Poradnik inwestowania w mieszkanie na wynajem we Wrocławiu

nieruchomości

17O zaletach inwestowania w nieruchomości nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Rynek nieruchomości pozwala na stosunkowo bezpieczne, a przy tym efektywne pomnażanie kapitału – tak własnego jak i obcego. Gdzie zatem tkwi problem? Przede wszystkim w wyborze optymalnej nieruchomości i rynku, na którym inwestycja będzie realizowana. Od lat dużym zainteresowaniem inwestorów i dynamicznym ich przyrostem pochwalić się może chociażby Wrocław. Dlaczego inwestycja w stolicy Dolnego Śląska jest warta rozważenia?

Mieszkanie pod wynajem we Wrocławiu – czy warto?

Powodów, dla których warto zainteresować się Wrocławiem w kontekście inwestycji w nieruchomości jest co najmniej kilka. Pierwszym i niewątpliwie najbardziej przemawiającym do wyobraźni potencjalnych inwestorów argumentem jest niewątpliwie możliwość realizacji bardzo satysfakcjonującej stopy zwrotu. Wrocław pod tym względem plasuje się w ścisłej czołówce. Z analiz przeprowadzanych rokrocznie przez najróżniejsze biura nieruchomości, analityków i obserwatorów rynku wynika, iż przeciętna stopa zwrotu z inwestycji w mieszkanie pod wynajem we Wrocławiu kształtuje się na poziomie 5-5,5% netto w skali roku. Jeśli dodamy do tego dynamicznie rosnące ceny nieruchomości w stolicy Dolnego Śląska okaże się, że znalezienie równie atrakcyjnej lokalizacji na taką inwestycję wcale nie będzie prostym zadaniem.

Dlaczego Wrocław?

Naturalnie rozważając inwestycję w mieszkanie, a tym samym angażując niemałe środki finansowe, konieczne jest nieco szersze spojrzenie na całe przedsięwzięcie inwestycyjne. Warto zorientować się chociażby w jakiej obecnie kondycji znajduje się lokalny rynek nieruchomości i jakie ewentualnie zmiany mogą go czekać w mniej i bardziej odległej przyszłości. Wrocław od dłuższego czasu kusi inwestorów chcących zarabiać na wynajmie, w wyniku czego każdego roku przybywa ich przynajmniej kilka tysięcy. Duża konkurencja może budzić pewne wątpliwości, jednak wspomnieć należy również o dynamicznym rozwoju miasta. Jako jeden z wiodących ośrodków akademickich, z uczelniami, plasującymi się w krajowej czołówce, Wrocław każdego roku przyciąga tysiące nowych żaków, którzy coraz częściej zamiast akademików wybierają pokoje bądź mieszkania. To, co do Wrocławia przyciąga zarówno studentów jak i absolwentów to doskonale rozwinięty rynek pracy. Wrocław przyciąga przede wszystkim specjalistów sektora IT oraz finansistów, którzy znajdują zatrudnienie w licznych firmach prywatnych, międzynarodowych korporacjach i dynamicznie rozwijających się centrach usług wspólnych. Ogromne ożywienia na rynku biurowym pozwala wnioskować, iż w najbliższych latach wrocławski rynek pracy stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny.

Wrocław z lotu ptaka
Gmach Uniwersytetu

Co jeszcze?

Nie jest to jednak wszystko, Wrocław kochają ponadto turyści, o czym ewidentnie świadczą dane statystyczne. W ubiegłym roku miast odwiedziło niemalże 5 mln turystów! Wszystko wskazuje jednak na to, iż bieżący rok może okazać się jeszcze lepszy, a to wszystko za spraw uzyskania przez miasto prestiżowego tytułu European Best Destination 2018. Co wspólnego mają turyści z zarabianiem na wynajmie mieszkań? A no to, że coraz częściej rezygnują oni z pobytów w hotelach na rzecz prywatnych mieszkań, co jest zwykle tańszym i bardziej komfortowym rozwiązaniem. Najem krótkoterminowy stanowi tym samym ciekawą alternatywę dla najmu długoterminowego. Stopy zwrotu realizowane na takich inwestycjach mogą być znacznie bardziej satysfakcjonujące, aczkolwiek wybierając taką formę zarabiania na nieruchomości trzeba się liczyć z koniecznością większego zaangażowania w bieżącą obsługę nieruchomości.

Jakie mieszkania pozwalają zarobić?

Wiemy już, że wybór stolicy Dolnego Śląska jako rynku docelowego ma uzasadnienie biznesowe, jednak zakup odpowiedniego mieszkania wymaga przeprowadzenia gruntownych analiz i podjęcia wielu decyzji. W tym kolejnej decyzji dotyczącej lokalizacji – tym razem nieco bardziej precyzyjnej. Wrocław to jedno z największych polskich miast, a więc konieczne staje się zawężenie pola manewru do maksymalnie kilku dzielnic. Szczególnie atrakcyjne będą dzielnice centralne, sąsiedztwo największych uczelni, a także zachodnia część miasta, która stanowi obecnie ogromny plac budowy. Realizowane w tej części miasta projekty budowlane zakładają powstanie dziesiątek tysięcy metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej, która zapełni się wkrótce najemcami zgłaszającymi duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Gdzie zatem kupić mieszkanie? Wszystko zależy od grupy docelowej – inne lokalizacje preferują studenci, inne osoby pracujące.

Dla kogo?

Biorąc pod uwagę fakt, iż mieszkania wynajmują przede wszystkim studenci, absolwenci oraz młode, bezdzietne pary, warto przeanalizować ich potrzeby, oczekiwania i możliwości. Nie da się ukryć, iż nie dysponują on zwykle dużym budżetem, stąd tak ogromne zainteresowanie najmniejszymi mieszkaniami. Prym niezmiennie od lat wiodą mieszkania o powierzchni mieszczącej się w przedziale od 35 do 45 metrów kwadratowych. Studenci wynajmują je zwykle na pokoje, stąd też, nastawiając się na taką grupę docelową, warto postawić na mieszkanie z oddzielną kuchnią i możliwie największą liczbą niezależnych pomieszczeń. Mając do wyboru dwa mieszkania 50-metrowe, jedno dwupokojowe i drugie trzypokojowe, zdecydowanie lepszym wyborem będzie to drugie. Warto o tym pamiętać, a stopa zwrotu z inwestycji stanowić będzie miłe zaskoczenie.

A może turyści?

A co w przypadku chęci zarabiania na turystach? Najem krótkoterminowy sprawdza się doskonale w przypadku nieruchomości zlokalizowanych w ścisłym centrum. W pobliżu atrakcji turystycznych i najlepiej z atrakcyjnym widokiem z okien. Okres zwrotu z takiej inwestycji może być ponadprzeciętnie krótki, nawet mimo wyższych nakładów inwestycyjnych (kompletne wyposażenie mieszkania), jednak ryzyko i poziom zaangażowania inwestora w przedsięwzięcie będą odpowiednio wyższe. Konieczne jest tym samym dokładne przemyślenie i przekalkulowanie takiej formy inwestowania. Działanie takie oszczędzi rozczarowania i niepotrzebnych wydatków.

Wrocławski Rynek
Wrocławski Rynek

Wpis gościnny 🙂


Piotr Majewski

Piotr Majewski

współredaktor bloga Morizon at morizon.pl
Ekspert rynku nieruchomości, miłośnik dobrego dizajnu i redaktor bloga morizon.pl
Piotr Majewski

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

przychody-z-najmu
nieruchomości
Kupujesz mieszkanie? To MUSISZ wiedzieć…

Kupno mieszkania to nadal jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego Polaka. Zazwyczaj oznacza to, że musimy liczyć się z pozostaniem w danym mieście przez kilkadziesiąt lat, do tego będziemy spłacać wieloletni kredyt. A jeszcze trzeba uporać się z formalnościami, dopilnować dewelopera, urządzić swoje lokum. Wiele decyzji do podjęcia i mała ilość czasu rodzą presję. Jak zminimalizować uniknięcie błędów przy kupnie mieszkania?

wynajem
nieruchomości
Nieruchomości do inwestycji w wynajem – na co zwrócić uwagę?

O komfortowym i beztroskim życiu rentiera marzy każdy, jednak niestety realizacja takiego scenariusza nie jest łatwa. Zgromadzenie majątku, który generowałby odpowiednio wysokie odsetki, wymaga ciężkiej pracy, czasu lub odrobiny szczęścia. Może warto rozważyć nieruchomości?

umowa-przyrzeczona
inteligencja finansowa
2
Najem – działalność gospodarcza czy odrębne źródło przychodu?

Jak rozliczać najem mieszkania? Odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodu czy prowadzony w ramach działalności gospodarczej?

  • Polecana książka

    • książka Zorganizuj się! (Wersja elektroniczna (PDF))