Od przedszkolaka do biznesmena – pieniądze dla dzieci

dzieci i finanse
6

W pierwszej części (artykuł z 19 sierpnia 2015 r.) pisałam o tym jak zacząć najmłodszych oswajać z finansami i poruszyłam kwestię kieszonkowego. Dziś obiecane pozostałe kroki, aby z naszego przedszkolaka uczynić osobę sprawną finansowo w przyszłości 🙂 Poniżej będziemy planować domowy budżet, zastanowimy się jak oszczędzać oraz gdzie szukać edukacji. No to do dzieła 🙂

* * *

Krok 2. Pieniądze dla dzieci – planowanie domowego budżetu

Czy to w ogóle ma sens?  Pieniądze dla dzieci, planowanie i zarządzanie domowym budżetem wymaga wytrwałości, czasu, a także wiedzy o tym, jak sku­tecz­nie roz­po­cząć pro­ces oszczę­dza­nia. Warto w ten proces zaangażować całą rodzinę – również dzieci. Włą­cza­jąc naj­młod­szych w to dzia­ła­nie, kształ­tu­je­my w nich na­tu­ral­ny od­ruch pla­no­wa­nia wła­snych wy­dat­ków oraz oszczę­dza­nia.

Przecież pla­no­wa­nie wspól­nych wy­dat­ków do­ty­czy całej ro­dzi­ny, więc dla­cze­go nie robić tego razem. Za­an­ga­żo­wa­nie dzie­ci w pla­no­wa­nie bu­dże­tu do­mo­we­go nie tylko bu­du­je ich świa­do­mość o ak­tu­al­nej sy­tu­acji fi­nan­so­wej ro­dzi­ny – to także prak­tycz­na nauka, która zaprocen­tu­je w przy­szło­ści. Na­to­miast my, ro­dzi­ce, bę­dzie­my spo­koj­ni, że do­ło­ży­li­śmy wszel­kich sta­rań, aby nasze po­cie­chy w do­ro­słym życiu nie bo­ry­ka­ły się z trud­no­ścia­mi na tle fi­nan­so­wym.

Krok 3. Pieniądze dla dzieci – jak zacząć oszczędzać?

Przygotuj dla dziecka cztery słoiki lub inne pojemniki (najlepiej żeby były przeźroczyste). Naklej na nich kolorowe kartki i odpowiednio, opisz każdy słoik:

  1. TWOJE OSZCZĘDNOŚCI – możecie wspólnie zadecydować, że kwota, która trafi do słoika może być dowolnie wydawana przez dziecko na co dzień , ale ustalcie także, że pozostałych słoików dziecko nie otwiera za nim nie minie określony czas. DOBROCZYNNOŚĆ – niech sam zdecyduje jaką kwotę będzie odkładał do słoika- niech to będzie jego decyzja,
  2. KONKRETNY ZAKUP – pozwól dziecku wybrać jedną rzecz, na którą będzie odkładał ustaloną kwotę oszczędności,
  3. RELAKS/PRZYJEMNOŚCI – ustal jaką kwotę z kieszonkowego będzie przeznaczał na relaks/przyjemności.

Kiedy dajesz dziecku kieszonkowe, wytłumacz mu, że do każdego z przygotowanych słoików powinna trafić konkretna kwota. Tempo zbierania powinno być ustalone wspólnie z dzieckiem. Razem też powinniście ustalić wysokość kieszonkowego, które dziecko będzie otrzymywać. Możesz zrobić kalendarz wypłat i odpowiednio podzielić ile % będzie trafiało do jakiego słoika.

Krok 4. Pieniądze dla dzieci – Edukacja

Edukacja to najlepsza inwestycja bo „Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci”- tak mówi stare polskie przysłowie.

Nauka poprzez zabawę już od najmłodszych lat pozwala zaszczepić nawyki, uczy odpowiedniego gospodarowania własnym budżetem, Liczymy na to, że wyrobienie określonych nawyków u dzieci, znajdzie bezpośrednie przełożenie na ich zachowania jako dorosłych. Zdajemy sobie sprawę, że jest to proces długotrwały i rozciągnięty w czasie, ale jesteśmy przekonani, że już od najmłodszych lat należy i warto edukować.

Dzieciaki od chwili urodzenia do 5-6 roku życia mają naturalną zdolność bardzo szybkiego przyswajania informacji. Idealnie naśladują zachowania dorosłych, są spostrzegawcze, uczą się, zapamiętują z prędkością światła oraz bez żadnych kompleksów przekazują innym swoją wiedzę. Dzieci uczą się doskonale bawiąc się. Zabawa ułatwia przyswojenie informacji. Oczywiście rola rodzica w procesie edukacji zarówno emocjonalnej jak i finansowej jest bardzo ważna ale najważniejsze to żeby wiedzieć od czego zacząć – jakie gry edukacyjne, warsztaty wykorzystać – tak aby nasze dziecko było nie tylko zadowolone, ale potrafiło także odpowiednio zarządzać własnym kieszonkowym, a z biegiem czasu samemu dostrzegać okazje – które będzie potrafił wykorzystać.

Co ważne! Podczas wspólnych zajęć dziecko nie tylko uczy się podstaw finansowych ale uczy się także funkcjonować w społeczeństwie.

Firma BiznesTUBE pomaga zarówno rodzicom jak i dzieciakom zdobyć wiedzę w zakresie finansów. Specjalnie przygotowane programy są skierowane zarówno do dziecka jak i rodzica. Potrafimy „bawić się tak entuzjastycznie” tak, że dzieciaki z ochotą uczestniczą w naszych zajęciach. Nie wierzysz? Sprawdź NAS!

Monika Pawlica

Projektantka szkoleń dla dzieci i młodzieży at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Projektantka szkoleń dla dzieci i młodzieży, ponad wszystko ceni pracę z i dla dzieci oraz młodzieży. Szukając swojego miejsca w życiu, zawsze najlepiej czuła się wśród dzieci i młodzieży. To z nimi ma najlepszy kontakt i zawiera najtrwalsze przyjaźnie. Kreatorka nietypowych rozwiązań, scenariuszy szkoleń, warsztatów oraz dziecięcych i nastoletnich uśmiechów. Umiejętności, które kształci, określane są jako kompetencje przyszłości - kompetencje XXI wieku. To one właśnie mają zwiększyć szanse młodych ludzi na sukces w życiu zawodowym, prywatnym, społecznym. Uwielbia spinning, narty i czekoladę, ale najważniejsza jednak dla niej jest: skuteczna nauka - poprzez dobrą zabawę! Możesz znaleźć mnie na: , Facebook i Twitter.

Latest posts by Monika Pawlica (see all)

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

To rzeczywiście trudny temat aby uczyć dzieci inwestowania – dzięki za konkretne wskazówki, na pewno przetestuję na własnych pociechach!
Oszczędzać i uczyć gospodarowania pieniędzmi warto już od przedszkolaka…

Zgadza się. Tym bardziej, że dzieci znają pojęcie pieniądza i mają świadomość, że mogą wymienić je na różne dobra. Poza tym dając dziecku do wyboru banknot o nominale 20 zł i 100 zł, nawet dziewczyna kochająca różowy kolor wybierze „Jagiellona” 🙂

Rodzice chca dla swoich dzieci jak najlepiej i gotowi sa na wiele, by zapewnic im udany start w dorosle zycie. Kazdy rodzic pragnie, by jego syn czy corka mogli sie realizowac swoje marzenia, jakiekolwiek by nie byly. Dlugoterminowe oszczedzanie z mysla o przyszlosci dzieci daje im szanse na samorealizacje i spelnianie swoich planow, a dodatkowo zabezpiecza nas przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, ktore moga nastapic.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inteligencja finansowa
8
Mam małą kwotę – lepiej kupić więcej srebra czy mniej złota?

Inwestowanie w metale szlachetne to doskonały sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jest świetnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą zabezpieczyć swój majątek przed zawirowaniami na światowych giełdach i nieprzewidzianymi wydarzeniami o charakterze społeczno-politycznym.

inteligencja finansowa
Inwestowanie – jaką formę wybrać?

Inwestowanie polega na bieżącym angażowaniu środków pieniężnych i/lub czasu w celu późniejszego uzyskania korzyści i/lub zysków. Jak się do niego zabrać?

inteligencja finansowa
Inwestowanie zaczyna się od pytań…

Inwestowanie to dla wielu ludzi nowa umiejętność, do opanowania której nie wystarczą tylko pieniądze. Zainwestuj przede wszystkim swój czas w naukę. Wiedza, potem doświadczenie – od tego zaczynałam. A tam gdzie wiedza spotyka się z doświadczeniem, rodzi się sukces 🙂

  • Polecana książka

    • książka 3 kroki do wolności finansowej (Wersja audio (Audio CD))