Przedsiębiorczość, czyli na co zwrócić uwagę na starcie

dzieci i finanse

Przedsiębiorczość, czyli co?

Studenci Uniwersytetu Dzieci w semestrze jesiennym 2015 i wiosennym 2016 brali czynny udział w ramach spotkań pod ogólnym tytułem Przedsiębiorczość. Na seminarium studenci dowiedzieli się, co decyduje o powodzeniu, a co o porażce przedsięwzięcia biznesowego. Wspólnie szukali pomysłów na własną firmę, zamieniali swoje pomysły w projekty biznesowe, a przede wszystkim mieli okazję do zbadania własnych predyspozycji i przekonania się, czy powinni zostać w przyszłości przedsiębiorcami. W ramach projektu studenci od podstaw tworzyli swój własny model biznesowy, który jest nieodzownym punktem wyjścia dla każdego dobrze prosperującego biznesu.

Jak to wyglądało?

Każda z grup (a w obu semestrach razem z Moniką Pawlica „przemaglowałyśmy” ich aż trzy) spotykała się z nami cztery razy po dwie godziny zegarowe. W sumie do zrobienia było naprawdę sporo, w tym przedstawienie swoich efektów pracy na specjalnym pokazie dla Rodziców i Opiekunów, który odbywał się dla każdej grupy po ostatnich zajęciach. Cztery spotkania a każde z nich przeprowadzone pod innym kątem. Co się działo?

1.    Przedsiębiorca, czy to zawód dla każdego?

(zajęcia 17.10.2015 oraz 05.03.2016)

Podczas tego warsztatu studenci dowiedzieli się czym jest przedsiębiorczość, a także dyskutowali nad tym, kim jest przedsiębiorca w obecnym świecie, czy każdy może nim zostać i co go charakteryzuje. Z prostego testu na przedsiębiorcę udało nam się wyłonić tych, którzy już dziś są stworzeni do zarządzania własną firmą! Po co? Biznes to ludzie, a ludziom trzeba pokazać co i jak mają robić, aby firma się rozwijała. Tematyka tego warsztatu kręciła sie wokół dwóch kluczowych elementów modelu biznesowego w formie trójkąta B-I przywódcy oraz zespołu.

2.    Własna firma, czyli skąd wziąć na nią pomysł?

(zajęcia 24.10.2015 oraz 12.03.2016)

Podczas tego warsztatu studenci zapoznali się z ćwiczeniami wspomagającymi kreatywne myślenie. W ten sposób zachęcaliśmy mózg do pomocy w poszukiwaniu dobrego pomysłu na własną firmę. Gdzie takich szukać? Ich podstawowym źródłem są Twoje pasje oraz umiejętności, w których czujesz się dobrze. Lepiej zarabiać na tym co się lubi i zna, niż uczyć się od początku jak funkcjonuje firma oraz branża, w której zamierzasz działać. Praca w zespole z pewnością pomogła dokonać właściwego wyboru, aby wykorzystać mocne strony każdego studenta! Tematyka tego warsztatu  kręciła się wokół dwóch kolejnych elementów modelu biznesowego w formie trójkąta B-I – bardzo kluczowej misji oraz tego, wokół czego buduje się firmę: produktu.

3.    Sukces przedsięwzięcia, czy to scenariusz dla każdego?

(zajęcia 14.11.2015 oraz 09.04.2016)

Podczas tego warsztatu studenci nie tylko dowiedzieli się czym jest sukces, ale sami odpowiedzieli na pytanie czym on dla nich jest i w jaki sposób można go osiągnąć. Czym jest sukces firmy i jak go zmierzyć? Gdzie przebiega granica między sukcesem a porażką w biznesie? Udało nam się odpowiedzieć na te pytania i wypracować scenariusze, które – miejmy nadzieję – pozwolą naszemu biznesowi się rozwijać. Przeanalizowaliśmy nie tylko mocne strony i szanse, które stwarza rynek, ale także słabe strony i zagrożenia. Dwa kluczowe czynniki, zbliżające nas do sukcesu, to dobra komunikacja w zespole oraz pieniądze, które firma zarabia. Tematyka tego warsztatu obejmowała dwa kolejne elementy modelu biznesowego w formie trójkąta B-I – bardzo ważną komunikację (i tą wewnątrz firmy i na zewnątrz – głównie z klientami oraz dostawcami) oraz głównego celu przedsięwzięć biznesowych – przepływu pieniężnego.

4.    Model biznesowy, czyli co wziąć pod uwagę podczas budowania firmy?

(zajęcia 21.11.2015 oraz 23.04.2016)

Podczas tego warsztatu studenci dowiedzieli się co brać pod uwagę, kiedy decydują się na budowę własnej firmy od podstaw. Pomysł i pieniądze to za mało, więc na co jeszcze zwrócić uwagę? Warto skorzystać z narzędzia, które umożliwia zaplanowanie biznesu krok po kroku. Jednym z nich jest model biznesowy (choćby zastosowany na zajęciach w postaci trójkąta B-I). Poza kluczowymi elementami, takimi jak przywództwo, zespół oraz misja, trzeba przeanalizować pozostałe: przepływ pieniężny, komunikację, systemy, przepisy oraz produkt. Tematyka tego warsztatu kręciła się wokół ostatnich dwóch elementów modelu – przepisów (bo prawo może być albo z Tobą albo przeciwko Tobie) oraz systemów, mających przede wszystkim ułatwić i usprawnić funkcjonowanie firmy.

A tak to uchwycił obiektyw aparatu…

2016-03-05 10.14.12
Bo od Kodeksu Honorowego się zaczyna 🙂
20160305_095500
Co-nie-co na odstresowanie najmłodszych przedsiębiorców – tajemnica poliszynela
20160305_103826
Przedsiębiorczość… łatwo powiedzieć, ale o co z tym chodzi?
20160305_103836
Przedsiębiorczość… hmm…
20160305_103843
Życie! Praca! PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ!
20160305_131737
Przedsiębiorczość DLA NAS TO… 🙂
20160305_131755
Wystąpienia… dyskusje… Kiedy nasza kolej?
20160312_095302
Oj dzieje się! Czekamy na… 🙂
20160312_110505
Praca! Praca! Praca! Będziemy najlepsze!!!
20160423_095941
A kasę trzeba liczyć… Monika Pawlica zna się na tym 🙂
20160423_131712
Jakoś trzeba sprzedać ten pomysł na biznes 🙂
20160423_131702
Zróbmy to tak, a na pewno zainwestują własnie w Nas!
20160423_125250
Licytacja! KTO DA WIĘCEJ?
20160423_122244
Koła, sukna i chleby poszukiwane 🙂
20160423_115803
Gdy koordynatorka Natalia Iwasieczko chce zobaczyć WIĘCEJ 🙂
20160423_095957
Licytacje… handel… sprzedaż… podróże i… ZARABIANIE!
20160423_110821
Opiekunowie/Rodzice – INWESTORZY 🙂
A20160312_123026
Gdy „BARDZO DOBRZE” to za mało, by ocenić zajęcia 🙂

Po zajęciach wiosennych w sumie udało się stworzyć zalążki sześciu firm: Słodkie smaki działają w obszarze słodyczy sprowadzanych z zagranicy, których nie znajdziesz w Polsce, AMOS oferuje nie tylko panele słoneczne, ale generalnie ułatwia dostęp do energii pozyskiwanej z natury. Agencja reklamowa Build 3D oferuje specjalne rabaty dla swoich klientów, natomiast najlepsze wina tylko z winnicy Platynowa Góra. Myślisz o nożach świetlnych codziennego użytku? Super sprawdzone technologie tylko od Masters of Light. A jak myślisz o transporcie to tylko z WTC – World Trans Corporation może być Twoim przewodnikiem po Europie!

[button type=”big” color=”blue”]SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA NASZE INNE WARSZTATY[/button]

Zajrzyj na stronę Uniwersytetu Dzieci a wyświetlą Ci się wszystkie zajęcia, które dr inż. Sylwia Bednarek – czyli jakby nie było ja – prowadzę wspólnie z Moniką dla dzieciaków w ramach tej pięknej inicjatywy!

Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inteligencja finansowa
Nie płacę składek ZUS – jakie mogą być tego konsekwencje?

Będąc pracodawcą, masz obowiązek opłacania składek do ZUS za zatrudnionych przez siebie pracowników. Jak wskazuje jednak sam urząd, nie wszyscy zatrudniający się z tego wywiązują…

inteligencja finansowa
5 finansowych mitów, w które wierzymy

Istnieje wiele mitów na temat oszczędzania i pomnażania majątku. Część z nich rozbudza wyobraźnię i pozwala z optymizmem spoglądać w przyszłość, jednak nie brak i tych, które zniechęcają do podejmowania właściwych działań.

inteligencja finansowa
9
Mam małą kwotę – lepiej kupić więcej srebra czy mniej złota?

Inwestowanie w metale szlachetne to doskonały sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jest świetnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą zabezpieczyć swój majątek przed zawirowaniami na światowych giełdach i nieprzewidzianymi wydarzeniami o charakterze społeczno-politycznym.

  • Polecana książka

    • książka Sukces a praca (Wersja elektroniczna (PDF))