Jak odpoczywać? – 7 dobrych wskazówek

rozwój osobisty

„Odpocznij. Pole, które odpoczęło, daje obfite plony…” Publius Ovidius Naso

W zasadzie to mogłabym zakończyć ten wpis na powyższym cytacie, bo pięknie zawiera ideę i funkcję odpoczywania. Niestety jesteśmy społeczeństwem tak przepracowanym, że często racjonalne argumenty i życzliwe przestrogi do nas nie trafiają. Dopiero kiepskie wyniki w pracy mimo podwojonych starań, głęboka depresja, chorobliwy pracoholizm, syndrom wypalenia lub psychosomatyczne dolegliwości zwracają naszą uwagę, że konieczne jest zrównoważenie czasu przeznaczanego na pracę i regenerację. Utrzymujemy się w czołówce państw, których obywatele najwięcej pracują, wyprzedzali nas do niedawna Grecy. Jak wiemy, są pogrążeni w kryzysie.

Najwyraźniej ilość pracy niekoniecznie przekłada się na oczekiwane efekty, a już długotrwała praca bez wytchnienia to droga do stacji „klęska”.

Jak odpoczywać zatem?

Każdy organizm potrzebuje regeneracji, nie da się wyspać i wypocząć na zapas. Po dużym wysiłku, paru miesiącach lub latach intensywnego i szybkiego tempa życia dwa tygodnie urlopu nie załatwią sprawy, mogą nawet dodatkowo zestresować kogoś, kto nagle odłączy się od nadmiaru stymulacji.

Właściwe odpoczywanie powinno być przez nas starannie zaplanowane, tak jak codzienne obowiązki rodzinne i zawodowe.

Począwszy od właściwej ilości godzin snu, po czas wygospodarowany „tylko dla siebie”, wolne weekendy, na urlopie z prawdziwego zdarzenia co najmniej dwa razy do roku wziętym kończąc. Przestrzeganie tego, to dbałość o higienę ciała, umysłu i szacunek wyrażony dla nas samych, a przez to dla ludzi, którym oferujemy swoją pracę w postaci produktów czy usług. Wypoczęci i zrelaksowani chętniej przystępujemy do swoich obowiązków, popełniamy mniej błędów, mamy większą kreatywność i zapał do działania, a także większą wytrzymałość na frustrację (z powodu sytuacji nieprzewidzianych lub np. nieuprzejmych klientów). Czerpiemy też więcej satysfakcji z tego, co robimy.

Jaki sens ma na dłuższą metę szybkie tempo, praca ponad siły i brak czasu, aby cieszyć się z tego życia i efektów swoich zawodowych działań?

Codziennie w gabinecie obserwuję przerażające skutki takiego postępowania: brak chęci do działania, spadek motywacji, czarne myśli, obawy o przyszłość, większa ilość błędów lub pochopnych decyzji, wybuchowość, brak zaufania do siebie i innych, spadek poczucia własnej wartości i pogorszenie relacji na gruncie osobistym i zawodowym.

Z całym przekonaniem stwierdzam więc, że NIE WARTO zaniedbywać odpoczynek. Lepiej profilaktycznie zatroszczyć się o jego wystarczającą ilość i jakość niż czekać do chwili, kiedy jego deficyt doprowadzi do ruiny nasz organizm i…biznes.

Co natomiast warto? Jak odpoczywać?

  1. Uczynić z relaksu wartość i umieścić ją jak najwyżej w hierarchii ważności.
  2. Sukcesywnie planować wypoczynek. Małe jego porcje lepiej zadziałają na zdrowie i wyrabianie nawyku niż jednorazowe wakacje.
  3. Hołdować w sobie przekonanie, że odpoczynek jest dobry, potrzebny i korzystny, tak jak witaminy dla organizmu i zastrzyk gotówki dla biznesu.
  4. Delegować zadania, automatyzować czynności i wykorzystywać mądre systemy i nowe technologie ułatwiające życie przedsiębiorcy i oszczędzające jego czas (który oczywiście można przeznaczyć na odpoczynek).
  5. Nauczyć się „odłączać” na urlopie od pracy, bo pogrążeni w rozmyślaniach na temat tego, co jeszcze jest do zrobienia lub co się stanie pod naszą nieobecność zepsuje nam radość z całego wypoczynku.
  6. Pamiętać o zasadzie Pareto i zobaczyć, które 20% naszych wysiłków dostarcza 80% zysków i zaprzestać nieefektywnych działań. Tak samo przy wypoczynku. Warto się zastanowić, jaki daje nam największe odprężenie: odpoczynek aktywny, bierny, samotny czy między ludźmi?
  7. Jeśli powyższe punkty do nas nie trafiają, to polecam skorzystać z porad mądrych przyjaciół, doradców czy pomocy wyspecjalizowanych coachów lub mentorów. A jeśli tkwimy w zamkniętym kole ciągłej pracy i sami nie dajemy już rady, to może warto udać się do zaufanego terapeuty.

 

Dominika Borowska-Stasica

Psycholog, coach, terapeuta i trener at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Pracuje metodą coachingu indywidualnego i grupowego nad osiąganiem pełni - możliwości, zasobów i potencjału. Ceni sobie autentyczność, relacyjność i kreatywność, w wolnym czasie praktykuje medytację i świadome oddychanie. Interesuje się ekspresją siebie poprzez taniec, ruch i tworzenie mandali.

Latest posts by Dominika Borowska-Stasica (see all)

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

rozwój osobisty
Trening Kreatywności, czyli myśl i działaj jak Twórca!

Kreatywność jest często kojarzona z wielkimi przełomami. Czy tylko? Przejdź trening kreatywności i przekonaj się sam, do czego można wykorzystać kreatywność

rozwój osobisty
4
Skuteczny menedżer – 3 sekrety sukcesu

Jaki powinien być skuteczny menedżer? Na jakie cele powinien być ukierunkowany? Skuteczny menedżer – poznaj trzy sekrety jego sukcesu

rozwój osobisty
Otworzyć serce, czyli inteligencja serca w relacjach

Talent, odwaga, konsekwencja, kreatywność i pewność siebie są niebywale pomocne, ale czy wystarczające? Umysł otwiera serca…Inteligencja serca to jest to!

  • Polecana książka

    • książka Praca. Kochaj albo rzuć! (Wersja audio (MP3))