Relacja, czyli dobry związek zaczynamy od … siebie – część 1

rozwój osobisty

Dobry związek – przypowieść

Lubię cytować klientom krótką przypowieść przeczytaną u Wojciecha Eichelbergera o tym, jak pewna kobieta długo szukała właściwego partnera. Przychodzi do mędrca i żali się, że tak długo już szuka, tyle razy się rozczarowała i nie wie, co ma zrobić, żeby znaleźć wreszcie idealnego męża. Mędrzec odpowiada: „To jest bardzo proste, tylko powiedz mi, jakiego mężczyzny szukasz”. „Mądrego, kochającego, ciepłego, pogodnego, wiernego, wrażliwego, silnego”. I jeszcze przez dłuższą chwilę wyliczała rozmaite jego cechy. Na to mędrzec: „To naprawdę świetny wybór, znakomity, ale jeśli chcesz znaleźć takiego mężczyznę, to musisz sama się taka stać. I wtedy znajdziesz z całą pewnością”. Dobry związek jest w zasięgu Twojej ręki. Niby oczywiste, ale czy na co dzień naprawdę przywiązujemy wagę do tego, jacy sami jesteśmy w partnerstwie, małżeństwie, przyjaźni?

Dobry związek – jak budować?

Przychodzą do mnie ludzie, którzy cierpią z powodu nieudanych relacji z bliskimi, szefami lub współpracownikami. Rzadko mówią wtedy o sobie. Najczęściej padają oskarżenia, zarzuty i pretensje pod adresem tej drugiej – „winnej” strony. A przecież za przebieg i jakość relacji zawsze odpowiadają wszystkie zaangażowane w nią osoby. Dobry związek buduje się wspólnie.

Jeśli pojawia się problem np. wzajemnego niezrozumienia, sprzeczności oczekiwań lub nieakceptowalnych zachowań to warto zauważyć, w jaki sposób reagujemy i na czym polega nasze współuczestnictwo w sytuacji problemowej. Czy mamy w zwyczaju zaogniać konflikt pretensjami i narzekaniem, czy też go asertywnie wygaszamy. A może dla „świętego spokoju” ulegamy, aby uniknąć konfrontacji lub zupełnie odcinamy się poprzez obrażanie?

Wzięcie odpowiedzialności za „swoją część” w relacji otwiera drogę do zmiany. Dopiero wtedy można zastanowić się nad rozwiązaniami. Nie da rady zmienić innych, choć czasem bardzo byśmy tego chcieli. Nasza własna ODPOWIEDZIALNOŚĆ to pierwsza sprawa, której możemy się bliżej przyjrzeć, kiedy zaczynamy myśleć, że „wszystkiemu winna jest ta druga strona”.

Dobry związek – jak kształtować?

Jedyny realny wpływ, jakim dysponujemy, to zmiana samych siebie i w ten sposób pośrednio kształtujemy dobry związek. Kiedy ludzie uświadamiają sobie tą prawidłowość, wówczas zaczynają uważniej przyglądać się swoim emocjom, myślom i działaniom. Rzucają tym samym większe światło na wydarzenia w ich związkach, a problemy relacyjne nabierają przez to całkiem nowego rozumienia.

Na przykład żona, którą denerwuje bałaganiarstwo męża, tak naprawdę sama nie daje sobie prawa do bycia mniej uporządkowaną. Cecha męża uwydatnia albo jej własne pragnienia albo wady, które wolałaby raczej ukryć (być może trudno jej zaakceptować wizję siebie z nutką bałaganiarstwa). Może być też tak, że owa żona ma kłopot z jasnym komunikowaniem mężowi swoich potrzeb (porządku, czystości, schludności). Robi to więc opacznie, oskarżając go i krytykując, co raczej budzi w nim opór niż chęć współpracy. Poza tym, jeśli mąż nie wie, dlaczego dla żony ważne jest, aby on sprzątał, to zrzuci usłyszane pretensje na karb jej czepialstwa i nic w sobie nie zmieni. Prawdopodobnie inaczej by reagował wiedząc, że swoim sprzątaniem okaże zaangażowanie i szacunek dla potrzeb żony oraz wyrazi tym miłość do niej.

W drugiej części artykułu przeczytasz o akceptacji i znajdziesz odpowiedź na pytanie, dlaczego praca nad związkiem zaczyna się od pracy nad sobą.

Zapraszam na szkolenie z budowania relacji w kontakcie z klientem w oparciu o narzędzia zaczerpnięte z nurtu Gestalt.

 

Dominika Borowska-Stasica

Psycholog, coach, terapeuta i trener at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Pracuje metodą coachingu indywidualnego i grupowego nad osiąganiem pełni - możliwości, zasobów i potencjału. Ceni sobie autentyczność, relacyjność i kreatywność, w wolnym czasie praktykuje medytację i świadome oddychanie. Interesuje się ekspresją siebie poprzez taniec, ruch i tworzenie mandali.

Latest posts by Dominika Borowska-Stasica (see all)

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

rozwój osobisty
Trening Kreatywności, czyli myśl i działaj jak Twórca!

Kreatywność jest często kojarzona z wielkimi przełomami. Czy tylko? Przejdź trening kreatywności i przekonaj się sam, do czego można wykorzystać kreatywność

rozwój osobisty
4
Skuteczny menedżer – 3 sekrety sukcesu

Jaki powinien być skuteczny menedżer? Na jakie cele powinien być ukierunkowany? Skuteczny menedżer – poznaj trzy sekrety jego sukcesu

rozwój osobisty
Otworzyć serce, czyli inteligencja serca w relacjach

Talent, odwaga, konsekwencja, kreatywność i pewność siebie są niebywale pomocne, ale czy wystarczające? Umysł otwiera serca…Inteligencja serca to jest to!

  • Polecana książka

    • książka Kobieta niezależna (Wersja drukowana)