Osiągnięcie sukcesu i samoocena

rozwój osobisty
4

Każdy jest kowalem swojego losu. To znane każdemu powiedzenie przypomina, że w nas jest siła sprawcza. Można mieć fajny pomysł, zacząć go opracowywać, zmierzać do jego realizacji, gdy nagle podjęcie konkretnych kroków nie przychodzi już tak łatwo. Dlaczego? Niby nie ma żadnej obiektywnej przyczyny, ale z upływającym czasem traci się jednak przekonanie do swojego pomysłu i zapał do jego realizacji.

Jeśli taka sytuacja wystąpiła kiedykolwiek u Ciebie, to może to oznaczać, że pojawiły się bariery psychiczne.  Obawa, niewiara we własne możliwości, słaba wola nie pozwoliły Ci rozwinąć swojego potencjału oraz stanęły na drodze samorealizacji. Na drodze osiągnięcia sukcesu.

Osiągniecie sukcesu – pomoże pozytywna samoocena

Samoocena ze względu na związane z nią emocje, stanowi napęd naszego funkcjonowania. Od tego bowiem co myślimy na swój temat, jak oceniamy swoje pomysły i szanse na ich realizację, zależeć będzie to, ile energii zaangażujemy w ich wykonanie. A to z kolei ile pracy włożymy w daną działalność z pewnością wpłynie na jej powodzenie lub jej brak.

Samoocenę trudno jest zmienić od tak, można natomiast starać się unikać sytuacji, w których na podjęcie decyzji wpływ będą miały emocje, uczucia lub tylko nasze subiektywne sądy.

Osiągnięcie sukcesu – jak sobie radzić po drodze?

– badź przygotowany – zastanów się; znasz przecież siebie i swoje doświadczenie, na pewno wiesz, czy problem niskiej samooceny dotyczy Ciebie. Jeśli tak to wsparcie jest konieczne, porozmawiaj z kimś kto cię zrozumie lub zwróć się do specjalisty;

– wypisz na kartce swoje cele i odhaczaj je. Po pierwsze bedziesz mieć poczucie, że coś już osiągnąłeś. Warto podkreslić, że sukcesy osiągają Ci, którzy je planują;

– szukaj pozytywnych przykładów w twojej okolicy tj. ludzi, którzy myślą tak jak Ty, którzy mimo trudności sobie poradzili! Ważne, żeby wiedzieć do kogo się zwrócić. Warto jest czuć wsparcie i zrozumienie innych – to na pewno zabezpieczy Twoją motywację;

– pozwól sobie także na niewiedzę i popełnianie błędów – pamiętaj nie ma ludzi wszechstronnych. Każdy uczy się na błędach. Raz popełniony błąd nie popełnisz więcej – nie porównuj się ciągle z innymi. Weź pod uwagę fakty, a nie emocje!

– powtarzaj sobie, że i Ty możesz mieć rację – jeśli zdarzyło Ci się, że pod wpływem innych zmieniłeś zdanie, zrezygnowałeś ze swoich działań – przypomnij sobie, dlaczego chciałeś to zrobić, jak brzmiał Twój cel, który był dla Ciebie ważny;

– znajdź też czas dla siebie – zrób coś co sprawia Ci przyjemność, idź do kina, na kręgle, poćwicz, nie tylko poczujesz się lepiej, zadbasz o swoją sylwetkę, ale także poczujesz się pewniej, wszystko wyda Ci się łatwiejsze i bardziej dostępne!

Życie to sztuka wyboru. Ważne, by mieć wewnętrzne przekonanie o tym, że wybór dokonujesz świadomie. Że wynika on ze znajomości Ciebie, własnych Twoich potrzeb, celów, które faktycznie chcesz osiągnąć. Każdy sam musi podjąć decyzję – zakładam firmę, idę na etat, wychowuję dziecko – tylko wtedy (jeśli podejmiesz ją świadomie) będziesz potrafił ją obronić. Masz wówczas dużą szansę na osiągnięcie sukcesu.

A czym w ogóle jest sukces?

Dla większości to osiągnięcie wyznaczonego celu, ale czy tylko?

„Sukces to: śmiać się często i szczerze, zyskać szacunek inteligentnych ludzi i podziw dzieci, zasługiwać na dobrą ocenę uczciwych krytyków i cierpliwie znosić zdradę fałszywych przyjaciół, doceniać piękno, znajdować w bliźnich to co, najbardziej wartościowe, pozostawić po sobie świat nieco lepszym i mieć świadomość, że choć jedna istota ludzka odetchnęła lżej dzięki temu, że my istnieliśmy ta tym świecie”.

Emerson

* * *

„To co nazwiesz sukcesem w Twoim życiu, zależeć będzie przede wszystkim od twojej wiedzy na swój temat i wyborów, których dokonasz”. Pamietaj tylko robiąc to, „co lubimy, co daje nam satysfakcję, w to co się w pełni zaangażujemy, możemy liczyć na sukces. W tym sensie umiejętność dokonywania właściwego wyboru jest sukcesem, a tyle ilu ludzi, tyle dróg do jego osiągnięcia. Nie bój się więc ryzykować, po prostu zrób to” .

* * *

„Do or do not, there is no try”
mistrz Yoda

 

Monika Pawlica

Projektantka szkoleń dla dzieci i młodzieży at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Projektantka szkoleń dla dzieci i młodzieży, ponad wszystko ceni pracę z i dla dzieci oraz młodzieży. Szukając swojego miejsca w życiu, zawsze najlepiej czuła się wśród dzieci i młodzieży. To z nimi ma najlepszy kontakt i zawiera najtrwalsze przyjaźnie. Kreatorka nietypowych rozwiązań, scenariuszy szkoleń, warsztatów oraz dziecięcych i nastoletnich uśmiechów. Umiejętności, które kształci, określane są jako kompetencje przyszłości - kompetencje XXI wieku. To one właśnie mają zwiększyć szanse młodych ludzi na sukces w życiu zawodowym, prywatnym, społecznym. Uwielbia spinning, narty i czekoladę, ale najważniejsza jednak dla niej jest: skuteczna nauka - poprzez dobrą zabawę! Możesz znaleźć mnie na: , Facebook i Twitter.

Latest posts by Monika Pawlica (see all)

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Warto dążyć do sukcesu za wszelką cenę. Oszczędzanie z głową, myślenie i sprawne poruszanie się po świecie finansów – to cechy człowieka sukcesu, którym może być każdy z nas.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

rozwój osobisty
1
Trening Kreatywności, czyli myśl i działaj jak Twórca!

Kreatywność jest często kojarzona z wielkimi przełomami. Czy tylko? Przejdź trening kreatywności i przekonaj się sam, do czego można wykorzystać kreatywność

rozwój osobisty
4
Skuteczny menedżer – 3 sekrety sukcesu

Jaki powinien być skuteczny menedżer? Na jakie cele powinien być ukierunkowany? Skuteczny menedżer – poznaj trzy sekrety jego sukcesu

rozwój osobisty
Otworzyć serce, czyli inteligencja serca w relacjach

Talent, odwaga, konsekwencja, kreatywność i pewność siebie są niebywale pomocne, ale czy wystarczające? Umysł otwiera serca…Inteligencja serca to jest to!

  • Polecana książka

    • książka Ludzka maszyna (Wersja audio (MP3))