania kogoś, kto ma być naszym uzupełnieniem, przedłużeniem lub idealną wersją siebie to zniekształcamy i wypaczamy samą ideę związku. Upadł mit o dwóch pasujących do siebie połówkach tego samego jabłka.

Tworzyć pełnię mogą tylko jednostki, które są całością.

Im bardziej dbamy o uzupełnienie swoich niedostatków, tym mniej nierealnych oczekiwań mamy wobec innych (żeby byli doskonali, niezawodni, zawsze nas cenili i spełniali nasze życzenia) oraz tym dojrzalszy i bardziej niezależny tworzymy dobry związek.

Relacja, jak w szkle powiększającym, uwydatnia zarówno nasze zalety, jak i wady. Wystawia na próbę posiadane zasoby oraz uwypukla deficyty. Jeśli od początku czegoś nam brakuje (wiary, akceptacji, odwagi, pewności, bezpieczeństwa, piękna), to próby uzyskania tego z zewnątrz poprzez wiązanie się z drugą osobę mogą ciągle kończyć się niepowodzeniem.
Ile razy musimy usłyszeć słowo kocham, aby wreszcie uwierzyć, że zasługujemy na miłość. Ilu dowodów zaangażowania potrzebujemy, żeby zyskać poczucie bezpieczeństwa? Próby kompensowania sobie własnych niedoborów wchodzeniem w relację jest nieuczciwe i grozi konfliktami. Bo co, jeśli okaże się, że odwaga, którą podziwiamy u partnera, tylko maskuje jego lęk i niepewność? Albo nasza zwykle silna partnerka okaże słabość i będzie oczekiwać od nas wsparcia?

Dobry związek – recepta:

Dlatego praca nad związkiem zaczyna się od pracy nad sobą:
– Najpierw od uczciwego przyjrzenia się swojej roli w stwarzaniu danej sytuacji.
– Następnie od zapytania, co o nas mówi charakter relacji, którą tworzymy, jakie potrzeby, oczekiwania i cechy uwypukla?
– Kolejny krok to dostrzeżenie, co w naszym wnętrzu wymaga zrozumienia i zmiany w obszarze myślenia, odczuwania i działania.

Dobry związek stanowi wyzwanie dla obrazu własnego „ja”, który wewnątrz ukształtowaliśmy. Inni ludzie jak lustra odbijają wszystko, co w nas wzniosłe i piękne, ale i to, co brzydkie oraz skrzętnie ukrywane. Po naszej stronie jest wybór, czy będziemy zmieniać lustra jak rękawiczki w nadziei, że znajdziemy idealne, czy też uczciwie spojrzymy w głąb siebie i świadomie wybierzemy dokonywanie zmian. Czasami trudno tego dokonać samemu i wtedy przydaje się wsparcie zaufanego przyjaciela, coacha lub terapeuty. Z pełnym przekonaniem twierdzę, że to praca warta każdego zachodu, bo o satysfakcji z życia ostatecznie świadczy jakość budowanych przez nas związków i relacji.
Zapraszam Ciebie na Trening Rozwoju Osobistego, na którym w grupowych, sprzyjających warunkach można przyjrzeć się własnym sposobom wchodzenia w interakcje z innymi.

 

Dominika Borowska-Stasica

Psycholog, coach, terapeuta i trener at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Pracuje metodą coachingu indywidualnego i grupowego nad osiąganiem pełni - możliwości, zasobów i potencjału. Ceni sobie autentyczność, relacyjność i kreatywność, w wolnym czasie praktykuje medytację i świadome oddychanie. Interesuje się ekspresją siebie poprzez taniec, ruch i tworzenie mandali.

Latest posts by Dominika Borowska-Stasica (see all)

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

rozwój osobisty
Trening Kreatywności, czyli myśl i działaj jak Twórca!

Kreatywność jest często kojarzona z wielkimi przełomami. Czy tylko? Przejdź trening kreatywności i przekonaj się sam, do czego można wykorzystać kreatywność

rozwój osobisty
4
Skuteczny menedżer – 3 sekrety sukcesu

Jaki powinien być skuteczny menedżer? Na jakie cele powinien być ukierunkowany? Skuteczny menedżer – poznaj trzy sekrety jego sukcesu

rozwój osobisty
Otworzyć serce, czyli inteligencja serca w relacjach

Talent, odwaga, konsekwencja, kreatywność i pewność siebie są niebywale pomocne, ale czy wystarczające? Umysł otwiera serca…Inteligencja serca to jest to!

  • Polecana książka

    • książka Odrodzenie Feniksa (Wersja drukowana)