Pentagram rozwoju, czyli jakie umiejętności rozwijać?

rozwój osobisty
2

WPROWADZENIE

Bez względu na to kim jesteś i w jakim miejscu swojego życia – uczeń, student, pracownik, przedsiębiorca, stan spoczynku 😉 itd. – są takie obszary, które ZAWSZE warto rozwijać. Pomagają nam lepiej zrozumieć innych i w pewien sposób lepiej odnajdywać się w tak szybko zmieniającej się rzeczywistości. Są to przede wszystkim umiejętności miękkie z takich kluczowych obszarów jak:

 

 1. Wyznaczanie i osiąganie celów.
 2. Budowa i wzmacnianie wytrwałości.
 3. Realizacja pomysłów.
 4. Budowa wizerunku.
 5. Nastawienie na współpracę.

Chodzi tutaj o te czynniki, które wpłyną na Ciebie personalnie. Nie wykluczam w tym miejscu działań grupowych, bo są one tworzone przez jednostki. Uważam jednak, że budowanie podwalin pod swój osobisty sukces może spowodować niesamowitą eksplozję działania i energii w całym zespole.

Inny temat to efekt synergii – grupa czy drużyna to nie tylko suma aktywności jej poszczególnych członków, ale coś znacznie więcej. W matematyce synergia oznacza, że:

 

1 + 1 = 5, a nawet 20 czy 1 000 000

 

Ale dziś nie o tym. Wróćmy do pięciu kluczowych obszarów, które umieszczam w pentagramie rozwoju (rysunek poniżej). CELE odnoszą się do ich wyznaczania oraz osiągania, kolejna jest WYTRWAŁOŚĆ – jej budowa oraz wzmacnianie. POMYSŁY to m.in. ich realizacja, WIZERUNEK odnosi się do budowania go w ciągłym procesie. WSPÓŁPRACA to głównie nastawienie na nią, czynnik tak potrzebny w osiąganiu i realizowaniu m.in. grupowych zadań. Strzałki oznaczają rozwój, przechodzenie od jednego obszaru do kolejnego. To ruch, siła i energia…

pentagram_rozwoju
Pentagram rozwoju, czyli kluczowe umiejętności w rozwoju

 

WYZNACZANIE I OSIĄGANIE CELÓW

W pentagramie rozwoju zaczynam od celów. Jest wiele literatury na temat wyznaczania celów, metod ich realizacji. Listy, spisy i wiele innych narzędzi. To, co wspólne dla znawców tematu to konieczność ich wyznaczania. Cele są jak kompas w naszym życiu – wyznaczają kurs. Możemy być albo liściem na wietrze (pomagając w realizacji celów innym ludziom) albo możemy być wiatrem (realizując własne cele).

Wyznaczone jasne i realne cele otwierają nasze oczy oraz umysł na okoliczności sprzyjające osiąganiu tego, co założyliśmy. Cele warto wyznaczać w kilku istotnych dziedzinach swojego życia. Dla mnie są to obszary związane z:

 • Życiem osobistym,
 • Życiem zawodowym,
 • Finansami i rzeczami materialnymi,
 • Pracą nad sobą (fizycznie i duchowo),
 • Pomaganiem innym ludziom.

Osobiście korzystam z arkusza (patrz poniżej) opracowanego na podstawie zaleceń Ziga Ziglara, ale dostosowanego do moich potrzeb. Jeden – dwa cele podstawowe w każdym z wymienionych przeze mnie wyżej obszarów. Opisanych krok po kroku, koniecznie z datą realizacji i zapisanych ręcznie: na kartce, w zeszycie czy kalendarzu – musisz mieć do tego ciągły dostęp, aby uzupełniać czy modyfikować je zgodnie z tym, co aktualnie dzieje się w Twoim życiu.

wyznaczanie_celow
Arkusz do wyznaczania celów, materiał opracowany na podstawie książki Zig Ziglar „Ponad szczytem”

 

BUDOWA I WZMACNIANIE WYTRWAŁOŚCI

Wytrwałość jest kolejnym elementem pentagramu rozwoju. To ten czynnik, którego brak najczęściej jest przyczyną tego, że się poddajemy, gdy życie zaczyna piętrzyć przed nami wyzwania (niektórzy mówią o trudnościach czy problemach, ale to wtedy dołuje i frustruje, wyzwania mobilizują do działania 🙂 ). Jak ja w sobie budować i wzmacniać?

Pozytywne myślenie wszystkiego nie załatwi, ale z pewnością przyniesie więcej korzyści niż narzekanie. Ponoć pesymista na cmentarzu widzi krzyże, optymista – same plusy 🙂 Co jeszcze? Na pewno elastyczne podejście do tego, co nas spotyka. Nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli, a ta cecha ułatwia wybór nowej drogi, by osiągnąć dany cel.

Uważam, że korzystne jest także opanowanie kilku technik, które pozwolą nam poradzić sobie z tym stresem, który zaczyna być destrukcyjny (pisałam o tym w artykule Radzić sobie ze stresem – moje sposoby). Zadbaj także o dobrą formę psychiczną i sprawność fizyczną – nic tak nie rozprasza jak problemy ze zdrowiem…

REALIZACJA POMYSŁÓW

Kreatywność to cecha, która posiada każdy z nas. Nie wierzysz? To zapytam tak – wymyślałeś kiedyś jakąś historyjkę szefowi czy rodzicom, bo się spóźniłeś? Bo czegoś zapomniałeś zrobić? A prawda była – powiedzmy – lekko wstydliwa? Jeśli tak, to używałeś wtedy swojej kreatywności. Warto ją zaprząc także do pracy nad realizacją swoich celów i pomysłów, które są kolejnym ramieniem w pentagramie rozwoju.

Inspiruj się innymi ludźmi, tym co Cię otacza. Wykorzystuj to na swój użytek. Warto przebywać w kreatywnym i pozytywnym środowisku – to rozwija, inspiruje i wzmacnia także nas, daje siłę, buduje wytrwałość. I jeszcze jedno – świetna zabawa. Bez względu na to, co robisz w swoim życiu, zadbaj o to, by dawało Ci to spełnienie, pozytywny kop energii każdego dnia oraz szansę na fantastyczną zabawę 🙂

BUDOWA WIZERUNKU

Podobno nie da się drugi raz zrobić pierwszego wrażenie, dlatego zawczasu warto zacząć pracować nad własnym wizerunkiem. A to kolejny element w pentagramie rozwoju. Pamiętaj, że wizerunek to nie tylko nasz schludny wygląd, ale także pewność siebie, umiejętność komunikacji. Często za nami idzie pewna „fama” – szczególnie wśród znajomych: punktualny, spóźnialski, pozytywny czy gaduła. Wierzę, że te „łatki”, które przyklejają nam ludzie, którzy często z nami przebywają, Ida z nami przez życie (a przynajmniej dopóki ich nie przeformułujemy).

Dobre jest to, że pewnych zachowań możemy się nauczyć, przyjąć za własne – zaakceptować je w sobie i rozwijać. Ja pamiętam swój proces – stawania się osobą pewną siebie, pozytywną i radosną. Mała, zakompleksiona dziewczynka uwierzyła w siebie – zmieniło się jej postrzeganie świata, relacje z innymi. Stałam się motylem – przeobraziłam się 🙂

NASTAWIENIE NA WSPÓŁPRACĘ

W pentagramie rozwoju dochodzimy do ostatniego – bardzo ważnego – elementu jakim jest współpraca. Robert Kiyosaki mówi, że biznes oraz sport inwestowanie to gry zespołowe. Sądzę, że dla większości ludzi życie także należy do tej kategorii, w której otaczający nas ludzie odgrywają znaczącą rolę.

Jesteśmy istotami społecznymi, pracującymi wspólnie, ale by ta współpraca byłą owocna, powinniśmy nastawić się także na zrozumienie innych. Różne osoby to różne osobowości – ich rozpoznawanie u ludzi, z którymi mamy kontakt, a także zrozumienie pozwolą prowadzić pozytywny dialog praktycznie z każdym.

W tym obszarze znajdują się także umiejętności budowania trwałych relacji, opartych na zrozumieniu i otwartości na drugiego człowieka. Opanowanie ich przełoży się nie tylko na lepsze wyniki przy współpracy nad projektami czy zadaniami. Zdobyte w tym zakresie umiejętności pozwolą budować także trwałe relacje w życiu prywatnym

BALANS W PENTAGRAMIE ROZWOJU

Warto określić balans w swoim pentagramie rozwoju. W tym celu wykorzystaj poniższy wykres radarowy. Na poszczególnych kolorowych osiach (od czerwonego zaczynając i idąc zgodnie z ruchem wskazówek zegara) odpowiadających takim kluczowym obszarom pentagramu rozwoju jak: cele, wytrwałość, pomysły, wizerunek, współpraca zaznacz jak wysoko według Ciebie masz rozwinięte dane kompetencje. Skala jest od 1 (okrąg najbliżej środka) do 10 (okrąg najbliżej krawędzi). W ten sposób powstanie pewna mapa – drogowskaz dla Ciebie, co powinieneś rozwijać bardziej, na czym się skupić w pierwszej kolejności. Ideą jest zrównoważony rozwój w analizowanych zdolnościach.

balans_w_pentagramie_rozwoju
Wykres radarowy do określenia balansu w Twoim pentagramie rozwoju

Przykładowy radar poniżej. Ktoś ocenił umiejętność wyznaczania i realizacji swoich celów na 9 (czerwona oś) a budowę i wzmacnianie wizerunku na 8 (oś żółta). Na 7 oceniona została realizacja pomysłów (oś zielona), następnie na 8 budowa wizerunku (oś niebieska) oraz na mocne 9 nastawienie na współpracę (oś fioletowa). Mamy do czynienia z osobą, wiedzącą czego chce, nastawioną na współpracę oraz na osiąganie swoich celów. Nieco czasu potrzebuje ona na budowanie swojej wytrwałości i pracę nad własnym wizerunkiem, natomiast najwięcej do zdziałania – aby zrównoważyć pentagram rozwoju – ma w obszarze realizacji pomysłów. Być może jej kreatywność jest uśpiona lub inne czynniki hamują rozwój pomysłów.

balans_w_pentagramie_rozwoju-przyklad
Przykładowy wykres radarowy w pentagramie rozwoju

 

NA ZAKOŃCZENIE

Rozwijaj się i buduj swoje kompetencje nie tylko w dziedzinach „twardych”. To, o czym pisałam, to umiejętności miękkie, które możesz wykorzystać tak w życiu zawodowym jak i prywatnym. Ludzie chcą pracować z osobami pozytywnymi, energicznymi, bezkonfliktowymi. Pracuj nad sobą – nie dzień czy dwa, ale CAŁE ŻYCIE!

Podziel się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami w tym temacie – będę Ci wdzięczna. A teraz życzę Ci wytrwałości w tym co robisz i wiary w siebie.

POWODZENIA – kimkolwiek jesteś 🙂

 

POLECANA LITERATURA

Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Warto mieć koło siebie ludzi którzy dają pozytywnego kopa do działania, inspirują, motywują.
Tak jak napisałaś, najlepiej unikać osób toksycznych, negatywnie nastawionych i pesymistów, niestety ich sposób bycia może odbierać nam bardzo dużo energii i chęci do dalszej pracy nad sobą 🙂
ale nie wolno się poddawać!

http://booksmyloveblog.blogspot.com/

O tak – nie wolno się poddawać 🙂
Podobnie jak są dobre i złe długi, bywa ze znajomościami – te, które inspirują do działania oraz takie, które „niszczą” i wysysają z nas energię… Stawiam na te pierwsze 🙂

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

rozwój osobisty
1
Trening Kreatywności, czyli myśl i działaj jak Twórca!

Kreatywność jest często kojarzona z wielkimi przełomami. Czy tylko? Przejdź trening kreatywności i przekonaj się sam, do czego można wykorzystać kreatywność

rozwój osobisty
5
Skuteczny menedżer – 3 sekrety sukcesu

Jaki powinien być skuteczny menedżer? Na jakie cele powinien być ukierunkowany? Skuteczny menedżer – poznaj trzy sekrety jego sukcesu

rozwój osobisty
Otworzyć serce, czyli inteligencja serca w relacjach

Talent, odwaga, konsekwencja, kreatywność i pewność siebie są niebywale pomocne, ale czy wystarczające? Umysł otwiera serca…Inteligencja serca to jest to!

 • Polecana książka

  • książka JA (Wersja audio (Audio CD))