Okazja na rynku nieruchomości

okazja-rynkowa
nieruchomości
2

Okazja rynkowa

Zanim kupisz nieruchomość pod wynajem warto zastanowić się nad tym, gdzie znajdziesz tzw. okazję rynkową. Czym taka okazja jest? Dla inwestora to zakup inwestycji (w tym wypadku nieruchomość) znacznie poniżej jej ceny rynkowej. Czy w ogóle takie okazje się zdarzają? Pewnie, wystarczy tylko wiedzieć, gdzie ich szukać…

  1. Najczęściej dobrą okazję do taniego zakupu znajdziesz na licytacjach komorniczych. Pamiętaj, że nie każde mieszkanie tanio kupione będzie okazją – warto oszacować tutaj ROI (o tym pisałam już 12 stycznia 2015 r.), zakładając minimalny poziom przychodów z maksymalnym poziomem kosztów do poniesienia. Jeśli dla tak trudnych warunków inwestycja się „zepnie”, to warto wtedy o nie powalczyć 🙂
  2. Strony banków, gdzie wystawiane są nieruchomości niespłacających kredytów właścicieli.
  3. Bezpośrednie ogłoszenia (od właścicieli), które można znaleźć choćby w gazetach lokalnych czy bezpłatnych portalach internetowych (jak gumtree czy olx). Możemy zarobić tutaj za brak pośrednictwa a także umiejętnie negocjując ze sprzedającym 🙂
  4. Nieruchomości, które długo „wiszą” na jakimś portalu, czy wciąż powtarzają się ogłoszenia o ich sprzedaży. Ale uwaga! Może się nie sprzedawać, bo pojawił się jakiś techniczny / prawny / inny problem. Może się także zdarzyć, że sprzedający żąda wygórowanej ceny, a umiejętne negocjacje sprawią, że kupisz je i uzyskasz dobry ROI. Właściciel może być już zmęczony ciągłym pokazywaniem mieszkania – w tym wypadku czas może zadziałać na Twoją korzyść.

Chyba wiesz już o co chodzi?

Okazja rynkowa w trzech odsłonach

Na podsumowanie trzy aspekty, które sprawią, że nieruchomość pod wynajem możemy nazwać dobrą okazją rynkową (ta część inspirowana jest spotkaniem z Arturem Kaźmierczakiem z Mzuri Investment):

ASPEKTY FINANSOWE:

  • uwzględniając niezbędne nakłady remontowo-wykończeniowe cena nieruchomości jest wyraźnie poniżej rynku,
  • zwrot z inwestycji (ROI) jest wyższy niż założony pułap,
  • akceptujesz pewien czas, który upłynie, zanim uzyskasz pierwsze przychody (np. ze względu na remont).

BRAK RYZYK LUB RYZYKA WYSTĘPUJĄCE W OBSZARZE TWOJEJ WIEDZY. Chodzi tutaj o ryzyko prawne, technologiczne czy finansowe. Do tych czynników można zaliczyć: stan fundamentów, stropów i dachów, wymogi przeciwpożarowe, stan własności, stan prawny lokali, możliwość doprowadzenia mediów, itp.

DOBRA WYNAJMOWALNOŚĆ. Dobra wynajmowalność oznacza określoną funkcjonalność lokalu, jego wielkość, odpowiednią wysokość czynszu, czasem lokalizacji.

Jeśli potrzebujesz więcej wiedzy i motywacji, zachęcam do skorzystania ze szkolenia online ABC nieruchomości.

POWODZENIA!

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Cieszę się, że podsuwasz gotowe miejsca, gdzie można znaleźć dobre okazje. A takich właśnie szuka wytrawny inwestor 🙂

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nieruchomości
Poradnik inwestowania w mieszkanie na wynajem we Wrocławiu

O zaletach inwestowania w nieruchomości nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Rynek nieruchomości pozwala na stosunkowo bezpieczne, a przy tym efektywne pomnażanie kapitału – tak własnego jak i obcego. Gdzie zatem tkwi problem? Przede wszystkim w wyborze optymalnej nieruchomości i rynku, na którym inwestycja będzie realizowana. Od lat dużym zainteresowaniem inwestorów i dynamicznym ich przyrostem pochwalić się może chociażby Wrocław. Dlaczego inwestycja w stolicy Dolnego Śląska jest warta rozważenia?

przychody-z-najmu
nieruchomości
Kupujesz mieszkanie? To MUSISZ wiedzieć…

Kupno mieszkania to nadal jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego Polaka. Zazwyczaj oznacza to, że musimy liczyć się z pozostaniem w danym mieście przez kilkadziesiąt lat, do tego będziemy spłacać wieloletni kredyt. A jeszcze trzeba uporać się z formalnościami, dopilnować dewelopera, urządzić swoje lokum. Wiele decyzji do podjęcia i mała ilość czasu rodzą presję. Jak zminimalizować uniknięcie błędów przy kupnie mieszkania?

wynajem
nieruchomości
Nieruchomości do inwestycji w wynajem – na co zwrócić uwagę?

O komfortowym i beztroskim życiu rentiera marzy każdy, jednak niestety realizacja takiego scenariusza nie jest łatwa. Zgromadzenie majątku, który generowałby odpowiednio wysokie odsetki, wymaga ciężkiej pracy, czasu lub odrobiny szczęścia. Może warto rozważyć nieruchomości?

  • Polecana książka

    • książka Efekt Motyla (Wersja audio (Audio CD))