Najem – działalność gospodarcza czy odrębne źródło przychodu?

Jak rozliczać najem mieszkaniaJak rozliczać najem mieszkania?

Najem stanowi odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodu (art. 10 ust. 1 pkt. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), choć może także istnieć najem, który prowadzony jest w ramach działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt. 3 ww. ustawy).

Tekst jednolity ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych znajdziesz na stronie Internetowego Systemu Aktów Prawnych.

Najem – wybór kwalifikacji

Tyle teorii, ale wobec tego jak odpowiedzieć na postawione pytanie: jak rozliczać najem mieszkania? Odpowiem zgodnie z prawem – co do zasady wybór kwalifikacji i sposób rozliczenia przychodów, których źródłem jest najem, ustawodawca pozostawił osobie oddającej rzecz w najem 🙂

POWODZENIA!

* * *

Na „wniosek” jednego z czytelników podrzucam „konkrety” – linki do wpisów, poruszających temat rozliczania najmu. Zapraszam do odwiedzenia dwóch wpisów: Ryczałt czy zasady ogólne? oraz Przychody z najmu – jak opodatkować?

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

2 komentarze

  1. słabo na prawdę słabo, można podać przykłady chociaż, kiedy opłaca się skala podatkowa, kiedy ryczałt, co można odliczyć przy rozliczaniu najmu

    Odpowiedz

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share This