Przychody z najmu – jak opodatkować?

przychody-z-najmu
nieruchomości
4

Przychody z najmu

– możliwości rozliczania

.

Mieszkanie na wynajem to prosty model biznesowy, ale jak pojawiają się przychody, to wcześniej czy później mogą pojawić się „urzędasy” – ludzie z Urzędu Skarbowego. Co zrobić, aby uniknąć ich wizyty? Najprostszą formą jest po prostu zgłoszenie faktu wynajmowania mieszkania i wybrania odpowiedniej formy. Przychód z wynajmu nieruchomości można opodatkować na trzy sposoby:

ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – stawka 8,5%
 zasady ogólne – stawki progresywne 18 i 32%
podatek liniowy – stawka 19%

Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą wybrać ryczałt lub zasady ogólne. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wynajmu nieruchomości podatnik musi zdecydować się na opłacanie podatku liniowego lub na zasadach ogólnych. Mam nadzieję, że zrozumiałe 🙂

.

Ryczałt

Ryczałt jest chyba najprostszą formą rozliczania się z najmu, w którym podstawą do obliczenia podatku jest przychód. Co jeszcze wiąże się z ryczałtem?

  • Wybór tej formy należy zgłosić do Urzędu Skarbowego pisemnym oświadczeniem w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymaliśmy pierwszy dochód.
  • Zmiany formy opodatkowania trwającego najmu można dokonywać co roku do 20 stycznia.
  • Brak zgłoszenia oznacza wybór opodatkowania na zasadach ogólnych.
  • Dochodem nie są wydatki związane z mieszkaniem (czynsz dla spółdzielni, gaz, telefon, prąd etc), jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia.
  • Nie da się wrzucić kosztów związanych z funkcjonowaniem mieszkania (choćby rata odsetkowa od kredytu hipotecznego na to mieszkanie, sprzęt którym doposażmy mieszkanie, ubezpieczenie, etc.)

Jak go najprościej wyliczyć?

 

otrzymany czynsz  x  0,085  =  należny podatek

 .

Zasady ogólne

Jeśli nie zgłaszamy, że chcemy rozliczać się z najmu ryczałtem, to oznacza wybór zasad ogólnych. Tu podstawą opodatkowania nie jest przychód, ale dochód, a więc przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. W tym wypadku w koszty możemy wliczać sobie np. amortyzację, ratę odsetkową kredytu hipotecznego, sprzęt zakupiony na potrzeby mieszkania, remont, etc. Oczywiście koszty te muszą być udokumentowane (rachunki, faktury). Zasady ogólne opłaca się stosować, gdy koszty związane z tym mieszkaniem są relatywnie duże (to co pisałam wcześniej, np. robimy remont, dokupujemy sporo sprzętu, mieszkanie jest na kredyt i wysoka jest wartość raty odsetkowej).

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nieruchomości
Poradnik inwestowania w mieszkanie na wynajem we Wrocławiu

O zaletach inwestowania w nieruchomości nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Rynek nieruchomości pozwala na stosunkowo bezpieczne, a przy tym efektywne pomnażanie kapitału – tak własnego jak i obcego. Gdzie zatem tkwi problem? Przede wszystkim w wyborze optymalnej nieruchomości i rynku, na którym inwestycja będzie realizowana. Od lat dużym zainteresowaniem inwestorów i dynamicznym ich przyrostem pochwalić się może chociażby Wrocław. Dlaczego inwestycja w stolicy Dolnego Śląska jest warta rozważenia?

przychody-z-najmu
nieruchomości
Kupujesz mieszkanie? To MUSISZ wiedzieć…

Kupno mieszkania to nadal jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego Polaka. Zazwyczaj oznacza to, że musimy liczyć się z pozostaniem w danym mieście przez kilkadziesiąt lat, do tego będziemy spłacać wieloletni kredyt. A jeszcze trzeba uporać się z formalnościami, dopilnować dewelopera, urządzić swoje lokum. Wiele decyzji do podjęcia i mała ilość czasu rodzą presję. Jak zminimalizować uniknięcie błędów przy kupnie mieszkania?

wynajem
nieruchomości
Nieruchomości do inwestycji w wynajem – na co zwrócić uwagę?

O komfortowym i beztroskim życiu rentiera marzy każdy, jednak niestety realizacja takiego scenariusza nie jest łatwa. Zgromadzenie majątku, który generowałby odpowiednio wysokie odsetki, wymaga ciężkiej pracy, czasu lub odrobiny szczęścia. Może warto rozważyć nieruchomości?

  • Polecana książka

    • książka Prawa sukcesu. Tom VII i Tom VIII (Wersja drukowana)