Pierwsza praca dla nastolatków

 niania-krakow

Wstęp – praca dla nastolatków

Kiedy nastolatki powinny zacząć zarabiać swoje pierwsze pieniądze? Czy w ogóle powinny zarabiać? Pierwsza praca to doskonała okazja nauki oszczędzania i poznania wartości osobiście zarobionych pieniędzy. Pracę może rozpocząć każdy, kto ma ukończone 16 lat. W znalezieniu pierwszej pracy pomagają pośrednicy w Młodzieżowym Biurze Pracy OHP – jednak chcąc skorzystać z takiego pośrednictwa, młody człowiek musi mieć pisemną zgodę rodziców.

Młodzieżowe biuro pracy pomaga w znalezieniu zajęcia młodzieży i młodym osobom w wieku od 16 do 30 lat. Osoba, która nie ukończyła 18 lat, w wakacje może pracować 7 godzin dziennie. Może wykonywać tylko prace lekkie typu: roznoszenie ulotek, wykładanie towaru. Zawsze pracodawca musi zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy, że ma nieletniego pracownika i uzyskać zgodę inspekcji na zatrudnienie nastolatka.

Pierwsza praca dla nastolatków

Pierwsza praca to ważny krok dla nastolatka, krok ku samodzielności. A gdyby tak: pracować, aby się uczyć, a nie pracować dla pieniędzy? Pierwsza praca pomaga zrozumieć jak ważna jest punktualność, sumienność. Najważniejsze, aby nastolatek sam podjął decyzję, że chce zacząć pracować np. podczas wakacji, odbyć staż lub praktykę.

Po pierwsze zastanów się, jaka praca byłaby odpowiednia dla Ciebie? Czyli jaki rodzaj pracy byłby idealny dla Ciebie?

Praca dla nastolatków – zadanie

Pierwsze zadanko: weź kartkę papieru, podziel ją na pół i po jednej stronie wypisz wszystkie pomysły, które przyszły Ci do głowy. Na drugiej połówce wypisz plusy i minusy dla każdej propozycji – przeanalizuj zapiski i wybierz jedną ofertę od której zaczniesz.

Np. Jeśli w przyszłości chciałbyś założyć swój biznes i prowadzić restaurację, możesz spróbować pracować jako kelner. W ten sposób poznasz restaurację „od kuchni”, będziesz mógł porozmawiać z innymi tam pracującymi osobami, nawet z menagerem lub właścicielem restauracji, a przy okazji zdobyć trochę doświadczenia.

Praca dla nastolatków – pomysły

Istnieje wiele sposobów zarabiania pieniędzy, nawet gdy jesteś nastolatkiem. Jak? Zapewniam Cię, że także i Ty możesz zaoferować innym umiejętności lub usługę, za którą będą chcieli zapłacić. Co możesz zrobić dla innych?

 1. Jeżeli znasz język obcy – możesz udzielać korepetycji. Dodatkowo sam ćwiczysz język, uczysz się i zarabiasz.
 2. Możesz także uczyć seniorów obsługi komputera.
 3. Opiekować się dzieciakami sąsiadów.
 4. Dostarczać sprawunki, wynosić śmieci, wyprowadzać psy.
 5. Myć samochody, roznosić gazetki.
 6. Pomóc przy eventach, urodzinach, akcjach charytatywnych – nawet jeśli nie dostaniesz wynagrodzenia, zdobędziesz inne cenne umiejętności.
 7. Pójść na staż do biura – wykonując administracyjne czynności uczysz się wyboru zadań.
 8. Itd.

Cokolwiek, będziesz robił – zdobędziesz doświadczenie, nauczysz się kontaktu z ludźmi. Jeśli popełnisz błąd – wyciągniesz wnioski na przyszłość! Pierwsza praca pomoże Ci się bardziej otworzyć oraz uczy tak przydatnej, przynajmniej na początku zawodowej drogi, pokory. W pierwszej pracy, nie najważniejsze są pieniądze, które możesz zarobić, ale przede wszystkim ważne jest doświadczenie, które możesz zyskać. Doświadczenie, które może okazać się czasem cenniejsze od pieniędzy.

Monika Pawlica

Projektantka szkoleń dla dzieci i młodzieży at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Projektantka szkoleń dla dzieci i młodzieży, ponad wszystko ceni pracę z i dla dzieci oraz młodzieży. Szukając swojego miejsca w życiu, zawsze najlepiej czuła się wśród dzieci i młodzieży. To z nimi ma najlepszy kontakt i zawiera najtrwalsze przyjaźnie. Kreatorka nietypowych rozwiązań, scenariuszy szkoleń, warsztatów oraz dziecięcych i nastoletnich uśmiechów. Umiejętności, które kształci, określane są jako kompetencje przyszłości - kompetencje XXI wieku. To one właśnie mają zwiększyć szanse młodych ludzi na sukces w życiu zawodowym, prywatnym, społecznym. Uwielbia spinning, narty i czekoladę, ale najważniejsza jednak dla niej jest: skuteczna nauka - poprzez dobrą zabawę! Możesz znaleźć mnie na: , Facebook i Twitter.

Latest posts by Monika Pawlica (see all)

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

10 komentarzy

 1. Bardzo dziękuję za pomysły – podsunę Bratankowi 🙂

  Odpowiedz
 2. Wielu młodych ludzi zarabia swoje pierwsze pieniądze na pracach sezonowych. To chyba najprostszy sposób zapracowania na swoje własne kieszonkowe. 🙂

  Odpowiedz
  • Pierwsza praca – hm warto spróbować ….ciekawe pomysły aby pokazać nastolatkom co można i jak to zrobić aby pracowało im się dobrze i zgodnie z prawem, aby nie zostali wykorzystani
   Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 3. Mam fajnych rodziców i dostaje kieszonkowe za drobne prace w domu, jak i u dziadków. Dobrze mieć swoją kasę. Kupuję moje ulubione gry komputerowe i planszówki, jak cashflow. Tak tu trafiłem

  Odpowiedz
 4. Mlodziez miedzy 16 a 18 rokiem zycia, moze tez zatrudnic sie w charakterze pomocy kuchennej. Najlatwiej taka prace dostac w turystycznych miejscowosciach, bo w duzych miastach, okupuja te wakaty studenci, a pracodawcy wola zatrudnic osoby nieco starsze, zakladajac ze sa bardziej odpowiedzialne. W pracy pomocnika kuchennego zarobic mozna roznie odzl do 1500 zl miesiecznie. Praca kelnera na ogol jest dla nieletnich zamknieta ze wzgledu na mozliwy kontakt z alkoholem.

  Odpowiedz
  • Dziękuję za aktualizację niektórych informacji 🙂
   Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 5. Bałbym się o swoje zdrowie, gdybym miał zawsze piwo pod ręką i mógł sobie spokojnie i ciekawie poczytać…

  Odpowiedz

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share This