Myślenie kreatywne – metoda 6-3-5

inteligencja finansowa

Czym jest kreatywność i myślenie kreatywne?

Mary Lou Cook zdefiniowała kreatywność bardzo specyficznie i – w moim odczuciu – celnie. Wg niej „Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, ryzykowanie, łamanie zasad, popełnianie błędów i dobra zabawa”.

Kreatywność to proces umysłowy pociągający za sobą powstawanie nowych idei, koncepcji, skojarzeń, powiązań z już istniejącymi.

Myślenie kreatywne to myślenie prowadzące do uzyskania oryginalnych rozwiązań.

Kreatywne techniki w rozwiązywaniu problemów pozwalają na wykorzystanie synergii pracujących nad nimi osób, a także uczą krytycznego i twórczego myślenia oraz łączenia wiedzy z doświadczeniem.

(Źródło: http://pl.wikipedia.org)

Technika 6–3–5

to jedna z metod twórczego rozwiązywania problemów. Myślenie kreatywne nam w tym pomoże. Na początku ważne jest przygotowanie do pracy z tą metodą. Przede wszystkim należy podzielić grupę na sześcioosobowe zespoły. Jeśli uczestników jest liczba, nie dająca podzielić się równo na 6, to warto stworzyć zespoły mniej liczne (cztero- lub pięcioosobowe), pamiętając jednak, by ilość osób nie przekraczała 6.  Dobrze by było, by dana podgrupa mogła usiąść np. w kręgu.

Każdy z uczestników otrzymuje formularz z rubrykami do wpisywania pomysłów (odpowiednio wcześnie należy je przygotować) i na dany sygnał wpisuje w ciągu pięciu minut trzy pomysły w formularzu i następnie podaje go osobie siedzącej po jego lewej stronie. Na otrzymanym od sąsiada formularzu uczestnicy wpisują kolejne 3 pomysły lub ich modyfikację/ulepszenie i tak kartki obiegają zespół, dopóki kartka nie trafi do właściciela 3 pierwszych pomysłów. Aby sprawnie przeprowadzić tą część – w zależności od ilości osób w zespołach – potrzebujemy ok. 30 minut.

A skąd nazwa metody? To chyba proste?

6 osób -> 3 pomysły -> 5 minut na każdą zmianę 🙂

Dzięki temu hipotetycznie uzyskujemy 108 pomysłów (rys. 1): 6 osób w danej grupie generuje po 3 pomysły każda na jedną zmianę, a zmian tych mamy tyle, ilu uczestników w grupie, więc czysta matematyka: 6 osób x 3 pomysły x 6 zmian to owe 108 POMYSŁÓW.

myslenie-kreatywne-metoda-6-3-5

Zaletą tej techniki jest jej spora WYDAJNOŚĆ – z reguły powstaje wówczas około 30-50 różnych pomysłów na rozwiązanie postawionego problemu, zależnie od kreatywności grupy. Po zakończonej fazie pierwszej należy uporządkować pomysły: usunąć te powtarzające się i wyeksponować te, które są oryginalne, realne i mają szansę z powodzeniem mieć zastosowanie w rozwiązaniu postawionego zagadnienia. Myślenie kreatywne w tym na pewno pomoże. Powodzenia!

 

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

rozwój osobisty
Trening Kreatywności, czyli myśl i działaj jak Twórca!

Kreatywność jest często kojarzona z wielkimi przełomami. Czy tylko? Przejdź trening kreatywności i przekonaj się sam, do czego można wykorzystać kreatywność

rozwój osobisty
4
Skuteczny menedżer – 3 sekrety sukcesu

Jaki powinien być skuteczny menedżer? Na jakie cele powinien być ukierunkowany? Skuteczny menedżer – poznaj trzy sekrety jego sukcesu

rozwój osobisty
Otworzyć serce, czyli inteligencja serca w relacjach

Talent, odwaga, konsekwencja, kreatywność i pewność siebie są niebywale pomocne, ale czy wystarczające? Umysł otwiera serca…Inteligencja serca to jest to!

  • Polecana książka

    • książka Zburzę ten mur! (Wersja elektroniczna (PDF))