Nieruchomości vs metale szlachetne i towary

nieruchomosci-metale
metale szlachetne
10

* ten wpis jest kontynuacją wpisu 4 klasy aktywów – co warto wiedzieć

* * *

Dziś przeanalizujemy podstawowe aspekty inwestowania w nieruchomości i metale szlachetne oraz towary (rynek surowcowo-towarowy). Skupię się raczej na typowych przypadkach, a nie wyjątkach potwierdzających regułę. I jeszcze jedno – pisząc o rynku surowcowo-towarowym mam na myśli bezpośrednie inwestycje w fizyczne kruszce (złoto i srebro). Instrumenty pochodne na towarach i surowcach zaliczam raczej do papierów wartościowych, dlatego jeśli interesuje Cię ten temat, przeczytaj artykuł Nieruchomości vs papiery wartościowe.

Wracając do tematu – jak nieruchomości mają się do surowców i towarów?

Wiedza.

Inwestowanie w kruszce jest łatwiejsze od inwestowania w nieruchomości (mam tutaj na myśli fizyczny zakup złota czy srebra). Przeczytanie książki i/lub udział w szkoleniu (polecam Szlachetne inwestowanie w złoto i srebro – zapytaj) wystarczy, aby wiedzieć co, kiedy i w jakiej formie kupować. To naprawdę łatwe. Nieruchomości wymagają trochę więcej czasu do nauki oraz – choćby podstawowej – wiedzy z różnych dziedzin (prawo, budowlanka, itp.)

Rozpoczęcie działań.

Od momentu zakupu mojej pierwszej sztabki do momentu jej fizycznego dostarczenia w moje ręce minęło może 7 dni (zakup on-line). To proste i szybkie, szczególnie w odniesieniu do nieruchomości, gdzie proces od decyzji o zakupie konkretnego mieszkania do jej sfinalizowania trwa (mam tu na myśli zakup posiłkowany finansowaniem banku) nawet kilka tygodni.

Kapitał na start.

Uwzględniając opłaty związane z zakupem nieruchomości (pośrednik, notariusz, sama nieruchomość) z tymi, które uwzględniamy przy inwestowaniu w kruszce – te drugie są zdecydowanie mniejsze. Nieruchomości wymagają sporego kapitału na start, nawet jeśli kredytujemy zakup. Kruszce? Srebrną jednouncjową monetę kupisz za 70-90 zł (zależy to od rodzaju monety oraz aktualnego kursu srebra).

Płynność inwestycji (czyli łatwość zbycia).

W moim odczuciu złoto i srebro łatwiej jest spieniężyć niż nieruchomości. Wynika to głównie z podzielności, np. 100 Oz (uncji) złota możesz kupić jako 100 jednouncjowych (100 x 1 Oz) sztabek czy monet. Mieszkanie to mieszkanie i szczerze, to nie słyszałam, aby ktoś sprzedał komuś 1 pokój, komuś innemu balkon a jeszcze komuś kuchnię czy łazienkę 🙂

Potencjalne zyski.

Zarówno wartość kruszców jak i nieruchomości zmienia się w czasie. Jeśli dziś kupisz na tzw. górce, a zechcesz sprzedać w czasie, gdy będą tzw. dołki – stracisz. Zakup nieruchomości poza zyskiem czy startą kapitałową może generować jeszcze przepływ pieniężny, gdy korzystnie ją wynajmiesz. Potencjalne zyski będą zależały od ilości posiadanych rezerw kruszców, a w przypadku nieruchomości m.in. od jej wielkości, lokalizacji czy stanu. W moim mniemaniu na jednych i na drugich można sporo zarobić 🙂 Zdradzę Ci jeszcze coś – dla mnie inwestowanie w kruszce i nieruchomości to przede wszystkim zachowanie (lub zwiększenie) wartości pieniądza w czasie.

Horyzont czasowy.

W zasadzie Ty, jako inwestor, go ustalasz. Dla moich zasobów (nieruchomości i kruszce) perspektywa ta jest długoterminowa (ponad 10 lat). Jeśli Ty nie chcesz tak długo czekać – możesz obracać tymi aktywami zakładając szybki zakup i sprzedaż (Tydzień? Miesiąc? Trzy miesiące?) – to Twój wybór!

Ubezpieczenie inwestycji.

Nieruchomość możesz ubezpieczyć od zdarzeń losowych (zalanie, pożar, włamanie, itp.), co zabezpiecza przede wszystkim kapitał, który w niej ulokowałeś. Kruszce? Z tym jest trudniej i zdecydowanie łatwiej będzie Ci ubezpieczyć (i zabezpieczyć) miejsce przechowywania niż sam przedmiot inwestycji.

Ryzyko.

No cóż – takowe zawsze istnieje, że choćby ceny zaczną spadać w porównaniu do tych, za które kupowałeś. Im więcej będziesz wiedzieć na temat tego, co dzieje się na rynkach, tym łatwiej będzie przewidzieć Ci trend i zareagować tak, by zarobić a nie stracić. Druga rzecz to horyzont czasowy (o tym było wyżej) oraz Twoja strategia na wyjście z inwestycji. Moim zdaniem mniejsze ryzyko istnieje przy nieruchomościach – bo możesz liczyć tutaj nie zawsze zysk / stratę kapitałową, ale także przepływ pieniężny uzyskiwany z najmu.

Co lepsze? A która noga jest dla Ciebie ważniejsza – lewa czy prawa? Bo dla mnie obie są równie cenne, dlatego inwestuję i w nieruchomości i w kruszce. To mój sposób na dywersyfikację portfela – kupuję cztery rodzaje aktywów: nieruchomości, papiery wartościowe, kruszce oraz biznesy, a o tych przeczytasz w artykule Nieruchomości vs biznesy.

Powodzenia w inwestowaniu 🙂

Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Sylwia, zauważyłaś że nigdy nie spieramy się, które aktywo jest lepsze? 🙂 To dopiero zrozumienie i współpraca 🙂

Podoba mi się takie rozpracowanie tematu :-). Sama jestem podsiadaczką pięknych srebrnych monet inwestycyjnych i właśnie przymierzam się do pierwszej nieruchomości pod wynajem. Twoje artykuły ułatwiają mi przygotowanie się do kolejnego kroku inwestycyjnego. Pozdrawiam Iza

Izo, dziękuję za dobre słowo 🙂
Srebrne i złote monety inwestycyjne to nie tylko piękno, ale w moim odczuciu także świetna lokata kapitału. O tym opowiada trenerka Magdalena Budek podczas szkolenia „Jak skutecznie zabezpieczyć swoją przyszłość? Szlachetne inwestowanie w złoto i srebro” )
Nieruchomości pod wynajem to zyski na bieżąco – przepływ pieniężny, w odróżnieniu od monet inwestycyjnych (zyski kapitałowe).

Ja kupuję małe sztabki złota , ale teraz zastanawiamy się z mężem czy nie kupić małego mieszkania pod wynajem, wydaje nam się, że to lepsza inwestycja ponieważ co miesiąc będą nam spływać pieniądze z wynajmu. Co myślicie?

Jeśli macie na to zaplecze finansowe (czy to kredyt czy własne zasoby), to w moim odczuciu nie ma się nad czym zastanawiać 🙂
Warto uświadomić sobie nie tylko plusy, ale ewentualne zagrożenia związane z wynajmem – doświadczony inwestor ze wszystkim sobie poradzi i za Was także mocno trzymam kciuki! Dajcie znać, na co się zdecydowaliście – chętnie opiszę Waszą historię w jednym z wpisów, jeśli wyrazisz na to zgodę 🙂

10 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nieruchomości
Poradnik inwestowania w mieszkanie na wynajem we Wrocławiu

O zaletach inwestowania w nieruchomości nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Rynek nieruchomości pozwala na stosunkowo bezpieczne, a przy tym efektywne pomnażanie kapitału – tak własnego jak i obcego. Gdzie zatem tkwi problem? Przede wszystkim w wyborze optymalnej nieruchomości i rynku, na którym inwestycja będzie realizowana. Od lat dużym zainteresowaniem inwestorów i dynamicznym ich przyrostem pochwalić się może chociażby Wrocław. Dlaczego inwestycja w stolicy Dolnego Śląska jest warta rozważenia?

przychody-z-najmu
nieruchomości
Kupujesz mieszkanie? To MUSISZ wiedzieć…

Kupno mieszkania to nadal jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego Polaka. Zazwyczaj oznacza to, że musimy liczyć się z pozostaniem w danym mieście przez kilkadziesiąt lat, do tego będziemy spłacać wieloletni kredyt. A jeszcze trzeba uporać się z formalnościami, dopilnować dewelopera, urządzić swoje lokum. Wiele decyzji do podjęcia i mała ilość czasu rodzą presję. Jak zminimalizować uniknięcie błędów przy kupnie mieszkania?

wynajem
nieruchomości
Nieruchomości do inwestycji w wynajem – na co zwrócić uwagę?

O komfortowym i beztroskim życiu rentiera marzy każdy, jednak niestety realizacja takiego scenariusza nie jest łatwa. Zgromadzenie majątku, który generowałby odpowiednio wysokie odsetki, wymaga ciężkiej pracy, czasu lub odrobiny szczęścia. Może warto rozważyć nieruchomości?

  • Polecana książka

    • książka 3 kroki do wolności finansowej (Wersja audio (MP3))