Jak motywować? – 9 wskazówek

rozwój osobisty

Motywacja – czym się charakteryzuje?

Definicję motywacji można znaleźć choćby na Wikipedii. Określa się ją jako stan gotowości do podjęcia określonego działania, wzbudzony pewną potrzebą (zewnętrzną lub wewnętrzną). Drugie ważne pojęcie w tym temacie to procesy motywacyjne. Wspomniane źródło definiuje go jako hasło powiązane z motywacją.

 

Jak motywować – czy metoda kija i marchewki to dobry sposób? 

Procesy motywacyjne ukierunkowują nas na osiągnięcie określonych, istotnych dla nas stanów rzeczy. Kierują wykonywaniem pewnych czynności tak, by osiągać wyniki (zmiana warunków zewnętrznych, zmiana we własnej osobie, zmiana własnego położenia). Można to zobrazować przykładem osobnika, chcącego zdobyć marchewkę na kiju (rys. 1). Marchewka jest potrzebą, która wzbudza w nas gotowość do podjęcia określonego działania – a My jesteśmy w stanie gotowości, bo pragnienie marchewki jest tak wielkie!

Pytanie o kij? Dla mnie to mentalny odpowiednik korporacji… Od jednego z moich współpracowników usłyszałam, że jak się dobrze obieca, to już nie trzeba dać. Patrząc choćby na świat polityki sporo w tym racji.

kij_i_marchewka_biznestube
Rys. 1. Marchewka i kij a proces motywacyjny

Jak motywować?

Istotne w procesie motywacyjnym są aspekty związane m.in. z:

  • wzbudzaniem energii do działania,
  • ukierunkowywaniem naszego wysiłku na cel, który chcemy osiągnąć,
  • zwiększeniem wrażliwości na bodźce istotne do osiągnięcia celu,
  • kontynuowaniem czynności, dopóki warunki, które ją zapoczątkowały nie ulegną zmianie,
  • uczuciami dodatnimi, w przypadku realizacji zamierzeń lub ujemnymi, w przypadku niespełnienia.

Warto zadbać także o wzrost motywacji. Do pewnego poziomu jej wzrost najczęściej wynika ze wzrostu prawdopodobieństwa sukcesu/ewentualnie porażki, ale zależy także od wysiłku i ryzyka związanego z daną czynnością, które musimy podjąć. A ludzie przecież nie lubią się męczyć, kiedy tak kusząco wygląda droga na skróty. Maksymalne natężenie motywacji osiągniemy, gdy prawdopodobieństwo sukcesu i porażki będzie równe – klasyczna zasada 50 na 50.

Zwiększanie motywacji jest szalenie ważne, jeśli poważnie myślimy o osiągnięciu zamierzonego celu. W jaki sposób powodować „by chciało nam się tak, jak nam się nie chce”? W literaturze tematu znajdziemy wiele możliwości.


9 sprawdzonych wskazówek, jak motywować:

1. Deklaracja innym tego, co mamy zrobić. Nic tak bardzo nie dołuje, jak ważna dla nas osoba, przed którą coś zadeklarowaliśmy, mówi nam: „A nie mówiłem, że się nie uda?”

2. Analiza celów pod kątem określenia, co jest dla nas ważne i na czym nam zależy. Uświadomienie sobie tego ułatwia zabranie się do pracy nad tym celem.

3. Zaplanowanie nagrody za wykonanie celu. Ludzie zapominają o tym, by nagradzać się za wykonanie planu. W porządku, często osiągniecie celu jest już wartością samą w sobie, ale to nie koniecznie jest gratyfikacja za trud, jaki wkładamy by go osiągnąć.

4. Wizualizacja celu. Jeden z moich ulubionych sposobów na zwiększenie motywacji – przecież nasza wyobraźnia nie zna granic. Zobaczmy siebie w wymarzonym samochodzie, domu, podróży… To nic nie kosztuje a motywuje – oj motywuje. Im więcej szczegółów, treści obejmujących wszystkie nasze zmysły tym lepiej: zobaczmy to, co zobaczyć możemy, usłyszmy słyszalne, poczujmy wyczuwalne, posmakujmy i dotknijmy.

5. Analiza konsekwencji zrealizowania oraz niezrealizowania celu. Co się stanie, gdy cel osiągniemy i co może się stać, jakie konsekwencje wynikną z jego niezrealizowania? Czemu groźba zwolnienia z pracy za niewypełnienie obowiązku jest tak motywująca, a perspektywa np. utraty zdrowia czy życia w ubóstwie nie?

6. Gwarancja 5 minut. Trzeba po prostu zacząć a nie odkładać na nigdy nie nadchodzące jutro. Aby pokonać przepaść trzeba zrobić ten jeden wielki krok, nie pokonamy jej dwoma małymi.

7. Rozpoczęcie zadania od czegoś prostego. Kupno wymarzonego Porsche na kredyt, na który nas jeszcze nie stać, nie jest dobrym pomysłem. Może warto zacząć od bajeranckiego breloka do kluczyków naszego „malucha” z logiem tego wymarzonego wozu? Jak ktoś zapyta, zawsze można odpowiedzieć, że porszak jeszcze stoi w salonie.

8. Metoda szwajcarskiego sera. Pamiętajmy, że praktycznie każde duże zadanie do wykonania możemy podzielić na mniejsze zadania cząstkowe. Jak pisałam pracę doktorską zaczynałam od planu (spisu treści), by przechodzić kolejno do rozdziałów: przyjemniejszych i łatwiejszych – dla oswojenia z tematem – do tych trudniejszych i bardziej wymagających. Dokonałam tego!

9. Podniesienie znajomości przedmiotu. Im więcej o czymś wiemy, tym jest nam łatwiej w tym obszarze działać i funkcjonować. To tak jak z wyjazdem do kraju, którego nie znamy – poświęćmy nieco czasu na nauczenie się choćby podstawowych zwrotów w tym języku, zajrzyjmy do przewodnika i poczytajmy o historii tego kraju, zadbajmy o poszerzenie wiedzy o nim.

Zapamiętaj słowa Paulo Coelho: „Jeśli czegoś gorąco pragniesz, cały wszechświat będzie dążył do tego, abyś to osiągnął.”

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

rozwój osobisty
Trening Kreatywności, czyli myśl i działaj jak Twórca!

Kreatywność jest często kojarzona z wielkimi przełomami. Czy tylko? Przejdź trening kreatywności i przekonaj się sam, do czego można wykorzystać kreatywność

rozwój osobisty
4
Skuteczny menedżer – 3 sekrety sukcesu

Jaki powinien być skuteczny menedżer? Na jakie cele powinien być ukierunkowany? Skuteczny menedżer – poznaj trzy sekrety jego sukcesu

rozwój osobisty
Otworzyć serce, czyli inteligencja serca w relacjach

Talent, odwaga, konsekwencja, kreatywność i pewność siebie są niebywale pomocne, ale czy wystarczające? Umysł otwiera serca…Inteligencja serca to jest to!

  • Polecana książka

    • książka Zamieniaj marzenia w realne wydarzenia (Wersja audio (MP3))