Nieruchomości i motywacja inwestora

jak-wynająć-mieszkanie
nieruchomości
6

Inwestowanie w nieruchomości – jak to z tym jest?

W zależności od naszej strategii inwestycyjnej oraz obszaru, na którym inwestujemy, motywacje mogą być różne. Natknęłam się kiedyś na pewne badania i ponoć najczęściej inwestor na rynku nieruchomości oczekuje:

Wzrost zainwestowanego kapitału

 • Stabilnego wzrostu zainwestowanego kapitału. Uważam, że to rozsądne – bo przecież inwestowanie to nie działanie charytatywne. Cel jest chyba dość jasny: pomnażanie zainwestowanego kapitału lub przechowanie jego wartości.

Zyski

 • Zysków o charakterze dochodowym i kapitałowym. Tutaj wchodzi w grę strategia inwestycyjna: czy inwestujemy dla przepływów pieniężnych (dochodowy charakter inwestycji) czy dla zysków kapitałowych (tzw. flipping – kupujemy tanio nieruchomość, najczęściej w stanie zrujnowanym, i inwestujemy czas oraz środki w doprowadzenie jej do stanu użyteczności; czasem jest to tylko odświeżenie, ale o wiele częściej wiąże się to z gruntownym remontem). Która strategia lepsza? Pozostawiam to Tobie.

Dochód

 • Dochodów w postaci czynszów. Dotyczy głównie nieruchomości pod wynajem: od małych mieszkań, poprzez duże apartamenty, nieruchomości komercyjne (biura, hale, magazyny, itp.), po nieruchomości wakacyjne. Cel – uzyskiwany z wynajmu czynsz pokrywa koszty utrzymania nieruchomości z pewnym naddatkiem, i o niego właśnie chodzi – bo to im wyższy tym większy zwrot z inwestycji.

Zabezpieczenie kapitału

 • Zabezpieczenia ulokowanego kapitału przed spadkiem jego realnej wartości. Nieruchomości doskonale się do tego nadają. Może nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć w którą stronę pójdzie rynek (czy ceny nieruchomości wzrosną czy spadną), ale zanim nieruchomość sprzedamy możemy ją wynająć. A stawka czynszu może być waloryzowana o wskaźnik inflacji, aby urealniać przychód w danych warunkach gospodarczych.

Ulgi podatkowe

 • Uzyskania ulg podatkowych, zabezpieczenia kapitału przed nadmierną konsumpcją. Nie da się ukryć, że o ile posiadając w swoim portfelu akcje, zawsze część z nich możesz upłynnić poprzez sprzedaż, o tyle z nieruchomością może być problem. Jeśli masz jedno mieszkanie – raczej nie sprzedaż pięciu cegieł, drzwi i okna, aby tylko część inwestycji spieniężysz. Koncentrujesz się wtedy na innych możliwościach pozyskania kapitału – a to zmusza do myślenia 🙂 Ulgi podatkowe? Ocho – i to jakie… Jedna rzecz to ubezpieczenie nieruchomości – w razie pożaru, zalania i innych okoliczności. Kolejna rzecz: odpisy amortyzacyjne czy rata odsetkowa kredytu hipotecznego (jeśli nieruchomość była na kredyt) – obniżające uzyskiwany z tytułu wynajmu przychód.

Odmrożenie kapitału

 • „Odmrożenia kapitału” poprzez zaciągnięcie kredytu pod zabezpieczenie hipoteczne. Jeśli posiadasz nieruchomość wolną od jakichkolwiek roszczeń (banku czy innych wierzycieli), zawsze możesz wziąć pod jej zastaw pożyczkę hipoteczną. A sposobów na ulokowanie wolnej gotówki jest naprawdę sporo 🙂

Inne, nie mniej ważne 🙂

 • Poprawy warunków mieszkaniowych, zapewnienia poczucia bezpieczeństwa, zdobycia prestiżu lub osobistej satysfakcji. Wynajmując innym mieszkanie poprawiasz ich warunki mieszkaniowe oraz zapewniasz jedną z podstawowych potrzeb – bezpieczeństwo. Niektórzy inwestorzy w tej materii osiągają osobistą satysfakcję (łączą przychody ze spełnieniem jako człowiek pomagający), dla innych inwestycje w nieruchomości to zaszczyt dołączenia do prestiżowego grona – szczególnie dla inwestujących w nieruchomości ekskluzywne.

A Ty, Inwestorze? Jaka jest Twoja motywacja?

Artykuł znaleziono w Google pod hasłem:

 • co oznacza odmrozenie kapitalu z nietuchomosci
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Czasem bywa, że tylko jedno motywuje inwestora, ale przy okazji realizuje on także pozostałe aspekty: zabezpieczamy kapitał przed spadkiem realnej wartości, ale przy okazji poprawiamy warunki mieszkaniowe tym, których nie stać na własne lokum 🙂

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nieruchomości
Poradnik inwestowania w mieszkanie na wynajem we Wrocławiu

O zaletach inwestowania w nieruchomości nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Rynek nieruchomości pozwala na stosunkowo bezpieczne, a przy tym efektywne pomnażanie kapitału – tak własnego jak i obcego. Gdzie zatem tkwi problem? Przede wszystkim w wyborze optymalnej nieruchomości i rynku, na którym inwestycja będzie realizowana. Od lat dużym zainteresowaniem inwestorów i dynamicznym ich przyrostem pochwalić się może chociażby Wrocław. Dlaczego inwestycja w stolicy Dolnego Śląska jest warta rozważenia?

przychody-z-najmu
nieruchomości
Kupujesz mieszkanie? To MUSISZ wiedzieć…

Kupno mieszkania to nadal jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego Polaka. Zazwyczaj oznacza to, że musimy liczyć się z pozostaniem w danym mieście przez kilkadziesiąt lat, do tego będziemy spłacać wieloletni kredyt. A jeszcze trzeba uporać się z formalnościami, dopilnować dewelopera, urządzić swoje lokum. Wiele decyzji do podjęcia i mała ilość czasu rodzą presję. Jak zminimalizować uniknięcie błędów przy kupnie mieszkania?

wynajem
nieruchomości
Nieruchomości do inwestycji w wynajem – na co zwrócić uwagę?

O komfortowym i beztroskim życiu rentiera marzy każdy, jednak niestety realizacja takiego scenariusza nie jest łatwa. Zgromadzenie majątku, który generowałby odpowiednio wysokie odsetki, wymaga ciężkiej pracy, czasu lub odrobiny szczęścia. Może warto rozważyć nieruchomości?

 • Polecana książka

  • książka Jesteś ważna (Wersja drukowana)