Moje mieszkanie – emocjonalne pasywo czy materialne aktywo?

moje-mieszkanieGdy stoję w kuchni swojego mieszkania i myję naczynia, patrzę przez okno na zieleń, altanę śmietnikową i blok naprzeciwko. To niesamowite, ile się wydarzyło od dnia, kiedy je kupiłam…

Dobra, „moje mieszkanie” to lekko przesadzone określenie. Umowa jest taka, że użytkuję je, płacę rachunki i spłacam drugiego współwłaściciela – BANK. Układ fair jak dla mnie, choć jeszcze na dwadzieścia kilka lat 🙂

Wróćmy do mycia naczyń przy kuchennym zlewie z widokiem na okno i przez okno… Uparłam się, ze tak to ma być – zrealizowałam jedno z moich „domowych” marzeń: gdy zamiast zmywarki to ja mam dyżur „naczyniowy”, mogę podczas tej czynności patrzeć przez okno. Może to nie morze, ani góry, ale widok jest i za to jestem wdzięczna ŚWIATU!

Dziękuję za te cztery ściany, moje-nie-moje 40m^2, urządzone tak jak chciałam. Wygodne, kochane i… gościnne. Piękny komplement – jako gospodyni – usłyszałam nie raz od osób po raz pierwszy przekraczających próg mojego domu: „masz tu ciepły i przytulny klimat.” I nie chodziło o temperaturę w pomieszczeniu czy zapach domowych potraw z kuchni – bo pytałam 🙂 Ten niuans to ten, który różni dwa angielskie słowa: home (jako dom rodzinny, miejsce przywiązania) i house (jako budynek)

Stoję w kuchni mojego mieszkania…

Stoję w kuchni mojego mieszkania i myję naczynia, a patrząc przez okno myślę o ludziach, którzy jeszcze kilkanaście minut temu byli obok mnie. Uśmiecham się, bo mam wspaniałych PRZYJACIÓŁ, którzy swobodnie czują się na tej mojej 40-metrowej powierzchni. Moje mieszkanie – największe finansowe pasywo w zestawieniu finansowym… Ale czy na przyjaźń, przytulny klimat, radość, poczucie bezpieczeństwa można patrzeć tylko przez ten pryzmat? Jeden cel – KUPNO MIESZKANIA a przynajmniej dwa aspekty: dla siebie i aby wynajmować. Każdy z tych powodów to inna pozycja w zestawieniu: emocjonalne pasywo zaspokajające indywidualne potrzeby oraz bardziej materialne aktywo, zaspokajające potrzeby mieszkaniowe innych. Spójrz na poniższe zestawienie:

zestawienie_finansowe

Zestawienie finansowe

Mieszkanie pod wynajem to aktywo (KOLUMNA AKTYWA), które co miesiąc powinno wkładać mi pieniądze do kieszeni (KOLUMNA PRZYCHODY). Przychody od najemców z nawiązką powinny rekompensować koszty związane z jego funkcjonowaniem. Mieszkanie na moje własne cele mieszkaniowe to pasywo (KOLUMNA PASYWA) generujące finansowe koszty (KOLUMNA KOSZTY), które w całości płacę z własnej kieszeni.

Stoję w kuchni mojego mieszkania i myję naczynia, a patrząc przez okno dziękuję w myślach za to ciepłe, wygodne i klimatyczne pasywo, do którego mogę zaprosić Ciebie, mój PRZYJACIELU 🙂

Moje mieszkanie 🙂

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

2 komentarze

 1. MIESZKANIE TO PASYWO W AKTYWIE 🙂 fajnie napisane – zrozumiały tekst i super grafika !
  kiedy kolejny artykulik?

  M

  Odpowiedz
  • Wciąż się piszą 🙂
   Zachęcam do regularnych odwiedzin – wtedy na pewno nic nie ominie 🙂

   Odpowiedz

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share This