Moje mieszkanie – emocjonalne pasywo czy materialne aktywo?

moje-mieszkanie
inteligencja finansowa
2

Gdy stoję w kuchni swojego mieszkania i myję naczynia, patrzę przez okno na zieleń, altanę śmietnikową i blok naprzeciwko. To niesamowite, ile się wydarzyło od dnia, kiedy je kupiłam…

Dobra, „moje mieszkanie” to lekko przesadzone określenie. Umowa jest taka, że użytkuję je, płacę rachunki i spłacam drugiego współwłaściciela – BANK. Układ fair jak dla mnie, choć jeszcze na dwadzieścia kilka lat 🙂

Wróćmy do mycia naczyń przy kuchennym zlewie z widokiem na okno i przez okno… Uparłam się, ze tak to ma być – zrealizowałam jedno z moich „domowych” marzeń: gdy zamiast zmywarki to ja mam dyżur „naczyniowy”, mogę podczas tej czynności patrzeć przez okno. Może to nie morze, ani góry, ale widok jest i za to jestem wdzięczna ŚWIATU!

Dziękuję za te cztery ściany, moje-nie-moje 40m^2, urządzone tak jak chciałam. Wygodne, kochane i… gościnne. Piękny komplement – jako gospodyni – usłyszałam nie raz od osób po raz pierwszy przekraczających próg mojego domu: „masz tu ciepły i przytulny klimat.” I nie chodziło o temperaturę w pomieszczeniu czy zapach domowych potraw z kuchni – bo pytałam 🙂 Ten niuans to ten, który różni dwa angielskie słowa: home (jako dom rodzinny, miejsce przywiązania) i house (jako budynek)

Stoję w kuchni mojego mieszkania…

Stoję w kuchni mojego mieszkania i myję naczynia, a patrząc przez okno myślę o ludziach, którzy jeszcze kilkanaście minut temu byli obok mnie. Uśmiecham się, bo mam wspaniałych PRZYJACIÓŁ, którzy swobodnie czują się na tej mojej 40-metrowej powierzchni. Moje mieszkanie – największe finansowe pasywo w zestawieniu finansowym… Ale czy na przyjaźń, przytulny klimat, radość, poczucie bezpieczeństwa można patrzeć tylko przez ten pryzmat? Jeden cel – KUPNO MIESZKANIA a przynajmniej dwa aspekty: dla siebie i aby wynajmować. Każdy z tych powodów to inna pozycja w zestawieniu: emocjonalne pasywo zaspokajające indywidualne potrzeby oraz bardziej materialne aktywo, zaspokajające potrzeby mieszkaniowe innych. Spójrz na poniższe zestawienie:

zestawienie_finansowe
Zestawienie finansowe

Mieszkanie pod wynajem to aktywo (KOLUMNA AKTYWA), które co miesiąc powinno wkładać mi pieniądze do kieszeni (KOLUMNA PRZYCHODY). Przychody od najemców z nawiązką powinny rekompensować koszty związane z jego funkcjonowaniem. Mieszkanie na moje własne cele mieszkaniowe to pasywo (KOLUMNA PASYWA) generujące finansowe koszty (KOLUMNA KOSZTY), które w całości płacę z własnej kieszeni.

Stoję w kuchni mojego mieszkania i myję naczynia, a patrząc przez okno dziękuję w myślach za to ciepłe, wygodne i klimatyczne pasywo, do którego mogę zaprosić Ciebie, mój PRZYJACIELU 🙂

Moje mieszkanie 🙂

Sylwia Bednarek
Obserwuj

Sylwia Bednarek

Specjalistka od inwestowania na rynkach alternatywnych, a zwłaszcza w nieruchomości at BiznesTUBE Sp. z o.o.
Jestem inwestorem, przedsiębiorcą, trenerem i edukatorem. Szkolę z możliwości pomnażania kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania w nieruchomości, a także w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. Mój warsztat obejmuje praktyczną wiedzę, doświadczenie i motywację w poruszanych tematach. Interesują mnie tematy związane z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruję się w życiu to słowa Briana Tracy’ego: "Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać."Możesz znaleźć mnie na: Facebook i LinkedIn.
Sylwia Bednarek
Obserwuj

Listy do Inwestorów:

Zapisz się na newsletter, a bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową otrzymasz listy do Inwestorów. Znajdziesz w nich m.in.: mnóstwo inspiracji i motywacji, artykuły eksperckie pisane przez inwestorów-praktyków, rabat na wiedzę i wiele więcej! Zapraszam :)

Dziękuję za zapis :)

MIESZKANIE TO PASYWO W AKTYWIE 🙂 fajnie napisane – zrozumiały tekst i super grafika !
kiedy kolejny artykulik?

M

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nieruchomości
Poradnik inwestowania w mieszkanie na wynajem we Wrocławiu

O zaletach inwestowania w nieruchomości nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Rynek nieruchomości pozwala na stosunkowo bezpieczne, a przy tym efektywne pomnażanie kapitału – tak własnego jak i obcego. Gdzie zatem tkwi problem? Przede wszystkim w wyborze optymalnej nieruchomości i rynku, na którym inwestycja będzie realizowana. Od lat dużym zainteresowaniem inwestorów i dynamicznym ich przyrostem pochwalić się może chociażby Wrocław. Dlaczego inwestycja w stolicy Dolnego Śląska jest warta rozważenia?

przychody-z-najmu
nieruchomości
Kupujesz mieszkanie? To MUSISZ wiedzieć…

Kupno mieszkania to nadal jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego Polaka. Zazwyczaj oznacza to, że musimy liczyć się z pozostaniem w danym mieście przez kilkadziesiąt lat, do tego będziemy spłacać wieloletni kredyt. A jeszcze trzeba uporać się z formalnościami, dopilnować dewelopera, urządzić swoje lokum. Wiele decyzji do podjęcia i mała ilość czasu rodzą presję. Jak zminimalizować uniknięcie błędów przy kupnie mieszkania?

wynajem
nieruchomości
Nieruchomości do inwestycji w wynajem – na co zwrócić uwagę?

O komfortowym i beztroskim życiu rentiera marzy każdy, jednak niestety realizacja takiego scenariusza nie jest łatwa. Zgromadzenie majątku, który generowałby odpowiednio wysokie odsetki, wymaga ciężkiej pracy, czasu lub odrobiny szczęścia. Może warto rozważyć nieruchomości?

  • Polecana książka

    • książka Życie to jest teatr (Wersja audio (MP3))