Myślenie pozytywne – 6 żelaznych zasad

rozwój osobisty
4

Czy wiesz, że … Możesz, jeśli myślisz, że Możesz?

Czy zastanawiałeś się kiedyś,  jaki wpływ na Ciebie ma myślenie pozytywne? Warto czasem przed podjęciem decyzji pamiętać o kilku prostych zasadach, które pomagają je pielęgnować.

Bądź wytrwały i nie poddawaj się za wcześnie.

Poddając się – sam/a zapraszasz porażkę, która nie dotyczy jedynie konkretnej sprawy, ale sprzyja powstawaniu psychologii defetystycznej. Pamiętaj, że jeżeli przyjęta przez Ciebie metoda nie zdaje egzaminu, spróbuj rozwiązać powstały problem w inny sposób. Kiedy kolejne nowe rozwiązanie okazuje się nietrafne … „wypróbuj jeszcze inną drogę, aż w końcu znajdziesz klucz do sytuacji”. Jeżeli przeprowadzisz racjonalnie, głębokie myślenie, przeanalizujesz wszystko – bez paniki – zawsze trafisz na dobry pomysł!

W wielu przypadkach okazuje się, że ludzie, którzy potrafią spojrzeć przed siebie, wytrwale dążą do rozwiązania problemu, nie rezygnując za wcześnie pomimo niepowodzeń – odnajdują rezultat – którego tak poszukują! Nigdy nie mów o porażce – używaj dobrych słów: takich jak nadzieja-przekonanie-wiara-zwycięstwo. Na nich oprzyj swoją pracę – myślenie pozytywne Ci pomoże. Przeanalizujmy poniższy przykład:

Słowo „kat” oznacza: koniec, nieodwołalny wyrok. Wymawiając je, przywodzi na myśl klęskę, porażkę, zakończenie. Jednak wymawiając je od końca nabiera ono nowego znaczenia: bo wtedy powstaje słowo „tak”. Dlatego „obudź swoją aktywność, dąż niestrudzenie w kierunku celu, aż problem zostanie rozwiązany na tak, a trudność zostanie usunięta”.

Masz problem – moje gratulacje!

Zdaję sobie sprawę, że każdy człowiek dąży do tego, aby mieć jak najmniej problemów lub nie mieć ich wcale.  Warto pamietać, iż „każdej ujemnej stronie towarzyszy odpowiednia korzyść”. Wydaje się to nieprawdopodobne, a jednak? Spójrz:

– tylko żywi ludzie mają problemy. Im więcej ich masz, tym bardziej żyjesz;
– należy przyjąć, że każdy problem jest ze swojej natury dobry;
– kiedy pojawia się problem, nie reaguj emocjonalnie, ostudź emocje i opanuj się;
– dogłębnie przeanalizuj problem – wiedza o problemie stanowi klucz do jego pomyślnego rozwiązania;
– myśl – dobry pomysł jest zawsze w Twoim umyśle – znajdź go i wydobądź;
– najważniejsze – Uwierz, że możesz. Uwierz, że rozwiązanie problemu jest możliwe. Myślenie pozytywne jest sexy.

Odkryj motywację, która naprawdę motywuje…

Czym jest motywacja, która naprawdę motywuje? Najprościej mówiąc, to uczucie, które pobudzi w Tobie „przenikliwego i pobudzającego ducha rywalizacji”, gotowości do działania, stałego poznawania siebie, branży, w której pracujesz, odkrycia własnych zalet.

  • W jaki sposób odkryć/wyzwolić taką motywację?
  • Po pierwsze: Otaczaj się zachęcającymi, krzepiącymi, ludźmi.
  • Po drugie: Pielęgnuj idee motywujące – takie, które pulsują siłą sprawczą.
  • Po trzecie: Zachowaj motywację, także w przeciwieństwach, bo często najlepsze wynika z trudności.
  • Po czwarte: Zastanów się, czy odkryłeś już swój wewnętrzny potencjał? Jeśli nie uwolnij go – jak najszybciej!
  • Po piąte: Wyobraź sobie swój cel, utrzymuj ten obraz w świadomości, miej go zawsze przed sobą, a cel zmaterializuje się.

Najważniejsza zasada: odpręż się i miej poczucie humoru! Myślenie pozytywne to podstawa!

6 żelaznych zasad:

1. Traktuj wszystko ze spokojem;
2. Ćwicz terapię słowną – spokój, wyciszenie, równowaga (codziennie je powtarzaj, pozwól im im wsiąknąć w twoją świadomość);
3. Wyluzuj się, nie forsuj;
4. Nie traktuj siebie i innych zbyt poważnie;
5.  Nigdy nie pozwól, aby podniecające tempo naszych czasów ogarnęło Cię bez reszty, zachowaj poczucie humoru – nie jest przecież aż tak źle!
6. Bierz rozdania, jakie daje Ci życie i rozgrywaj je bez narzekania, rezultat okaże się dobry!

PAMIĘTAJ, ŻE MOŻESZ, JEŚLI MYŚLISZ, ŻE MOŻESZ…

Monika Pawlica

Projektantka szkoleń dla dzieci i młodzieży at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Projektantka szkoleń dla dzieci i młodzieży, ponad wszystko ceni pracę z i dla dzieci oraz młodzieży. Szukając swojego miejsca w życiu, zawsze najlepiej czuła się wśród dzieci i młodzieży. To z nimi ma najlepszy kontakt i zawiera najtrwalsze przyjaźnie. Kreatorka nietypowych rozwiązań, scenariuszy szkoleń, warsztatów oraz dziecięcych i nastoletnich uśmiechów. Umiejętności, które kształci, określane są jako kompetencje przyszłości - kompetencje XXI wieku. To one właśnie mają zwiększyć szanse młodych ludzi na sukces w życiu zawodowym, prywatnym, społecznym. Uwielbia spinning, narty i czekoladę, ale najważniejsza jednak dla niej jest: skuteczna nauka - poprzez dobrą zabawę! Możesz znaleźć mnie na: , Facebook i Twitter.

Latest posts by Monika Pawlica (see all)

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Podoba mi się stwierdzenie, że „myślenie pozytywne jest sexy”. Brakuje mi w tym tekście tego, czego brakuje większości tekstów psychologicznych – konkretów. Mam wrażenie, że w tych doniosłych słowach jest niewiele treści. Chciałabym przeczytać post „Radzenie sobie z problemami w duchu psychologii pozytywnej – przykłady z mojej własnej praktyki” albo „W jaki sposób zredukować stres z wykorzystaniem psychologii pozytywnej?”. To nie jest krytyka, raczej taka uwaga na marginesie podsumowania psychologii pozytywnej 🙂

Dziękuję za komentarz 🙂
Nie jestem psychologiem z wykształcenia, a w tekście zebrałam kilka rzeczy, z którymi się już kiedyś zetknęłam i które wypróbowałam na sobie. Uwaga o tym, by pisać o sobie – celna 🙂

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

rozwój osobisty
1
Trening Kreatywności, czyli myśl i działaj jak Twórca!

Kreatywność jest często kojarzona z wielkimi przełomami. Czy tylko? Przejdź trening kreatywności i przekonaj się sam, do czego można wykorzystać kreatywność

rozwój osobisty
5
Skuteczny menedżer – 3 sekrety sukcesu

Jaki powinien być skuteczny menedżer? Na jakie cele powinien być ukierunkowany? Skuteczny menedżer – poznaj trzy sekrety jego sukcesu

rozwój osobisty
Otworzyć serce, czyli inteligencja serca w relacjach

Talent, odwaga, konsekwencja, kreatywność i pewność siebie są niebywale pomocne, ale czy wystarczające? Umysł otwiera serca…Inteligencja serca to jest to!

  • Polecana książka

    • książka Człowieeeku, wyluzuj! (Wersja audio (MP3))