Obliczanie ROI nieruchomości pod wynajem

ryczalt-zasady-ogolne
nieruchomości
8
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Bardzo przydatny wskaźnik – dziękuję za podzielenie się wzorem. Teraz inaczej patrzę na inwestowanie, w końcu to kiedy nasz wkład się zwróci jest bardzo istotnym czynnikiem w podejmowaniu decyzji, czy ta inwestycja w ogóle jest warta zachodu.

Witam :). Trafiłam tutaj, ponieważ od dawna myślę o tym, by gdy będę miała na to środki, zacząć inwestować. Podjęłam decyzję, że chcę inwestować właśnie w nieruchomości. Jestem na etapie edukacji, zaczynam szukać źródeł wiedzy i jeszcze wielu zagadnień nie rozumiem. Dziękuję za obrazowe wyjaśnienie, czym jest ROI, wcześniej widziałam cztery inne definicje i dopiero tutaj zrozumiałam o co właściwie chodzi :).
Mam do tego tematu pytanie, będąc na początku tej drogi wiele jest dla mnie nie jasne. ROI będzie tym wyższy, im mniejsza będzie rata kredytu, przy innych kwotach stałych. Ale w momencie, gdy inwestycja się już zwróciła, to nadal płacę raty kredytu. Więc nie do końca uzyskałam 100% zwrotu inwestycji, bo należałoby doliczyć pozostałe raty kredytu – to też jest mój wkład. Co więc będzie bardziej opłacalne – kupowanie za gotówkę, czy posiłkowanie się kredytem i to z jak najdłuższym czasem spłaty? Coś mi mówi, że ta druga opcja, bo szybciej obrócę pieniędzmi (może jest szansa, że wygeneruję więcej zysku niż koszt kredytu), najemcy płacą, zostaje nadwyżka… Tylko jak to policzyć, by opierać się na faktach i konkretnych liczbach, a nie odczuciach? Być może napisała Pani na ten temat już jakiś artykuł, w takim wypadku będę wdzięczna za podanie źródeł, gdzie mogę uzupełnić informacje 🙂

Witam i bardzo dziękuję za komentarz. Postaram się już odpowiedzieć na Pani wątpliwości 🙂
Przyjrzyjmy się jeszcze raz definicji wskaźnika ROI – jest to czas, po jakim odzyskam zainwestowane pieniądze, czyli w przypadku zakupu nieruchomości na kredyt, będzie to czas po jakim odzyskam wkład własny plus ewentualne koszty dodatkowe (pośrednik, notariusz, itp.). Przykład: mieszkanie kosztuje 200 000 zł, a ja posiłkuję się kredytem w wysokości 80% wartości, czyli biorę kredyt na 160 000 zł, a 40 000 zł to mój wkład własny. Załóżmy też, że wszystkie dodatkowe koszty związane z zakupem to 10% wartości nieruchomości (koszty około-kredytowe, notariusz, pośrednik, itp.) – czyli 10% z 200 000 zł = 20 000 zł.
Nieruchomość przynosi nam miesięczny dochód (czyli to co otrzymujemy z najmu (od najemcy) pomniejszone o ratę kredytową, podatek, ubezpieczenie, itp.) np. w wysokości 150 zł. I dopiero teraz liczymy ROI. Uczulam, że kwoty zmieniają się w różnych miesiącach – ubezpieczenie płaci się raz w roku, podobnie podatek od gruntu, raty stałe też zwykle stałe są tylko z nazwy.
Podstawiając do równania: 150 zł/m-c x 12 m/cy = 1 800 zł
Dzielimy to przez wkład własny i opłaty: 40 000 zł + 20 000 zł = 60 000 zł
1 800 zł / 60 000 zł = 0,03
Mnożymy teraz wynik przez 100% aby uzyskać wartość w procentach: 0,03 x 100% = 3%
Nasz ROI wynosi 3%, czyli podstawiając do kolejnych równań, nasze 3% oznacza, że WKŁAD W INWESTYCJĘ (czyli wkład własny plus koszty dodatkowe) odzyskamy dopiero po 400 miesiącach (33 lata i 4 miesiące). Im wyższy ROI, tym szybciej odzyskamy zainwestowany kapitał. Czy teraz jest to już jaśniejsze?

Dziękuję za tą uwagę, ale z tym ROI i ROE to i tak i nie 🙂

Np. w Wikipedii czytamy: „Metoda ROI […] może być interpretowana ekonomicznie jako stopa zwrotu z nakładów inwestycyjnych poniesionych na realizację danej inwestycji.” W tym kontekście chodzi o mój wkład i w ten sposób definiuję go w niniejszym wpisie.

ROE jest wskaźnikiem rentowności kapitału własnego i może słusznie byłoby użyć go w tym miejscu, jednak w wielu opracowaniach oraz materiałach, którymi się posługuję, używany jest ROI jako definicja ROE.

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nieruchomości
Poradnik inwestowania w mieszkanie na wynajem we Wrocławiu

O zaletach inwestowania w nieruchomości nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Rynek nieruchomości pozwala na stosunkowo bezpieczne, a przy tym efektywne pomnażanie kapitału – tak własnego jak i obcego. Gdzie zatem tkwi problem? Przede wszystkim w wyborze optymalnej nieruchomości i rynku, na którym inwestycja będzie realizowana. Od lat dużym zainteresowaniem inwestorów i dynamicznym ich przyrostem pochwalić się może chociażby Wrocław. Dlaczego inwestycja w stolicy Dolnego Śląska jest warta rozważenia?

przychody-z-najmu
nieruchomości
Kupujesz mieszkanie? To MUSISZ wiedzieć…

Kupno mieszkania to nadal jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego Polaka. Zazwyczaj oznacza to, że musimy liczyć się z pozostaniem w danym mieście przez kilkadziesiąt lat, do tego będziemy spłacać wieloletni kredyt. A jeszcze trzeba uporać się z formalnościami, dopilnować dewelopera, urządzić swoje lokum. Wiele decyzji do podjęcia i mała ilość czasu rodzą presję. Jak zminimalizować uniknięcie błędów przy kupnie mieszkania?

wynajem
nieruchomości
Nieruchomości do inwestycji w wynajem – na co zwrócić uwagę?

O komfortowym i beztroskim życiu rentiera marzy każdy, jednak niestety realizacja takiego scenariusza nie jest łatwa. Zgromadzenie majątku, który generowałby odpowiednio wysokie odsetki, wymaga ciężkiej pracy, czasu lub odrobiny szczęścia. Może warto rozważyć nieruchomości?