Pensja, czyli gdzie podziały się moje pieniądze?

inteligencja finansowa

Gdzie podziały się moje pieniądze?

 …to pytanie zadałam sobie po raz pierwszy, gdy przy jakimś projekcie zaczęłam rozliczać umowy innych. To od mojej rzetelności zależało, ile kto dostanie i czy dobrze wyliczone są zaliczki na podatek i inne dodatkowe rzeczy (o tym niżej). Tamten „epizod” otworzył mi oczy na to, że ta sama wypłata ma różną wartość dla różnych osób. O co mi chodzi? Prześledźmy na przykładzie umowy o pracę.

Liczby też będą, ale dla pewnego obrazowego pokazania – spójrz poniżej. Podstawowe składowe, które uszczuplają kwotę przeznaczoną dla Ciebie u pracodawcy to:

  • Obciążenia pracodawcy (około 20%)
  • Obciążenia pracownika (prawie 13,71%)
  • Ubezpieczenie zdrowotne (9%)
  • Zaliczka na podatek (18% z 80% kwoty wynikającej z umowy minus obciążenia pracownika)

 

pensja
Quo vadis wypłato??

 

Pensja netto

Pensja netto to jest ta kwota, którą miesiąc w miesiąc otrzymujesz od swojego pracodawcy – najczęściej na swoje konto bankowe. Często pytani o to, ile zarabiamy – odpowiadamy wartością tej kwoty. Jest to tzw. kwota „na rękę” – po odliczeniu podatków i innych obowiązkowych ubezpieczeń. Załóżmy, że nasza pensja netto wynosi 2 183,72 zł. Czy można za nią zaszaleć? To pytanie zostawiam indywidualnie dla każdego z Nas 🙂

 

Brutto 1

Brutto 1 to kwota, którą pracodawca wpisuje na umowie, zawierająca potrącenia związane z kosztami pracownika (a do tych należy zaliczyć: fundusz emerytalny, fundusz rentowy, fundusz chorobowy (w sumie fundusze zabierają nam 13,71% naszej pensji brutto), zaliczką na podatek oraz ubezpieczeniem zdrowotnym (9%, z czego większą część odpisujemy od podatku). Odliczając sobie te należności, nasze brutto (to, co na umowie) powinno wynosić 3000 zł. Ale czy to już wszystko? Oczywiście, że nie 🙂

 

Brutto 2

W budżecie naszego pracodawcy jest przewidziana pewna kwota (nazwijmy ją pensja brutto 2). Tej kwoty – jako pracownicy nie widzimy, ale księgowi naszego pracodawcy to ją muszą mieć zakontraktowaną w swoim budżecie, aby ruszyła cała machina związana z wypłatą nam wynagrodzenia. Kwota, którą mamy wpisaną na umowie (brutto 1) jest jeszcze obarczona dodatkowymi narzutami, które są nazwane obciążeniami pracodawcy. W skład tych obciążeń wchodzą: ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenie rentowe, ubezpieczenie wypadkowe (różne stawki dla różnych zawodów), Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – przy założeniu, że płacimy najniższe ubezpieczenie wypadkowe koszty te stanowią około 20%). W związku z tym ile nasz pracodawca musi mieć w budżecie, byśmy mogli pochwalić się 3000 zł na umowie? Prawidłowa odpowiedź to: 3 592,20 zł .

 

Co do czego?

Załóżmy, że poprzednie akapity miały wprowadzić Cię do tego, co zobaczysz poniżej. Założyłam, że pensja brutto 1 z Twojej umowy wynosi 3000 zł. Spójrz, krok po kroku, gdzie znikają Twoje pieniądze.

 

pensja-kwoty
Umowa o pracę – stawki za 2014 r.

 

Pytanie końcowe – ile tak naprawdę płacimy podatku? Skoro pracodawca przeznacza na nas 3952,20 zł (brutto 2), a my otrzymujemy jedynie 2240,72 zł (pensja), to jest to zaledwie 56,7% tego co nasze. Nie trudno zgadnąć, że wszelkiego rodzaju podatki i obciążenia naszej wypłaty, to niemal 44%, do których dochodzą podatek od towarów i usług (VAT nawet 23%), akcyza i inne takie 🙂

Czy mam pisać dalej?

 

Filmik o pieniądzach

Na zakończenie zachęcam Cię do obejrzenia nagrania Roberta Kiyosaki, który mówi o pieniądzach w bardzo specyficzny dla siebie sposób. Temat filmiku nie jest przypadkowy: Jak dajemy się okradać każdego dnia. Podatki, fundusze, emerytura… Poświęć te 8 minut i 36 s – to naprawdę wartościowa wiedza 🙂

 

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inteligencja finansowa
8
Mam małą kwotę – lepiej kupić więcej srebra czy mniej złota?

Inwestowanie w metale szlachetne to doskonały sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jest świetnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą zabezpieczyć swój majątek przed zawirowaniami na światowych giełdach i nieprzewidzianymi wydarzeniami o charakterze społeczno-politycznym.

inteligencja finansowa
Inwestowanie – jaką formę wybrać?

Inwestowanie polega na bieżącym angażowaniu środków pieniężnych i/lub czasu w celu późniejszego uzyskania korzyści i/lub zysków. Jak się do niego zabrać?

inteligencja finansowa
Inwestowanie zaczyna się od pytań…

Inwestowanie to dla wielu ludzi nowa umiejętność, do opanowania której nie wystarczą tylko pieniądze. Zainwestuj przede wszystkim swój czas w naukę. Wiedza, potem doświadczenie – od tego zaczynałam. A tam gdzie wiedza spotyka się z doświadczeniem, rodzi się sukces 🙂

  • Polecana książka

    • książka Od zera do milionera (Wersja audio (MP3))