Najlepsza lokata bankowa – 4% w skali roku

inteligencja finansowa
2

Na dobry początek…

Witaj 🙂 Nie zgadniesz co się stało. Po prostu wymiękłam. Dostałam ostatnio na maila super-hiper* ofertę. Naprawdę! Jeden z banków oferuje „extra” lokatę (ponoć najlepsza lokata bankowa na rynku) – warunki poniżej:

  • wysokie oprocentowanie aż 4% w skali roku
  • już od 1000 zł
  • wysoki zysk już w 3 miesiące
  • DLA NOWYCH KLIENTÓW

Co byś zrobił na moim miejscu? Od razu udał się do banku, by jak najszybciej zostać ich klientem i „wejść” w ten deal? A może od razu skasował maila i poprosił w myślach Wielkiego Ducha Internetu, by takie rzeczy nie zaśmiecały Ci skrzynki?

Najlepsza lokata bankowa?

Ja postanowiłam ten mail wykorzystać i napisać artykuł, który właśnie czytasz. Jako inwestorka i osoba dbająca o swoje finanse zdecydowałam się policzyć, ile mogę na tym zarobić. Nie bardzo lubię lokaty – nawet tak „wysoko” oprocentowane – bo to parking dla moich pieniędzy. Czyli co dalej? Po prostu załóżmy, że „wrzucę” tam ten 1000 zł, aby „pracowały” (o innych pracach dla Twoich pieniędzy pisałam w artykule Zatrudnić pieniądze) dla mnie cały rok. W końcu taka kwota to nie majątek, więc „niech tam”:

1000 zł x 4% w skali roku = 40 zł/rok

Czy 40 zł ROCZNIE z 1000 zł zaparkowanego na lokacie (pamiętasz? To nie byle jaka lokata, to „najlepsza lokata bankowa”) nie jest kuszące? Ale hola hola! Czerwony alarm! Zyski kapitałowe (a ten z lokaty niewątpliwie zalicza się do takowych) są w Polsce opodatkowane – BAGATELA – 19% (tzw. „podatek Belki”). Co to znaczy? Od 40 zł trzeba zapłacić fiskusowi 7,60 zł (40 zł x 19%), czyli mój zysk netto (po opodatkowaniu, to ile faktycznie dostanę) to – uwaga – aż 32,40 zł (40 zł- 7,60 zł).

I co sądzisz? Super? Pewnie też czasem dostajesz takie oferty, co? Brzmi kusząco? Wchodzisz w to? Bo ja zrobiłam jeszcze jedno… Skoro 32,40 zł dostanę za cały rok oznacza to, że moje 1000 zł dzielnie pracujące siątek-piątek-i-niedziele na wspomnianej lokacie da mi na miesiąc NIEBAGATELNĄ kwotę 2,70 zł! WOW!

Świetnie, co? Nie wiem jak Ty, ale ja jem pieczywo. I raz na 3-4 dni kupuję pokrojony bochenek chleba tygrysiego (dostępny w piekarni niedaleko mojego domu), za który płacę 2,50 zł. Oznacza to, że na samo pieczywo potrzebuję około 25 zł/miesięcznie (o ile nie szaleję z bułkami czy jakimś mega-super-hiper z 1001 ziaren, drobinkami złota i nie wiem czym tam jeszcze). Mam nadzieję, że nadążasz? 🙂

Najlepsza lokata bankowa i ja…

Czy uważam, że lokaty (tak, na tej liście znajduje się również „najlepsza lokata bankowa”) nie mają sensu? Na pewno nie dla inwestora aktywnego. Ale chcę opowiedzieć Ci coś jeszcze: dwa dni po tym mailu o lokacie, znalazłam w swojej skrzynce (tym razem pocztowej) ofertę na „pomocny i bezpieczny kredyt” – autentycznie tak było napisane na ulotce. Oferta skierowana głównie do osób, które otrzymały odmowę od banku na przyznanie kredytu (a banki chyba „trochę” sprawdzają swoich potencjalnych pożyczkobiorców, nie uważasz?). Ale to nic… Wiesz, co mnie zaskoczyło najbardziej? Cytat z ulotki: „mała rata, już od 5,5%”.

Pozwolisz, że w tym miejscu powstrzymam się od komentarza? Czekam na Twoje. Może też masz ofertę i najlepsza lokata bankowa czeka, by mogły na niej pracować również i moje pieniądze? 🙂

* Dziwne tylko, że ta super-hiper oferta trafiła do spamu. Ciekawe czemu? 🙂

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inteligencja finansowa
8
Mam małą kwotę – lepiej kupić więcej srebra czy mniej złota?

Inwestowanie w metale szlachetne to doskonały sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jest świetnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą zabezpieczyć swój majątek przed zawirowaniami na światowych giełdach i nieprzewidzianymi wydarzeniami o charakterze społeczno-politycznym.

inteligencja finansowa
Inwestowanie – jaką formę wybrać?

Inwestowanie polega na bieżącym angażowaniu środków pieniężnych i/lub czasu w celu późniejszego uzyskania korzyści i/lub zysków. Jak się do niego zabrać?

inteligencja finansowa
Inwestowanie zaczyna się od pytań…

Inwestowanie to dla wielu ludzi nowa umiejętność, do opanowania której nie wystarczą tylko pieniądze. Zainwestuj przede wszystkim swój czas w naukę. Wiedza, potem doświadczenie – od tego zaczynałam. A tam gdzie wiedza spotyka się z doświadczeniem, rodzi się sukces 🙂

  • Polecana książka

    • książka Zmień swoje myśli (Wersja audio (MP3))