Rata kredytu hipotecznego – malejąca czy stała?

nieruchomości
2

Rata kredytu hipotecznego

Rata kredytu hipotecznego to miesięczna płatność, której wymaga bank z tytułu spłaty kredytu. W skład raty wchodzą dwie części: kapitałowa (spłata hipoteki) oraz odsetkowa (z naliczonych odsetek od zaciągniętego kredytu). Biorąc na siebie takie zobowiązanie jak spłata kredytu hipotecznego, należy się zastanowić nad tym, jakie raty będziemy płacić. Do wyboru są dwie możliwości:

Rata malejąca czy stała?

  1. Rata kredytu hipotecznego malejąca, przy wyliczaniu której kwotę kredytu dzieli się przez ilość rat. Uzyskana w ten sposób kwota stanowi niezmienną przez okres kredytowania część kapitałową raty. Zmienna jest za to jej część odsetkowa. Będzie ona wyższa na początku, a w miarę, jak kapitał jest spłacany – maleje (rysunek a). Dlatego przy niezmiennej wysokości raty kapitałowej i malejącej, z miesiąca na miesiąc, kwocie odsetek do zapłaty, maleje wysokość całej raty.
  2. Rata kredytu hipotecznego annuitetowa (powszechnie zwana równą lub stałą). Jej wysokość ustalana jest za pomocą matematycznego wzoru, w wyniku którego otrzymujemy jednakową wysokość każdej raty przez cały okres kredytowania. W tym wariancie spłat na początku spłacane są głównie odsetki i bardzo niewielka część kapitału (rysunek b).
rata kredytu hipotecznego
Rata kredytu hipotecznego – porównanie: a) rata malejąca, b) rata stała

POWODZENIA!

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

ciekawa grafika – i fajny tekst jak zwykle zwięźle i zawarte najważniejsze informacje 🙂

pozdrawiam
M

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nieruchomości
Poradnik inwestowania w mieszkanie na wynajem we Wrocławiu

O zaletach inwestowania w nieruchomości nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Rynek nieruchomości pozwala na stosunkowo bezpieczne, a przy tym efektywne pomnażanie kapitału – tak własnego jak i obcego. Gdzie zatem tkwi problem? Przede wszystkim w wyborze optymalnej nieruchomości i rynku, na którym inwestycja będzie realizowana. Od lat dużym zainteresowaniem inwestorów i dynamicznym ich przyrostem pochwalić się może chociażby Wrocław. Dlaczego inwestycja w stolicy Dolnego Śląska jest warta rozważenia?

przychody-z-najmu
nieruchomości
Kupujesz mieszkanie? To MUSISZ wiedzieć…

Kupno mieszkania to nadal jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego Polaka. Zazwyczaj oznacza to, że musimy liczyć się z pozostaniem w danym mieście przez kilkadziesiąt lat, do tego będziemy spłacać wieloletni kredyt. A jeszcze trzeba uporać się z formalnościami, dopilnować dewelopera, urządzić swoje lokum. Wiele decyzji do podjęcia i mała ilość czasu rodzą presję. Jak zminimalizować uniknięcie błędów przy kupnie mieszkania?

wynajem
nieruchomości
Nieruchomości do inwestycji w wynajem – na co zwrócić uwagę?

O komfortowym i beztroskim życiu rentiera marzy każdy, jednak niestety realizacja takiego scenariusza nie jest łatwa. Zgromadzenie majątku, który generowałby odpowiednio wysokie odsetki, wymaga ciężkiej pracy, czasu lub odrobiny szczęścia. Może warto rozważyć nieruchomości?

  • Polecana książka

    • książka Inteligentne oszczędzanie (Wersja drukowana)